Gradina Gabrielei

Started by gabriela jalba, October 02, 2007, 10:17:51 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Gabi draga, tu ai ferma in toata regula. Frumos de admirat, greu de lucrat :)

hawky

Quote from: gabriela jalba on August 18, 2010, 11:07:33 AM

Asta reprezinta cam 70% din gradina mea de legume(mai sint rosii,castraveti,,fasole,ardei iuti,,sfecla rosie,....)

+rsp  n-as fi in stare....

gabriela jalba

Ce sa zic...Se poate !!!! Barbatul meu o sapa si pune rasaduri. Dupa care .....Gabi fa straturi,gabi insaminteaza,gabi pliveste,gabi praseste,leaga,copileste...Romel uda cind e nevoie. Ei,chestia e ca si imi place.
Hai sa va fac o parada a daliilor:
                       
  Au mai inflorit cite unele intretimp,dar zau ca nu am mai avut timp...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Cred ca le place racoarea ,ca arata tare bine daliile tale !
Cea din a treia poza (alb cu rosu) e dalie din seminte ?

Mihai

Asta cu Gabi face,Gabi drege mi-a placut nespus! +apl
Superbe sunt daliile tale!Sunt impresionat!

stefana

Gabi, da' reusiti sa consumati tot ce produceti cu atata munca  ?  +rsp

gabriela jalba

Sica - da; este din seminte.String,daca vrei.
Mihai: Cred si eu !!!! Daca ar fi Mihai face,mihai drege,ti-ar mai place.
Stefana: evident ,nu!!! Dar trimit lunar fetei pachete cu legume si fructe "curate" cit e sezonul,cu conserve-iarna.Pachete de 20...45kg,cel mai mare.( cu atlassibul-1,5e/kg-pun marti,ajunge vineri) Fac conserve multe,pun la congelator,si fac pomana de sufletul celor ce mi-au lasat mie pamintul.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Gabi, cea de care intreaba Sica, Fire&Ice o cheama, e cumva din semintele de la mine? Sunt curioasa si banuiesc ca si Sica te-a intrebat din acelasi motiv; ce a inflorit la ea din semintele de la mine nu seamana cu originalul iar a ta da.

gabriela jalba

Da,Codruta,sint din seminte de la tine,dar si urmatoarele,tot din seminte de la tine sint.....:
- sint pe aceeasi tulpina !!!!!!
    si inca multe asemanatoare ca ciudatenie. Toate cite au iesit le-am pus. Eu o sa culeg saminta numai de la aia originala.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Gabi si eu am pus seminte de la Codruta ,dar au iesit mai multe feluri ,printre care si un galben cu alb ,dar mai am cateva cu boboci ,care par a fi alb cu rosu. Sper sa mai tina caldura sa se coaca semintele.
Asa arata a mea

Codruta

Gabi, eu tot nu inteleg ceva. Am inteles ca sunt din semintele de la mine dar toate cele din ultimele poze puse sunt din seminte de la Fire&Ice (alb cu rosu) sau din alte seminte? Nu mai stiu acum daca ti-am trimis si din alte soiuri. Tare ciudate culori au iesit.
Sica, a ta seamana mai mult cu asta http://codruta.sunphoto.ro/dalii/17555771

sicamin

Codruta ,nu seamana ,ca a mea are mai mult galben  :D ,dar acum vad un boboc alb cu rosu ,si cred ca in sfarsit am si de aceia  +dns .

Codruta


gabriela jalba

Sica eu o sa string oricum seminte.Daca o sa vrei,o sa-ti trimit. Si a ta este frumoasa.
Codruta,toate semintele sint de la tine,dar e posibil sa fie de la mai multe plante. Nu mai tin minte.Ca a lui Sica,nu a iesit niciuna.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

costieanuconstantin

am incercat si noi sa strangem seminte de la dalii,nu se usuca ,raman umede >:(
acu' cateva zile m-am uitat la semintele de gladiole, araata ca semintele de stevie, loboda,unele erau seci !!!

einsteinitza

Dar oare cum sunt semintele de dalii de fapt/Stiti cum se transmit caracterele la ele? Pare ciudat faptul ca sunt flori diferite pe aceeasi tufa, asta inseamna o instabilitate a caracterelor, zic eu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Mie imi place aceasta instabilitate ;)

einsteinitza

Da, cred si eu, dar e interesant de stiut ce se intampla de fapt la formarea semintelor, cum se transmit lucrurile.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Ati terminat de pregatit gradina de legume pentru primavara urmatoare?
La mine mai e putin de sapat,si saptamina viitoare de-o fi timp bun ,vreau sa pun un strat de ceapa si unul de usturoi. A ramas verde si frumos patrunjelul(e ca un lan!!!) si mararul iesit din seminte autoinsamintate.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Tu mereu ai fost prima la gradina de legume, mereu ai avut o bogatie de produse.
Eu am pus deja ceapa si usturoiul, dar cam atat.



www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Eu eram convinsa ca ceapa si usturoiul se pun primavara in pamant...copil de asfalt :D

flordel

Ce frumos...Spor la plantari si insamantari!

penelopa

Quote from: Codruta on November 16, 2010, 10:39:09 AM
Eu eram convinsa ca ceapa si usturoiul se pun primavara in pamant...copil de asfalt :D
......... şi dacă ai fi fost copil de ţărână, tot aia era! ;D
Şi ceapa şi usturoiul se pun, în mod normal, primăvara devreme. Cine vrea verzăciuni timpurii, le pune de cu toamnă. :)

einsteinitza

Eu un toamna ca sa le am pentru Pasti. Asa am pe masa atunci ceapa verde si usturoi din gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Quote from: gabriela jalba on November 16, 2010, 07:46:31 AM
A ramas verde si frumos patrunjelul (e ca un lan!!!)
Sa ma laud putin si eu (in gradina altuia). "Lanul" meu de patrunjel cret la jardiniera A ramas doar un sfert din cat era, dar rezista ;D. Acum ca am capatat curaj... sa pun si eu arpagic la ghiveci?? (ramane spatiu si jardiniere goale in balcon, dupa ce aduc plantele in casa)