Gradina Gabrielei

Started by gabriela jalba, October 02, 2007, 10:17:51 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Eu citesc si ma gandesc deja la salata de vinete ;D :D Mult succes Gabi cu gradina de legume.

mihail

Codruta,daca vrei iti trimit o punga cu vinete de la congelator,din productie proprie.
Ce cumperi ca sa nu pice rasadurile?

gabriela jalba

Ne-a zis Ionut,anul trecut. Ionut fiind meseriasul nostru cu carte multe in domeniu si cu experiente de o viata in gradinarit. O sa-i dau un tel sa-l intreb,ca sa nu mai caut;parca precurvir ii zice. Aseara am discutat cu cineva care tinde la performantele lui Ionut si mi-a zis ca la ce fac eu in casa,e suficient daca dupa ce au rasarit si au dat a treia frunzulita,le separ in alte vase,sa fie cit mai rarute. Cica realizarea rasadurilor in cantitati mari si in conditii de sera necesita tratamente. Cum abia am pus semintele,...mai am timp.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Gabi iti amintesti bine, Ionut spunea de Previcur.

Mihail multumesc foarte mult pentru intentie  :-* dar cred ca pana ar ajunge la mine ar fi atat de fermentate ca as putea face tuica din vinete  :D Necazul meu e ca vinetele de aici sunt destul de bune daca le fac doar cu ceapa si ulei dar mie imi plac foarte mult cu maioneza (chiar daca nu e sanatoasa ;D ) si nu stiu ce au vinetele ca in momemntul cand pun maioneza devin spuma ca si cum le-as fi facut cu spuma de ou. Scarbos. Nu imi pot imagina cu ce "indoapa" vinetele sau ce fac cu ele.

gabriela jalba

Multumesc Codruta!!1Eee ,am inversat io niste litre pe colo...dar cineva !!! tot m-a priceput ;)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mihail

Codruta,hehehe..nu vazui ca esti din Olanda.Stii ce ? te inteleg,iti inteleg si nevoile,dar nu pot sa te las in suferinta.
Uite cum facem:inhatz doua trei pungi cu vinete de la congelator,le pun in geanta frigorifica si tzushti spre tine.Nu ma deranjezi te asigur....trimite-mi repede banii de aeroplan pt clasa bussines,altfel nu pot. ;D
O saptamina frumoasa.

Codruta

Quote from: gabriela jalba on March 09, 2009, 11:10:17 AM
Multumesc Codruta!!1Eee ,am inversat io niste litre pe colo...dar cineva !!! tot m-a priceput ;)

:D :D :D u nu am observat ca ai intors literele.

Mihail, asa sigur ajungem in cartea recordurilor cu cele mai scump platite vinete :D

gabriela jalba

Codruta,sint o gramada de teste,care atesta,ca (,) creierul,o data ce are notiunea bine bagata in el, atunci cind e pus sa o citeasca,o face corect,numai din primele litere.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Destept creierul asta... numai noi suntem mai tolomaci :D

mihail

nu cred,n-am cerut bani de Concorde,si nici de diurna.M arog,niste "atentii"pt. rude la intoarcere n-ar strica.Nu pot sa te refuz. ;D

gabriela jalba

Auzi Mihail! eu am o oferta de la KLM,cu o tombola,si poti cistiga doua bilete de avion gratuit la Amsterdam. Daca te intereseaza,iti trimit. Pe mine ma intereseaza,dar de lene,nu am facut nimic pina acum ca sa particip la tombola,cu toate ca tare ma tenteaza o vizita la Codruta!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mihail

..mai eu am glumit,dar nu merg eu cu "tombola" mi-s mindru.
Acuma ,m-am rasucit...vad ca Codrutza face figuri.Iata care-i noua idee:sa trimita un charter fix pe aeroportul din Iasi.O dusa si o venita.Dar fara altcineva,eu sint cel cu vinetele,eu m-am oferit primu'.
Aeroplanul il ia fie de la Tiriac fie de la Voiculescu.Nu vreau elicopter ca-i zgomotos.

Codruta

Sarac nu pot sa spun ca esti dar ca esti pretentios asta-i sigur :D Norocul meu ca nu sunt gravida ;D Pot astepta pana ajung in Cluj si am ocazia sa mananc vinete de pe piata romaneasca ;) ori ma educ, ca si chinezii si cand ma gandesc la vinetele tale le simt gustul :D

mihail

vezi ca esti zgircioaba....eram sigur,treaba ta,uite ca sa-ti fac in ciuda ,cind se intoarce maica-mea ii dau ordin sa faca niste salata.Intre timp ma imbuib cu niste sfinti deliciosi mozoliti cu miere si multa nuca rasa.
Sic ! :)

penelopa

Dacă  îmi daţi şpagă, vă aranjez io de un avion !! ;)
Şi, măi Gabi,  corect ... substanţa aia se cheamă  "Preacurvir"  :D :D

Codruta

Nu-s zgarcioaba dar nu stiu ce fac euroii astia ca nu vor sa puiasca la mine in cont, dimpotriva parca beau Red Bull (ca tot a vorbit Pene azi de aceste energizant minune ;D ) si zboara mereu din contul meu.
Si ca sa fim in topic, ii doresc la Gabi mult succes cu rasadurile de vinete si succes la tombola... asa am sanse sa mananc vinete putin mai ieftin ;)
Pene, sper ca ai mai mult succes cu aranjatul avionului decat cu teleportarea de sambata ;D

mihail

lasa,hai sa trecem peste denumire,nu conteaza,altceva vreau sa aflu,neparat: deci substanta tine rasadu' drept,adica nu se pleoshteshte ?
Daca raspunsul este afirmativ,as vrea sa aflu daca este toxic ?...ma gindesc sa trag citeva dushti,am o virsta..poate ajuta... ;D

penelopa

.... mai corect şi în termeni de specialitate, se spune că substanţa aia ajută plantele să stea  "erecte"  ;D , adică, să nu se blegească  :D

Codruta

Uite ce a zis Ionut:
previcurul este cel mai eficient fungicid pt caderea plantutelor,de regula se stropeste imediat dupa semanat dupa o prealabila udare,apoi cand plantutele au rasarit de doau trei ori pana la repicare(functie de conditiile amintite cu alta ocazie)la repicat obligatoriu dupa care numai in caz de necesitate.
Cand cumperi 9 seminte cu 100.000 este logic sa folosesti metode care sa impiedice aparitia bolii,la fel se procedeaza si la legume aici cele mai sensibile sunt vinetele,acest produs se foloseste in faza de rasad pana la recoltarea fructelor este timp mai mult decat necesar pt a fi metabolizat de planta si a nu se mai regasi in fructe,

Mai multe gasiti aici:
http://www.totalmush.com/plante/index.php/topic,98.msg19129.html#msg19129

Codruta

Mihail, tu ai cam depasit faza de rasad asa ca nu cred ca mai ajuta :D

mihail

Codruta,nu mai polua,te rog,rasadurile mai au pina apar...parca spunea ceva Penelopa de "plante erecte".Asta ma intereseaza.Merge,functioneaza ?

penelopa

La mine a funcţionat.    :) Doar datura a făcut fiţe. Dar din miile de fire răsărite tot au scăpat suficiente ca să-mi umple  grădina cu seminţele ei  :(

mihail

Penelopa eu nu ma gindeam la plante sau la ciumafaie...imi zbura gindul la ceva muuult mai delicat,este o nevoie stringenta.Pina acum am "mers"...pe ipsos . ;D

penelopa

Hai, măi Mihail, crezi că nu m-am prins ?  :D  Da' trebe s-o mai fac , din când în când, şi pe "inocenta" ca să nu mai fiu acuzată de ..... "vulgaritate"  :P

Da' în loc de ipsos, cu  neşte silicon, n-ai încercat ?  :D :D

mihail

e-te-te...ii expensiv....Asta e la kil...ei cit ai nevoie... ;D