Gardenia

Started by Erwin, October 04, 2007, 03:42:12 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Am crezut ca o tii la mai rece.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Nu, infloreste si vara acolo la geam, vara or fi vreo 30 si ceva de grade.
Este o planta careia ii place caldura.

Rux

Mai Flordel ... nu degeaba te-am decretat Regine lor.
Cum naiba  suporta  temperaturi de 30 de grade ? Ca sa nu mai  zic "si ceva ?"  Le dusezi ? =)) =)) =))
Cum nu le cad bobocii ? Ca eu ,de fapt cu asta m-am confruntat .
Iti propun un 'tratat" zilnic sau saptamanal al ingrijirii lor. Cind te duci la ele ,ce la soptesti ,ce le povestesti ... etc .. poate le impresionez si eu pe cele viitoare . Sa stiu lectia ,cum ar veni. =)) =)) =)) =))

claude

Hai mai Flordel ca ma enervezi rau cu gardenia ta, ma roade invidia de nu mai pot  ;D  :D  Cum eu am o boala pe florile mirositoare, evident ca am avut si o gardenie...si orice i-am facut dupa vreun an de zile a dat coltzu'  >:(  E drept ca eram si mai incepatoare in ale gradinaritului decat acum - si nici acum nu-s avansata, din pacate  :D -,  si cand trec prin magazine pe langa una imi bag mana-n buzunar ca sa nu puna mana pe vreo gardenie, ca nu vreau sa mai asasinez inca una  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Sa stiti ca nu am eu merite deosebite, pur si simplu le prieste foarte mult locul in care sunt. :)
Au foarte multa lumina, cred ca asta-i hotarator. Nu le trebuie racoare, sunt plante de clima calda.
Eu le las sa se usuce pamantul intre udari. Le pun pamant acid. Cam atata tot.
Repet, cred ca intensitatea luminii face toata diferenta.

Imi place la nebunie cum miros, de aceea ma si bucur ca le merge bine si infloresc.
Cum se deschide cate un boboc, cum se simte de la cativa metrii.

penelopa

Tot topicul asta se vorbeste despre gardenia mea, Flordel, iar tu esti declarata "regina gardeniilor"  =)) =))
In plus, toata lumea stie ca gardeniei ii place mai la racoare, numai gardeniilor tale le place caldura  =))
Uite ce spunea, mai sus,  si Bobo:

Quote from: BoboROM on March 23, 2011, 10:52:45 AM

Este destul de pretentioasa:

-trebuie sa aiba 21 de grade ziua si 15 grade noaptea (in balcon relativ incalzit este cel mai bine)
-substratul trebuie mentionut jilav (nici prea multa apa, nici uscat)
-udare cu apa distilata sau putin acida la temperatura camerei
-plasare la lumina intensa dar fara soare (langa geam)
-nu trebuie sa fie amplasata in curenti de aer
-doreste umiditate in aer. Trebuie plasata pe o tava cu bile de argila cu apa in ea.
-fertilizata o data pe luna cu ingrasamant lichid de orhidee

penelopa

Din literatura de specialitate (sotii Kneazeva - botanisti rusi):

'Gardenia se amplaseaza la un loc luminos, dar protejata de razele soarelui.
Iarna necesita temperaturi de 16-20*C, cu flux de aer asigurat.
In timpul formarii bobocilor mentinerea temperaturii constante este indispensabila, in  limitele de 18-20*C ziua si 16-18*C noapte, iarna."

Vreau sa spun ca gardenia mea sta iarna la rece (8-16*C), formeaza mereu boboci in timpul iernii si incepe sa infloreasca in primavara cand o scot afara, la umbra, sub copaci.
Cel mai mult ii place grdeniei s-o uzi consistent, chiar si iarna... cu apa de ploaie sau apa cu putin otet. Chiar si acum, daca n-o ud o saptamana, toate frunzele se pleostesc. :(

flordel

Se pare ca gardeniilor mele nu le prea pasa de literatura de specialitate. 8)
Pozele au fost facute ieri, parol! Ale mele nu vor programare ca sa infloreasca primavara, vor acum.  ::)
Le pun apa de la robinet direct. Cel mult le-am mai pus cateodata ingrasamant pentru hortensii.
De cand m-am lenevit le-am infipt niste bete din alea pentru plante cu flori. :-bd

Rux

Sa ne traiesti Flordel !!!!
Parol ...de restul ..cartilor si indicatiilor     =)) =)) =))(corecte de altfel) Cu practica nu te pui !

einsteinitza

Sa stii ca si ale mele au faut boboci mici, dar inca isi revin, fiindca atunci cand le-am adus in terasa de afara au pierdut multe frunze.

Sunt in terasa, cam 22-23 de grade, oare or sa-si arunce florile?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Cine mai stie, Es?!!
N-ai vazut?... cu practica nu te pui  ;D
Asteapta, si "practica" iti va arata  ;D

einsteinitza

Cred ca plantele o sa-mi arate ce si cum. Oricum ale lui Flor sunt foarte bogate, si pline de frunze si flori, e clar ca le place.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Eu cred ca Gardenia este o "tipa" foarte  flexibila  ;D Daca stii cum sa-i porti de grija, se adapteaza si la caldura si la rece, si la apa  dedurizata si la apa de robinet  ;)

doinabacau

Quote from: penelopa on January 16, 2012, 04:58:21 PM
Eu cred ca Gardenia este o "tipa" foarte  flexibila  ;D Daca stii cum sa-i porti de grija, se adapteaza si la caldura si la rece, si la apa  dedurizata si la apa de robinet  ;)

   Dar pana la urma ,poate spune si ea:"Si-n fine,toate le-am rabdat,/Dar cum,nu ma-ntreba!"
si ,de necaz,ar putea face cloroza!

  Flor, sunt minunate gardeniile tale,felicitari!

sicamin

Felicitari Flordel ,pentru frumoasele tale gardenii! +apl
Si eu am reusit sa tin 3 ani gardeniile .I-mi infloreau in fiecare an ,dar acum incep sa le cada frunzele si sa se usuce.
Poate maine sa le mut in alt ghiveci pe cele vii si sa vad daca nu au ceva pe la radacini.

flordel

Va multumesc doamnelor pentru aprecieri!  +hug

Rux

Pai vezi ,chiar  daca esti regina abdicata ,tot te lauda lumea Flo.
Ce era de demonstrat s-a demonstrat !  +rsp +rsp +rsp

einsteinitza

Ce- i al ei e al ei, gardeniile alea sunt foarte frumoase! Si pline de frunze!
Sica, vad ca si ale tale, ca ale mele , au mai chelit. :-\
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Ale mele au cam murit .Doar doua mai sant verzi si pe acelea vreau sa le mut in pamant proaspat ,ca tot nu au boboci ,iar frunzele le cad toate.

Rux

E ,vedeti ..de aceea eu m-am lasat de "sportul  "cresterii lor. Nu vreau sa ma mai traumatizez... =)) =)) =)) si nici pe  ele !

gabriela jalba

Flo,jos palaria!!!!!
Pina acum am reusit numai sa omor mai multe plante,si am zis ca nu-mi mai iau. Dar...cine stie??!!!m-oi muia  =)) =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Rux

 =)) =)) =))
Nu prea tare ,Gabi ,ca trebuie  sa le cresti !

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

 Făcând abstracţie de provocări şi maliţiozităţi  ( =))=, trebuie să ştii, dragă Mihaela, că Gardenia are nişte pretenţii bine definite, chiar dacă  " cu practica nu te pui"!
E bine să-i respecţi pretenţiile, mai ales dacă planta nu se simte bine la tine.
Dintotdeauna, se ştie că Gardeniei îi place apa de ploaie, sau apă de robinet cu puţin oţet, fiindcă este o plantă acidofilă.
Probabil ca se mulţumeşte şi cu apă normală, dacă nu are încotro  :)
Acum, ca să-ţi răspund la întrebare,  spun că, iarna, eu ţin Gardenia mea (are peste 10 ani) într-un balcon luminos, închis cu termopan dar neîncălzit. Las, însă, uşa de la hol întredeschisă. În balcon nu cred că temperatura scade sub 6-7*C.Deşi nu leşină de cald în balcon, dacă n-o ud o săptămână, frunzele i se pleoştesc. Din când în când, o pulverizez cu apă pe frunze. Dacă frunzele se decolorează, îi pun îngrăşământ pentru citrice.
Vara o scot afară, sub tufele de liliac, deci la semiumbră.  Ca să nu se lege căţeii de ea, eu o urc pe o buturugă de lemn.

vernil

Penelopa, imi amintesc gardenia ta, un adevarat arbust ramificat si plin de frunze. Daca avea si flori, ti-o luam si fugeam cu ea in lumea larga  :D Imi mai amintesc ca o tineai intr-un ghiveci foarte mare, ca se plangea Florin ce greu ii e cand trebuie sa o care in casa ... O sa incerc si eu cu ingrasamant pentru citrice, pana acum am folosit doar din cel pentru plante acodifile. Si am udat uneori cu putina apa si zeama de lamaie. Cred ca puteam sa-i pun direct limonada, ca si zaharul e bun pentru plante  :D