Gradina Gabrielei

Started by gabriela jalba, October 02, 2007, 10:17:51 PM

Previous topic - Next topic

myosotis

Serialul Invadatorii  ;D
Ala alb cu multe petale e superb. Nici n-am mai vazut asa.

geodezia

ce calduri ca cica au anuntat ca iulie o sa fie mai racoros de cit iunie .Si stiti ceva ia mai lasatii in pace pe astia cu pronosticurile lor meteo fotbalistice ca anul trecut tin sa va aduc aminte cind in primavara toata lumea alerga cu gura dupa vinrt ca o sa fie cea mai secetoasa si calduroasa vara din istorie cu temperaturi de 50 garde si a fost taman bine de s-au facut de toate .asa ca eu nu ma mai iau dupa astia amatorii de la tv ma iau dupa Giorgica porcu meu ca asta stie cum e

Ionela


Quote from: myosotis on June 18, 2010, 09:23:00 AM
Ala alb cu multe petale e superb. Nici n-am mai vazut asa.

Si eu tot pe acela am pus ochii, Myo ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gabriela jalba

Myo ma duc sa-i pun semn ca sa-i string saminta.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

hawky

Quote from: gabriela jalba on June 17, 2010, 06:34:47 PM
Sint frumosi,dar pacat ca macii-s extraordinar de invaszivi.

Minunati macii, Gabriela! Sunt olandezi, nu? Mi-am adus si eu 3 din Olanda acum 2 ani dar unul s-a uscat, ceilalti 2 au disparut de n-am mai vazut nimic din ei. Am banuit ca ceva/cineva, dna coropsinita, mi i-a tras in pamant si eram tare necajita :'(  Anul acesta insa, in primavara, unul dintre ei a rasarit, avea vreo 10 cm cand l-am vazut ultima data, in aprilie. Sunt tare curiaosa sa vad daca mai exista. Saptamana viitoare sunt la Zabalt si o sa va scriu.

Foarte frumoase pozele tale de la Keukenhof. Am scris si eu despre parc si am pus poze pe blogul meu de calatorii. L-ai vazut?

einsteinitza

Blogul de calatorii este foarte interesant,felicitari.Te invidiez pentru vizita laChelsea mai ales.Cred ca a fost grozav,  imi plac gradinile lor de acolo, inveti o viata din ele.
Dar tot blogul e intereseant, si frumos facut.Avem ce citi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

La blogul cui te referi, Es?  :o

stefana

Cred ca la blogul Adrianei - Hawky  +apl . Gabi Jalba nu are inca blog, din cate stiu  ;D

einsteinitza

Pai la blogul lui Hawky, ca zicea cu doua posturi in urma de blogul ei de calatorii, si am intrat sa arunchi un ochi.Toate frumoase, si frumos descrise, dar cu Expozitia de flori de la Chelsea mi-a furat inima. Eu visez de muuulta vreme sa fac un drum acolo, sa vad pe viu ce admir.Creatii de peisagisti complet deosebite, niciuna nu-i macar cat negru sub unghie ca cealalta, folosesc mult ierburi, flori perene mai comune, folosind efectul frunzelor, ma refer la geometrie, la fel de mult ca si culoarea. Nu cred ca am prea vazut la noi amenajari in care frunza florilor perene sa conteze la fel de mult ca floarea, sau chiar mai mult.
La un moment dat probabil voi ajunge acolo,dar deocamdata e doar un vis.
Oricum, urmaresc gradinile, castigatorii, ma uit la toate filmuletele. E superb, plin total de informatii si idei.
Si multumesc Hawky pentru plimbarea la Chelsea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

M-am mirat fiindcă, aici, dacă n-aţi observat cumva, sunteţi în Grădina lui Gabriela!!! ;) :P ........... oarecum, părăsită !!! :(

gabriela jalba

Dragelor,puteti scrie oricind si orice aici;nu-i nici o suparare.In masura in care am timp particip si eu la discutii.
Adriana,nu am vazut blogul,dar o sa-l vizitez. Te dezamagesc:macii nu-s din Olanda. Povestea lor a inceput cu vreo 7-8 ani in urma. Prin barzaunelile pe care le faceam,am dat pe malul unui piriu inafara orasului de un "lan" de maci(crescuti intre niste pietroaie maari,si aruncate urit de tot ) , ce nu mi-au mai vazut ochii pina atunci si nici de atunci. Numai galbeni si albastrii nu erau...Toate culorile,formele,marimile,combinatii de culori....O feerie. Am dezgropat greu citiva si i-am plantat. Nu s-au prea prins,dar an de an am maci cu duiumul si tot mai diversi.
Nu am blog,si nici nu o sa-mi fac;chelului tichie de margaritar ii trebuie!!!
Gradina mea.....asa arata aproape in fiecare zi (azi n-a plouat!!!! dar fulgera afara)     
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Mihai

Atat de multa apa........
Cum te descurci?

gabriela jalba

E cumplit Mihai;punem scinduri intre straturi ca sa putem intra cind sta ploaia. Rau e ,ca ziua,dupa cite o furtuna,iese soarele si ardeeee!!!!! Face crusta,de strige plantutele ca-n menghina,si arde frunzele.  La mine e bine,ca-s pe virf de deal si se scurge apa,dar in partea de jos a orasului.......jale!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Mihai

La mine in gradina nu este chiar atat de rau desi a plouat destul de bine zilele astea.
Mai rau este ca tot ce am pus :rosii,ardei,etc s-au manat.
Ma gandesc foarte serios sa fac un solar pentru legume,dar asta mai incolo.poate la anul.

einsteinitza

Anul asta e special, a fost o iarna ciudata, lunga si cu variatii mari de temperatura, acum cu ploile astea istorice ;) , totul e aiurea. In anii urmatori iti vei da seama daca ai nevoie de solar sau daca nu cumva iti faci viata grea, ca nu-i usor sa muncesti in solar.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hawky

Quote from: einsteinitza on July 12, 2010, 05:57:13 AM
Blogul de calatorii este foarte interesant,felicitari.Te invidiez pentru vizita laChelsea mai ales.Cred ca a fost grozav,  imi plac gradinile lor de acolo, inveti o viata din ele.
Dar tot blogul e intereseant, si frumos facut.Avem ce citi.


Multumesc pentru apreciere. Chiar va rog sa il cititi. Puteti lasa si comentarii acolo.

Chelsea Flower Show e o poezie! In fiecare an, alta tema, pe care creeaza peisagistii. Te poti inspira de acolo. Apoi, cortul imens cu mii de flori. Cand ajung, pun pozele pe un album, sa le puteti vedea. Te ametesc! Dar va pot povesti mai mult in gradina mea.

Gabriela, imi pare rau ca ai atata apa in gradina, si de plantele tale, toate! Indiferent de unde ai macii, sunt grozavi! Te-am intrebat de Olanda fiindca am vazut albumele tale si fiindca eu am vazut la Piata de flori din Amsterdam o minunatie de maci. Am cumparat 3 dar nu m-am putut bucura de ei. Unul s-a uscat imediat, ceilalti doi au disparut cu totul, iar anul asta, in primavara, a iesit unul din cei doi! Dar nu creste, e tot mic si nu a facut flori. De multe ori s eintampla, cred, asa cu plantele astea ameliorate. Noi le cumparam dar nu stim daca nu sunt prea vechi si nici cat de sanatoase sunt.

GetaV

Mai uitati-va si la viata satului ,de cativa ani spun ca legume nu se fac dacat in solarii sau sere din cauza poluarii ,......... +hypno

einsteinitza

Da, ai dreptate Geta, cam asa este. Desi in privinta fructelor vad ca inca nu sunt probleme.

Hawky, studiez in fiecare an gradinile in amanunt, mai ales ca pe site au si planurile cu plantele, deci pot vedea exact cum sunt gandite.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Hawky,am inceput sa-ti citesc blogul.Iau cu lingurita; e asa fain si mie imi plac calatoriile. Sa poti umbla cit mai mult!!!
Eu,multutumesc lui Dzeu,nu am aut probleme cu gradina. Acum 10 ani mi s-au manat rosiile,de am aruncat in 3 zile 100kg,si acum vreo 2 ani ,castravetii,de n-am strins nik. In rest s-a mai manat cite putin,dar nu am simtit ca paguba la recoltat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

hawky

Quote from: gabriela jalba on July 13, 2010, 09:04:14 PM
Hawky,am inceput sa-ti citesc blogul.Iau cu lingurita; e asa fain si mie imi plac calatoriile. Sa poti umbla cit mai mult!!!
Eu,multutumesc lui Dzeu,nu am aut probleme cu gradina. Acum 10 ani mi s-au manat rosiile,de am aruncat in 3 zile 100kg,si acum vreo 2 ani ,castravetii,de n-am strins nik. In rest s-a mai manat cite putin,dar nu am simtit ca paguba la recoltat.

Bine ai venit pe blog, Gabriela! Mai scriu. Urmatoarea postare va fi despre Gradina Botanica din...Beijing!

georgette

Quote from: gabriela jalba on July 12, 2010, 10:45:33 PM
E cumplit Mihai;punem scinduri intre straturi ca sa putem intra cind sta ploaia. Rau e ,ca ziua,dupa cite o furtuna,iese soarele si ardeeee!!!!! Face crusta,de strige plantutele ca-n menghina,si arde frunzele.  La mine e bine,ca-s pe virf de deal si se scurge apa,dar in partea de jos a orasului.......jale!!!!
:-\ ufff mai Gabi..ce de apa! M-am saturat sa vad atata apa! Tot ce e peste masura nu e bun...da  cu cine sa negociezi?!
Bafta macar de aci inainte sa  salvezi ce se poate! :-* +hug

gabriela jalba

Am tras tare pe perioada caniculei si acum arata bine gradina. Va incit cu citeva poze din album        - are aproape 4m.      - am inceput culesul la ei.          
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Claudiu

Faina trestie. Cand va fi in grup mai mare cred ca va arata exotic.



Stii cumva cum se numeste? E cumva Arundo donax?

http://en.wikipedia.org/wiki/Arundo_donax


penelopa

Claudiu, te rog să nu ne jigneşti "bambusul italian"! :D ;D

gabriela jalba

Claudiu,bambusul il am de la Ati. Zau ca nu stiu cum il cheama.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=