Gradina Gabrielei

Started by gabriela jalba, October 02, 2007, 10:17:51 PM

Previous topic - Next topic

myky

pene, ti-am spus ca ti-ai gasit tovaras de glume pe forum!
numai sa aveti grija sa nu oripilati persoanele delicate

penelopa

Dacă-s aşa  delicate, n-au decât să nu se plimbe prin  grădinile noastre  :)
(Ai văzut că pe alte "alei"  sunt ceva ...... mai "cuminte"  :P).

mihail

esti sigura ca nenea Ulisse este tot plecat in delegatie ?
Poate inchiriez o barca din Nidri si trag o fuga pe Itaka.In noapte...poate mai scade si...coada  :D
Am uitat :au ipsos la pravalie,parakalo !

penelopa

N-ai decât!!! Io în  bărci nu mă dau ( oricât ipsos ai  cumpăra  ;D) că nu-mi place pe  apă  :D
Da'n pădure !!!!  :) ........ se schimbă socoteala  ;)

mihail

normal...ca "se schimba socoteala"  ;D

gabriela jalba

Finaaaa!!! esti in gradina lu nas'ta!!!! Ai grija ce faci,ce spui ca-s numai ochi si urechi !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mamaruta

Da' unde-i Nidri ala, de treci cu barca in Ithaca, misule? ca luai harta si gasii doar un Nidri in Lefkada....istorie stiu, da' geografie, neam!

mihail

E destul de simplu,am fost acolo de citeva ori,chiar daca trebuie sa conduc vreo 5-6 ore din Peloponez.Ultima oara vara trecuta.Linga Lefcada care este si ea insula,dar legata de "continent "printr-un pod ce se-nvirte din cind in cind ca sa treaca yahturile,se afla un grup de insule.Distanta intre ele este relativ mica.In port la Nidri sint vapoare care pleaca intr-o croaziera de o zi trecind pe la toate insulele interesante,printre care si Itaka.Insula foarte frumoasa.Scorpios a lui Onasis este "pierduta"in verdeatza,nu se vede mare lucru,decit casa lui Maria Calas,care este in "port".Poate gasesc miine niste poze,trebuie sa rascolesc prin casa.intr-o margine a Lefkadei,cunoscatorii gasesc Porto Katziki,o plaja superba,cu transparenta apei la vreo 10 metri,nu stiu,...cind stau vaporasele acolo ai senzatia ca plutesc.Se poate ajunge acolo,urcind niste munti si apoi coborind pe niste trepte,citeva sute.Sau cu vaporasul,care intra cu "botul"in nisip printre sezlonguri.Se pune o scara si turistii coboara diret in apa ce ajunge pina la genunchi.Vaporasul se retrage revenind seara.
ESTE RAI.

mamaruta

Si eu vreau sa ajung acolo in vara asta, daca nu ma darama criza intre timp....
Astept poze, nu scapi de gura mea pana nu ma pui in tema cu tot! Dar la alt topic...vine cara si ma pune sa imi fac harakiri pe domeniul ei de moderare.

penelopa

Quote from: gabriela jalba on March 10, 2009, 06:43:05 PM
Finaaaa!!! esti in gradina lu nas'ta!!!! Ai grija ce faci,ce spui ca-s numai ochi si urechi !!!!

Săru-mâna, naşa!
Păi, de-aia îmi şi permit ....... mai ales că grădina ta e lăsată cam de ... isbelişte  ;D

gabriela jalba

Izbeliste???!!! putin spus!!!  Treizile la rind.  Am inceput de ieri sa mai fac cite ceva,dar vad ca de miine,iar pauza....ploua!!!Treizile la rind. Duminica soare,iar de luni,ploua toata saptamina Si uite asa,trece si jumatate de martie si pe gradina mea nu se cunoaste c-a fost mina de om... :'(
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Stiu Gabi cat de iritanta poate fi ploaia sau vantul care te ia pe sus. De mai bine de o saptamana astept o zi fara ploaie sau vant sa tai trandafirii si sa curat gradina din spatele casei. Pe cea din fata am curatat-o si acum o pot lua de la capat ca iar e plin de frunze vestejite. Macar pe la voi cand vine soarele uita sa plece. Pe aici vin numai din greseala ;D

penelopa

Mare lucru nici eu n-am făcut, măi gagici!  Când plouă, când e frig şi bate vântul , când e frumos nu-i Ulisse acasă sau, dacă e acasa ...  îşi face somnul de frumuseţe iar căţeluşii mi-au curaţat deja grădiniţa ........... de flori  >:(
Grădina de legume aşteaptă cuminte. Arpagicul şi-a scos colţii în pungă, seminţele de   vreo 200 lei ... tot prin pungă, poarta în spate .... cu lacăt ca să nu scape Pufica la amant (zău, că nu mai vreau alţi maidanezi mici şi obraznici )
Deci, un începuit bun de primăvară  ;D

gabi_gabriella

Lasa ca vine ea si primavara , de o sa ne ia pe sus :) si n-o sa stim pe unde sa scoatem camasa  ;)

penelopa

Quote from: gabi_gabriella on March 11, 2009, 01:40:14 PM
Lasa ca vine ea si primavara , de o sa ne ia pe sus :) si n-o sa stim pe unde sa scoatem camasa  ;)
Io lucrez direct la .... sutien  :D

mihail

Gabriela ti-am trimis astazi pensia alimentara,pacat ca-i negru.  :D
E un plic A4,intra in instalatie ? :D

Imi cer scuze,pt poluarea topikului tau,miine o sa deschid,la diverse,un topik cu Grecia.Acolo e bine ?
(Te rog sa ma ierti,multumesc.) :)

gabriela jalba

Ei,azi am gradinarit de-a seriosulea!!!!Curatenie,foc...Am pus si un strat cu saminta de ceapa rosie.Era un locusor sapat din toamna.In florarie am intrat putin. Sporul cel mare l-a avut tovarasul de munca,care a reusit sa mute citiva pomisori plantati anul trecu,la loc definitiv. Mi-a mutat si alunul,ca nu era aliniat cu ceilalti pomi. Este treaba foarte multa....
   Gabi,mi-au mai murit din crizanteme,dar am sa-ti trimit din fiacare care am. Astept sa se mai usuce putin pamintul.
Mihail iti multumesc pt grija!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Gabi, sarumana !
Si au am fost prin gradina si am aranjat  putin zmeura si am semanat niste salata .

mihail

V-am pris pe amindoua,...deci asta-i diferentza...himmmm

gabriela jalba

Quote from: mihail on March 12, 2009, 03:31:59 PM
V-am pris pe amindoua,...deci asta-i diferentza...himmmm
Nu inteleg!!!! Is foarte obosita,ca si azi am tras tare. Miinee....pauza!!!!Deja ploua de vreo doua ore.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mihail

tot o bateam la cap cu plicul...dar defapt tie trebuia sa-ti atrag atentia.Intre timp,tot de acolo am primit si cireasa de pe tort.Vrei calule ovaz ?

gabriela jalba

Am citit si eu; cind te mai invechesti putin pe forum,o sa ne deosebesti.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mihail

nici vorba,trebuia sa nu fiu cu capu-n traista.Aprope ca-i impardonabila greseala mea.

gabriela jalba

Uite ce mutrisoara ai in avatar;cum sa nu pardonezi orice greseala,pt ochisorii aia!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mihail

doua ore am rascolit netul,nu stiam ce vreau,eram in ceata rau,pina mi-am dat seama ca sint pe un drum gresit.
Apoi,norocul,mi-a zimbit.Am gasit bufnitza dorita.