Gradina Gabrielei

Started by gabriela jalba, October 02, 2007, 10:17:51 PM

Previous topic - Next topic

geodezia

fericit-o . taman la timp in mai zdup cu ele in gradina

gabriela jalba

De citeva zile-s tot cu miinile in pamint. Schim la plante si "insamintez" . Am pus si rosiile si inca floricele. Mai am inca munca la flori ,ca la cite ghivece am si cit de mari is, e ceva treaba. Acum cit cu ele,dar cit e de strins dupa!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Si eu am schimbat luni si marti pamantul la toate bulboasele de ghiveci si le-am adus mai la caldura .Restul le mai lasa pana se mai incalzeste

einsteinitza

Gabi, ai plantat ceva in gradina, ma refer legume?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Nimic,draga mea !!!!! Nimic !!! Eu am gradina sub zapada. Cind s-o topi , am s-o am glod . Deci pina s-a usca sa pot intra....daca mai si ploua...om is !!! Ajung in aprilie sa intru .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Gabi ,si la mine e "glod" in gradina ,dar mi-am pregatit cizmele de cauciuc ,sa merg si sa stropesc pomii ,pana nu e prea tarziu.

gabriela jalba

Sica,am noroc ca pomii nu-s sectorul meu. Si Romel framinta lutul in cizme de cauciuc la taiat,iar saptamina viitoare la stropit. Eu nu mai incap de pomii lui si bodoganesc,el de florile mele si bodoganeste. In final nu ne sabotam,dar tot eu is mai tare,ca-mi bag flori in toata palma de pamint goala. :-bd
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

In putinul timp favorabil,am facut ceva pasi.Am curatat mare parte din gradina si am dat foc. Am pus mazarea in pamint, dar n-am mai apucat sa pun si spanac,salata. Acum ,de doua zile , ninge,ploua,bate vintul,e frig...Iar trebuie o saptamina de timp frumos ca sa se poata calca pe pamint. Cred ca fata de restul tarii ,la mine e o primavara cam tirzie      
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

A fost ceva timp bun si am stat mult pe gradina. Acum totu-i curat,si sapat si a inceput sa incolteasca mazarea...Am pus si spanacul si morcovul. De-acum sa punem ceva patrunjel,pastirnac,...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Harnica fata  +apl  Mie straturile de morcovi, patrunjel si ceapa mi le-a facut si semanat vecina  ;)  A facut niste straturi kilometrice, cand va fi de plivit cred ca o sa-mi treaca cheful inainte de a incepe, daca ma uit cat sunt de lungi...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

hawky

Quote from: gabriela jalba on April 08, 2011, 09:44:23 PM
A fost ceva timp bun si am stat mult pe gradina. Acum totu-i curat,si sapat si a inceput sa incolteasca mazarea...Am pus si spanacul si morcovul. De-acum sa punem ceva patrunjel,pastirnac,...

Cand vad cat de harnica ai fost, Gabi si cat de harnice sunteti voi, in general, nici nu-mi mai vine sa scriu nimic, ca eu sunt tare in urma. Am fost acum vreo 10 zile la gradina dar, daca nu ma ajuta sotul meu cu scosul buruienilor, in mine slaba nadejde....Anul asta vad ca nu ma mai slabesc durerile de spate si nici macar sezand pe ladita (ca pana acum) nu mai pot face prea multe. Sper ca in mai lucrurile sa se mai schimbe, daca se instaleaza vremea calda. Pana atunci, mai zbor putin....

gabriela jalba

Iubita,cred ca plina de buruian o gasesc si eu cind o sa ajungem acasa. Si inca ceva....Sanatatea inainte de toate!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Mihai

http://home-and-garden.webshots.com/photo/2577380710091567945wSsKXK
Scuze ca dau buzna ,dar nu stiu ce este asta.
Imi poţi spune?
Arata nemaipomenit!
E un budlleia?

Carina

Nu e liliac??
Oricum arata superb, n-am mai vazut asa ceva  +hypno

Rux

Mama ,mama ce huidumac ai tu acolo ? Superb!

Claudiu

Si eu inclin spre liliac.
Dar arata superb si cred ca mirosea dumnezeieste.

Nici eu nu am mai vazut asa ceva.

Gabriela ai aplicat ceva metode de taiere sau asa e portul lui?

Oricum la liliac trebuiesc indepartate florile vechi. Dar sa infloreasca asa de sus pana jos nu am mai vazut.

Aici la mine nu creste liliacul.  :(

Lagerstroemia



sau Vitex agnus-castus



pot avea infloriri spectaculoase (desi nu neaparat asa abundente ca in unele poze de pe net) dar sub un anumit aspect sunt doar surogate de liliac, nu au mirosul. Si oricum florile liliacului nu sunt mai prejos.

As prefera o tufa de liliac chiar daca infloreste numai primavara. Mirosul ... e inegalabil.  :)

Rux

Pana vine propritara huidumacului ,ne bucuram de postarile tale  Claudiu . Tare  frumose poze..a treia este budlleia,asa-i ?

Claudiu

Quote from: Rux on January 03, 2012, 06:13:39 PM
Pana vine propritara huidumacului ,ne bucuram de postarile tale  Claudiu . Tare  frumose poze..a treia este budlleia,asa-i ?

Nu, a treia si a patra e Vitex agnus-castus. Are origine mediteraniana.

Rux


Claudiu

Quote from: Rux on January 03, 2012, 06:13:39 PM
Pana vine propritara huidumacului ,ne bucuram de postarile tale  Claudiu . ...


Daca va plac, pana vine proprietara sa ma dea afara  =)) ,  inca doi arbusti

Tecoma stans



si Erythrina herbacea




Insa mie imi plac mai mult cei salbatici si nativi.

Lycium carolinianum



Insa floarea e micuta.
Imi plac deoarece caut alternative la exotice in flora locala. Are anumite avantaje. Deci nu e functie de zona, oriunde cele native au avantajele si frumusetea lor.

La urma urmei sigur toate sunt frumoase.

einsteinitza

Mihai ,cred ca este liliacul salbatic, am si eu asa o tufa, mostenita in gradina de la pensiuni. Are frunzele mult mai mici ca cele de liliac, iar paniculele de flori mai scurte.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Acasa-s !!!!!
este un liliac,de o culoare indescriptibila.Forma petalelor e spre aciculara,argintii-tenta movie pe spate. Are un parfum deosebit si puternic(domina o raza de 20-30metri , iar cind adie vintul,ajunge ha-hat!!! in capatul gradinii)),iar ca floare taiata,nu rezista in apa nici 24 de ore. Planta are pe putin 30 de ani. Nu face pui.Greureusesc cind vrea cineva,sa scot un lastarel cu o bucatica de radacinuta. A suferit ciopirtiri,nu taieri !!! E intre doua carari,si crescind,crengile au incomodat( mai ales pe al meu barbat care e lungan). Oricum arata bine,si chiar necuratat(ca cine se mai catara sa-i curete uscaturile???!!! ), infloreste in fiecare an abundent.
In primavara o sa-i fac poze mai atent ,ca sa-l vedeti. Sint tare mindra de el. Daca sint doritori,cum prin un puiut si pot sa-l scot,dotez!!!
   Claudiu,ce ma bucur ca pui poze!!! Mai dezmortesti gradina,ca s-a intelenit !
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Rux

Mama,20-30 de metrii ?
Fa liste ,repede ...
Din pacate eu o sa fiu la spartul targului ,ca nu-i loc la mine .. da poate vorbesc cu vecinii  =)) =)) =))

gabi_gabriella

O minune !! Gabi !! sa-ti traiasca !! si sa faca la fel de multe flori !! sau mai multe :)

Rux

Deci sa repetam locurile : "omul cu ochiul ager " care a dat buzna ,pe primul loc.
Eu sint pe ultimul asa ca poate pana atunci se hotareste sa faca si ceva seminte .. =))  liliacul asta ,asa de batranete .
Iar eu sa-l las mostenire ,evident! =))