Gradina Gabrielei

Started by gabriela jalba, October 02, 2007, 10:17:51 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Nici ai mei nu sint mari,dar asa scria pe eticheta,si mi-amintesc ca ES zicea ca toti arbustii se tund toamna ca sa se faca mai faini.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Da, dar se spune că prima tăiere la arbuşti se face după 3-4 ani.

gabriela jalba

Ultimile poze facute ( e adevarat ca-s cam de o saptamina....)
            - toate astea (ochiul -boului) sint seminte din plic. Ma asteptam la o gama de culori mai variata...      - tangutica:de la floare la seminte.    - mereu uit cum o chema!!!    - phisalis(astea-s otravitoare???)        - lan de datura alba                - zorele de alea cum are si Pene(din seminte aduse de Larisa)      - recoltata in primavara din gradina lui ES (de Pene!!!!!) si nu stiu cum o cheama.              -  mai infloresc inca gladiolele.              - o gherghina nebuna!!!!! nu face doua flori la fel. Ultima data cind am studiat-o deschidea o floare alb-pal roze!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Da stiti din ce cauza ,nu face doua flori la fel? Sa va spun eu .La inceput cind a pus bulbul de dalie in pamint ,l-a infipt intr-un cartof ,.Mama mea face asa ,an de an ,unele  flori sunt grena ,altele cu un pic de alb si altele cu un pic de grena ,sunt in degrade

costieanuconstantin

se face o gaura cu o preducea de 10mm in floarea  (culoarea ) pe care vreti sa o nuantati , si din floare (bulb, ceapa) cu care vreti sa nuantati se scoate un dop cu aceiasi preducea - transversal- si se introduce in gaura la prima , pe aceaiasi ceapa ,bulb se poate practica mai multe gauri de diferite marimi.  se ceruieste la rece locul. incercati, ce va poate costa ,cativa bulbi si un pic de timp, dar si daca va reuseste , sa vedeti ce caramizi in piept luati. 8) :)

cara

Costi, oare daca io vreau sa am ochi albastri ca Gabi si cunostintele lui Es despre trandafiri, pot sa-mi dau o gaura cu preduceaua si sa-mi bag cate un  dop din capul lor?    ::)

deci, fetelor, imi dati niste "butasi" din capul vostru?


:D

larisa

Nu inteleg ,ce e cu caramizile ,Costi .Nici mie nu-mi plac asa ,dar mama spunea ca se hranesc mai bine daca au un cartof ,mai ales radacinile deshidratate ,dar ies ,culorile la voia intimplarii.si odata corcite ,tot timpul ies asa
Oricum nu asta e procedeul ,cum zice ,Costi ,dar cum el e mereu pus pe sotii!

gabi_gabriella

Eu dalii ca a lui Gabi (Gabi , nu de la mine le ai ?) , am primit de la un prieten din Belgia,  si nu stiu daca el le-a "tratat" asa , dar mie imi plac mult :)

costieanuconstantin

Quote from: cara on September 18, 2008, 10:42:13 PM
Costi, oare daca io vreau sa am ochi albastri ca Gabi si cunostintele lui Es despre trandafiri, pot sa-mi dau o gaura cu preduceaua si sa-mi bag cate un  dop din capul lor?    ::)

deci, fetelor, imi dati niste "butasi" din capul vostru?


:D

ma gandeam  ;D ,  daca a-ti face niste combinatii genetice  :D ,  intre copii vostri  ;) , ar iesi niste nepoti :D,  exact asa cum v-ati dori  :D

gabriela jalba

Gabi-Gabriela,tot ce se poate....stiu ca de la tine am agris,crocusi,irisi(care anul asta nu au mai iesit :'( :'( :'( :'( :'(),un bujor alb care astept sa treaca anii sa-l vad inflorit...dar s-ar putea sa fi fost in gherghinuta. Cu cartof,fara,mie imi place de numa-numa!!!! Permanenta surpriza!!!
Cara,de te pui cu burta pe carte sus stricta indrumare a lui Es,poti si tu sti,cite stie ea, dar ...chestia cu culoarea ochilor...,nu's cum s-o abordam ca sa te multumeasca.....
  Cit despre Costi.....e previzibila la orice postare reactia lui acida....."dar cum el e mereu pus pe sotii!"   , zice Larisa!! Draga mea ,pt asa ceva - sotii - ar trebuii sa mai aiba si sarmul lui Pene.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


myky

ale mele au inflorit a doua oara, nu au mai crescut, dar au inflorit.

penelopa

Şi eu trag nădejde cu zoreaua mea cea roşie ... să mă invadeze !!!  ;D ...că, Gelu-Paralelu (donatoru'  de seminţe) mi-a transmis de la mă-sa cetire .."aceste zorele se înmulţesc foarte greu. Seminţele se pun direct la locul definitiv şi numai când s-a încălzit afară". ........ şi, uite-aşa. din 7 seminţe mi-a ieşit o singură zorea roşie  >:(

myosotis

Poi, Gabi, bine ca esti optimista.... eu sunt din ce in ce mai pesimista... cel putin in ce priveste venirea caldurii si o toamna lunga....


myky

Quote from: penelopa on September 22, 2008, 02:18:59 PM
Şi eu trag nădejde cu zoreaua mea cea roşie ... să mă invadeze !!!  ;D ...că, Gelu-Paralelu (donatoru'  de seminţe) mi-a transmis de la mă-sa cetire .."aceste zorele se înmulţesc foarte greu. Seminţele se pun direct la locul definitiv şi numai când s-a încălzit afară". ........ şi, uite-aşa. din 7 seminţe mi-a ieşit o singură zorea roşie  >:(

si eu stiam la fel de alea ale tale!

georgette

Quote from: myky on September 19, 2008, 04:16:47 PM
http://good-times.webshots.com/photo/2708845280091567945UeYTHV
astea se autoinsamanteaza, sau le plantam anual?
Chiar daca sant din neamul zorelelor nu se autoinsaminteaza!! Eu le pun de vreo 3-4 ani si intr un an le am pierdut..am cerut iar de la "mama" lor..apoi le am pus in fiecare primavara..acum nu stiu de or coace semintele ca mi au iesit ff tarziu!

vernil

Quote from: larisa on September 18, 2008, 10:43:48 PM
mama spunea ca bulbii de dalii se hranesc mai bine daca au un cartof ,mai ales radacinile deshidratate ,dar ies ,culorile la voia intimplarii.si odata corcite ,tot timpul ies asa

Larisa, intreaba te rog cum se procedeaza cu bulbul si cu cartoful, voi incerca si eu la crini. La mine s-a intamplat intr-un an sa fie aruncati cartofi in gradina blocului (erau aruncati dupa Peticel, care iarna intra acolo). Incepand din acel an, am observat ca unelele lalele devenisera corai cu dungi, si nu intelegeam misterul ... M-am gandit ca s-au amestecat cu narcise sau zambile.
Acum, as arunca eu cu cartofi, la intamplare, dar daca se poate stii exact procedeul ... Sa pun un bulb de crin peste un cartof ?

ozimandias

Nu stiu procedeul dar ma cred ca se face o gaura intr-un cartof si in acea gaura se baga bulbul respectiv. Cred ca e cam aceasi chestie ca si cu boabele de grau puse cand dorim sa inradacinam ceva...  ::)

larisa

vernil ,asa e cum a zis ozi ,mama crapa cartoful sau il scobea si infingea in el o parte din tuberculul de la dalie ,stiti ca daliile se pun cu tot cu colet ,deci nu trebuie smuls sau rupt nimic de la dalie ,la altii ,am vazut ca dupa ce au pus daliile in pamint,cu coletul afara ,infig un cartof in batul ramas ,de ce nu stiu dar am vazut multi cartofi infipti si nu intelegeam de ce
Cit despre lalele ,stiu ca daca sunt amestecate ,se corcesc dupa un timp ,in general astea rosii si galbene ,,cel putin asa stiu eu si asa mi-a zis si matusa mea ,care nu mai are lalele rosii si galbene ci tarcate ,galbene cu ros
la crini ,nu stiu ce sa zic,nu am auzit

georgette

Quote from: ozimandias on September 23, 2008, 09:57:44 PM
Nu stiu procedeul dar ma cred ca se face o gaura intr-un cartof si in acea gaura se baga bulbul respectiv. Cred ca e cam aceasi chestie ca si cu boabele de grau puse cand dorim sa inradacinam ceva...  ::)
Fetelor..stiti ce i acele un "cep"?( ca cel de la butoi?)..sau cum se scoate miezul cu samburi de la mere cand faceti tort de mere? exact la fel se scot portiuni din bulbul de dalie si se introduce cel de cartof!...e un fel de "altoire" in crud..sau mai bine zis ,de "metisare"..

einsteinitza

Dragelor,cum snt eu pisaloaga si despic firul,nu inteleg cum e cu lalelele.In mod normal,corcirea se produce la samanta,adica se combina laleaua rosie cu cea galbena si semintele au caractere comune.Bulbul care ramane in pamant,adica parintele,nu poate scoate flori corcite,decat daca el insusi provine dintr-o incrucisare rosu-galben,iar in timp e stiut ca laelele isi pierd anumite caracteristici,pierd din marimea florii,din franjuri sau altele. Eu am muuulte lalele,toate grupate in combinatii de culori,dar nu am vazut nici o corcire,doar am observat ca unele in timp nu mai sunt chiar asa spectaculoase ca floare. ??? ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Nici eu nu cred ca bulbii se corcesc ,cum se spune ,dar unii nu rup deloc lalele ,nici macar dupa ce s-au trecut ,le lasa sa faca seminte ,si nici semintele nu le string ,si cred ca din semintele alea ies de toate culorile ,matusa mea .de fapt e a sotului,nu ti-a da o floare nici s-o picuri cu luminarea ,asa le lasa ,sa se usuce ,sa faca seminte ,dar nu le stringe ,nici nu da ,la altcineva

gabriela jalba

Atunci cumse explica lalelele alea ciudate de am pus eu poza: O singura petala,jumatate galbena,jumatate rosie. Si anul asta am mai pus o poza tot ciudata: o singura petala galbena la o lalea rosie. Chestia e ca nu e vorba de acelas bulb.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Ti-am spus,eu banuiesc ca sunt produse prin incrucisari repetata si cateodata un fel e mai puternic si apare mai pregnant la a nu stiu cata inflorire,dar bulbul nu se poate corci,doar progeniturile. :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro