Gradina Gabrielei

Started by gabriela jalba, October 02, 2007, 10:17:51 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Claudiu, la un moment dat a fost o discutie despre bambusul asta, daca e bambus sau trestie, dar Ati e un pasionat de plante exotice si el avea planta cumparata ca bambus de la o firma din afara.
Si eu am unul asa, tot de la el, il tin strict pentru araci, il tai toamna si fac araci excelenti, de la Ati stiu metoda. Dar numele nu il stiu nici eu, poate stapanul sa te lamureasca.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Nu-l mai necăjiţi pe Atti cu problema asta că din cauza ei a fost jignit pe EG şi a trebuit să plece  de acolo. Despre bambusul ăsta (sau, trestie, ce-o fi), el ştie că aşa l-a primit, ca "Bambus italian". Poate reuşim noi să identificăm planta.
Eu am 2 tufe mari de la Atti şi, la primăvară vreau (binenţeles  ;D) să le mut.  

einsteinitza

Nuuu, nici vorba, si eu l-am sustinut pe Atti cu bambusul atunci, si il sustin si acum, si eu am bucata tot de la el. Doar spuneam de denumire, ca nu o stim. Eu am incredere in Ati, si de aceea am si cumparat, departe de mine gandul de a-l necaji +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hawky

Quote from: penelopa on July 29, 2010, 11:06:29 AM
Nu-l mai necăjiţi pe Atti cu problema asta că din cauza ei a fost jignit pe EG şi a trebuit să plecăm de acolo. Despre bambusul ăsta (sau, trestie, ce-o fi), el ştie că aşa l-a primit, ca "Bambus italian". Poate reuşim noi să identificăm planta.
Eu am 2 tufe mari de la Atti şi, la primăvară vreau (binenţeles  ;D) să le mut. 

Pene, despre care Atti vorbiti, cel de la Satu Mare? E si el aici pe forum?

hawky

Quote from: gabriela jalba on July 25, 2010, 04:13:17 PM
[/URL] - are aproape 4m.   

Gabi, cum ingrijesti bambusul? Il tai toamna sau cand? In cat timp creste asa de mare? E bun pentru un gard viu care sa-mi acopere privelistea jalnica dinspre vecini? (vecinii locuiesc in SUA si lasa casa sa se prabuseasca pur si simplu - arata foarte urat) Am pus un strat de Rudbeckia inalta dar tot se vede acoperisul gaurit si prabusit. Daca bambusul ajunge la 4 m ar fi mai bun.

hawky

Quote from: einsteinitza on July 29, 2010, 11:54:37 AM
Eu am incredere in Ati, si de aceea am si cumparat, departe de mine gandul de a-l necaji +hypno

De unde ai cumparat, Es? De la Atti? Cand se planteaza?

stefana

Quote from: hawky on July 29, 2010, 02:16:15 PM
Pene, despre care Atti vorbiti, cel de la Satu Mare? E si el aici pe forum?
Da, Adriana, Attila de la Satu Mare este aici pe mushuroi, da la Satu Mare nu mai e, ci in Italia :D.

Claudiu

Scuze cu ... bambusul. Nu m-am gandit ca as putea sa-l necajesc pe Atti. E baiat de treaba si pune mult suflet in plantele lui si mi-ar parea rau sa-l supar.

Mai demult eu am patit-o  :-\ .. nu spun cu ce planta si nici exact cand dar ... pe vremea aia stateam numai in gardina si deloc pe net.

Pene, nu stiu nimic despre istoria migratiilor musuroiului, chestia asta m-a facut sa zambesc, parca v-am si vazut roind in masa

Hawky, o idee, daca ai loc destul incearca sa faci un fel de bariera din tuia. Creste repede si e mereu verde. Ziceam daca ai loc destul, in sensul ca poate poti crea un fel de peisaj sa nu fie plat in linie. Eventual combinat cu altele in gen. Daca nu si in linie e decorativa. In fine, e o idee. Problema cu tuia e iarna cand se incarca de zapada se poate rupe sau lasa unele creng. Am vazut tuia inalta cu crengile legate pentru a-si pastra forma conica. Dar si alte forme sunt atractive. Si acum sunt si alte oferte nu numai tuia pe care o stim noi.

einsteinitza

Claudiu, cam asa a si fost, o roire :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Da, Claudiu, a fost "o roire" dar eu n-am făcut parte din roi (m-am exprimat  greşit mai sus - am şi modificat, de altfel  ;D), pentru simplul motiv că n-am activat niciodată pe EG,  dar mai citeam şi eu una-alta. ;).

hawky

Quote from: stefana on July 29, 2010, 02:34:50 PM
Quote from: hawky on July 29, 2010, 02:16:15 PM
Pene, despre care Atti vorbiti, cel de la Satu Mare? E si el aici pe forum?
Da, Adriana, Attila de la Satu Mare este aici pe mushuroi, da la Satu Mare nu mai e, ci in Italia :D.

Bravo lui !  +apl  Are gradina in musuroi, ca eu nu am ajuns mai departe de prima pagina  :-[

hawky

Quote from: Claudiu on July 29, 2010, 03:22:05 PM

Hawky, o idee, daca ai loc destul incearca sa faci un fel de bariera din tuia. Creste repede si e mereu verde. Ziceam daca ai loc destul, in sensul ca poate poti crea un fel de peisaj sa nu fie plat in linie. Eventual combinat cu altele in gen. Daca nu si in linie e decorativa. In fine, e o idee. Problema cu tuia e iarna cand se incarca de zapada se poate rupe sau lasa unele creng. Am vazut tuia inalta cu crengile legate pentru a-si pastra forma conica. Dar si alte forme sunt atractive. Si acum sunt si alte oferte nu numai tuia pe care o stim noi.


Multumesc pentru idee, Claudiu. Dar esti sigur ca tuia creste repede?  ??? Un soi anume? Ca eu am una mica si mi se pare ca de 5 ani sta tot pe loc!  :(
Asa si stiam, ca are crestere lenta.

Molidul mi se pare ca are o crestere buna, cam 50-60 cm pe an. Am 4, adusi de pe v. Ariesului micuti si acum sunt marisori. Daca ii lasi cu crengi pana jos, mascheaza foarte bine. Din pacate, atunci nu mi-am pus aceasta problema si i-am pus prin alte parti. Daca aduc la iarna altii, tot asa mici, ca sa se prinda sigur, mai dureaza 5 ani pana sunt destul de mari ca sa nu vad casa, care, in timpul asta, se va deteriora si mai rau. >:(

einsteinitza

Hawky, bambusul de la Ati are o crestere destul de inceata la mine, s-ar putea sa nu ii placa racoarea, eu asa am tras concluzia. Are vreo trei ani cred si nu s-a inmultit prea tare.
Daca vrei, iti pot trimite in primavara cateva grupuri de bambus, habar n-am cum il cheama, care creste de peste doi metri, nu este asa gros, e mai subtire ca al lui Ati, e aproape vesnic verde. Pana primavara sta verde, iar cand dau frunzele noi le arunca pe cele vechi. Se inumulteste rapid, arata frumos cu zapada pe el,este foarte des si nepretentios, doar o zona mai umeda ii trebuie.Am sa fac niste poze saptamana viitoare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hawky

Quote from: einsteinitza on July 30, 2010, 06:58:37 AM
Daca vrei, iti pot trimite in primavara cateva grupuri de bambus, habar n-am cum il cheama, care creste de peste doi metri, nu este asa gros, e mai subtire ca al lui Ati, e aproape vesnic verde. Pana primavara sta verde, iar cand dau frunzele noi le arunca pe cele vechi. Se inumulteste rapid, arata frumos cu zapada pe el,este foarte des si nepretentios, doar o zona mai umeda ii trebuie.Am sa fac niste poze saptamana viitoare.

Multumesc, Es. Daca ii trebuie umezeala, nu se potriveste cu locul meu. Ar trebui udat permanenet si asta nu se poate la mine. Imi trebuie ceva ce rezista si la seceta. In august nu sunt deloc acolo si nici intreaga luna iulie.

gabriela jalba

Bambusul meu e al doilea an. Nu l-am taiat in toamna,dar anul asta am s-o fac. Il cresc si eu ,ca si Es ,pentru araci. Vrea apa multa,soare si ingrasamint natural (vaca ).
.....daca stiti...Ati,e in concediu,in vizita in Italia??? sau si-a luat jucariile si ..pa!!!!! ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Gabi ,varianta a doua  :D ,si-a luat jucariile si ... PA !!!! ,dar e bine unde este decamdata.Cel putin asa ne-a transmis.

penelopa

Eu n-am prea îngrijit bambusul  ăsta dar el şi-a văzut de treabă.
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/19028220
E, săracu', înghesuit acolo de o salcie, de un jugastru şi de un frasin şi de aceea vreau să-l mut la primăvară.
Am constatat că trebuie, neapărat, tăiat primăvara devreme (nu ştiu, poate şi toamna se taie  ???), altfel beţele vechi nu mai înverzesc iar noile beţe  ies mai puţine.

einsteinitza

Pene, si tie pot sa-ti donez niste radacini de bambus vesnic verde, sau aproape, care nu se taie, se inmulteste extrem de repede, face gard verde, de peste doi metri, trebuie tinut in frau din cosit ca se extinde rapid.Iarna sta verde pana spre primavara, cand apar frunzele noi.Spune si vei avea >:D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Deci, vreau şi din bambusul tău, Es, să-l pun pe lângă gard, în locul celui de la Ati, iar pe cel de la Ati îl pun în jurul bazinului de apă, asigurându-i soţului intimitate la dsuşul lui de vară. ;D :D

einsteinitza

Dupa mine cel al lui Ati poate fi folosit ca decor, deoarece creste mai incet, adica se intinde mai greu. Asta fara nume, adica avea nume dar nu-l mai stiu, e de la Gradina Botanica din Bucuresti, e ca focul daca are putina umezeala, se intinde neasteptat.A trecut pe sub gard si a ajuns si la vecini ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Mihai

GG,super imagini cu gradina ta,dar poza aceea cu basculanta m-a dat pe spate.
Nu imi trecea asa ceva prin cap nici intr-o mie de ani.
+apl

penelopa

GJ, Mihai, nu GG! :D
Ai confundat Gabrielele!  :D

Mihai

 :D
Caldura asta,bato  vina.

gabriela jalba

Nu-i bai,Mihai!!! Basculanta aia a asteptat 30 de ani sa-si gaseasca un loc  ;D  Ei dar sa vedeti si "locul trudei",nu numai cel de respiro
                       
Asta reprezinta cam 70% din gradina mea de legume(mai sint rosii,castraveti,,fasole,ardei iuti,,sfecla rosie,....)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=