Gardenia

Started by Erwin, October 04, 2007, 03:42:12 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Gardenia thunbergia ca portaltoi da rezistenta la nematozi dar rezistenta mai mica la frig, pana la-2 grade celsius,fiind o planta din Africa de Sud, deci nu merita, pur si simplu o omori cu mana ta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Am pus butasii de gardenia in perlit. Trebuie asteptat intre 35-50 zile cum scrie in carte.Sunt curioasa. Daca se prind, bucurestencele au cate o gardenia din partea mea.Cu o conditie: sa nu trimit pachetele prin posta ca asta ma omoara!Asteptatul la coada  la posta.

sicamin

Gardenia mea e plina cu boboci. Sa vad si cati vor inflori !

trandafira

Este o splendoare. Citisem azi ca infloreste incepand cu luna iulie pana in octombrie. Asadar ce se scrie nu e si adevarat.

gabriela jalba

E foarte frumoasa Sica!!!
  Trandafira, de la boboc la floare,ti se lungesc urechile de asteptare . A mea tare-i suferinda...Trabuie sa iau lectii de crescut gardenia.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

trandafira

Aaaa, pai daca crezi ce se scrie cand dai o cautare, uite ce am gasit eu azi:
"O prietena de-a mea, mare iubitoare de plante a avut multa bataie de cap cu o gardenie care refuza sa înfloreasca. S-a interesat, s-a informat, s-a stresat, a implorat si planta încapatânata se facea ca ploua. În astfel de situatii te întrebi de ce sa-ti iei o astfel de planta care nu face altceva decât sa te consume psihic? Raspunsul este simplu: satisfactiile de ordin estetic si olfactiv pe care le ofera.Dupa ce a plimbat planta prin toata casa pentru a-i gasi locul cel mai potrivit, dupa ce a udat-o si a pulverizat-o si i-a spus povesti a recurs pâna la urma la solutia salvatoare: fertilizator. Si planta a înflorit si ea a fost foarte fericita pentru ca gardenia face niste flori superbe ce raspândesc un parfum încântator. Asadar, daca îti achizitionezi o gardenie, nu uita sa adaugi în sol fertilizatori pentru ca aceasta planta este asemeni unui copil rasfatat care nu se lasa pâna nu primeste bomboana preferata."

gabriela jalba

Ii dau si papa bun. Ea e mai batrina,ca o am de la cineva care n-o mai vroia.Cred ca a facut ceva acarieni,dar chiar n-am mai avut timp s-o bibilesc.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Greu ,dar a inceput sa infloreasca :

einsteinitza

Cand infloreste ii uiti toate mofturile!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Sint invidioasa  =)) !!! A mea s-a ramolit tare. Cred ca nu-i dragoste reciproca.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Quote from: gabriela jalba on March 11, 2013, 11:46:58 AM
Sint invidioasa  =)) !!! A mea s-a ramolit tare. Cred ca nu-i dragoste reciproca.

Are nevoie de fier. Cauta ingrasamant cu fier de la Vitaflora, o sa vezi cum isi va reveni spectaculos. Citeste pe prospectele ingrasamintelor, cei de la Vitaflora au trecut chelatii de fier. Sau schimba-i pamantul cu unul special, pentru acidofile.
Si gardenia mea e plina de boboci, insa toata iarna am ingrijit-o in mod special. Fiindca am multe plangte acidofile (azalee, camelie, anthurium, gardenie) am in permanenta ingrasamant pentru ele.

gabriela jalba

Am ( ...dar nu i-am dat  :'(  ) . I-am dat si apa cu zeama de lamiie,... Cred ca o sa-i schimb iar pamintul,ca mi se pare cam duplit. Am sa-i pun niste cocos,sa dreneze.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Ca sa se vada splendoarea florii, am pozat-o doar pe ea. Dar gardenia mea e plina de boboci, ii deschide pe rand. Insa tare greu s-a miscat ... am tinut-o la aer, in gradina, cateva zile. Abia atunci a inceput sa deschida bobocii.



Si mai am inflorite muscate englzesti, sunt indragostita de ele, chiar daca nu infloresc decat o data pe an. Mirosul ca de mirt al frunzelor compenseaza lipsa florilor.


vernil

E o banca pe Sos. Stefan cel Mare din Bucuresti, care are 2 ghivece mari cu flori.  O scheflera inalta, superba si o gardenie de vis. Stiti cate flori avea deschise ?  Zece flori imense si parfumate. Iar planta este mare, inalta, sta la lumina, dimineata sigur are 2-3 ore de soare, caldura. Am promis doamenlor de acolo ca le duc niste chelati de fier, asa mult m-a impresionat. Am inteles ca in fiecare an schimba pamantul gardeniei, cu unul  avand turba. Nimic altceva.  Asa-i ca e amuzant ? =))

gabriela jalba

Arata tare bine florile tale. Gardenia mea-i cam prapadita,si i-am pus si eu pamint cu turba rosie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doinabacau

Flori superbe,sa av traiasca!
Contrar asteptarilor,gardenia mea nu prea surade...
Abia de cateva zile i-am schimbat pamantul,cu mare greutate. Se intarise in jurul plantei si nu permitea trecerea apei. Am cumparat pamant pentru orhidee ,"florasol" si sper sa-i mearga bine fiindca nu-mi mai e teama s-o ud. I-au cazut bobocii cu care a venit,i-au aparut altii ,care stagnau,nu sunt sigura ca acestia vor ramane...