Alunul

Started by sicamin, October 08, 2007, 09:10:57 AM

Previous topic - Next topic

gentiana

Claude ca sa fiu sincera,habar n-am
Pe cel rubra l-am primit cadou de la barbatul meu
Pe primul mi l-a luat de la Baumax
L-am vazut,am poftit si mi-a zis sa mi-l pun in cos,iar pe cel rubra la adus de pe la o pepiniera din Ardeal
Daca l-ai fi vazut ce fericit flutura ghiveciul cand a venit acasa
Asa ca m-am repezit sa insfac  alunul si sa-l pup,nu mi-a stat mintea sa ma uit la altoi
Nu stiu daca vor face alune,oricum sunt niste aparitii in gradina
Cand ma duc la mama o sa ma uit la ei dupa "zmotocei" si poate si daca-s altoiti(daca pot)
Din cate citisem eu ,cei rasuciti sunt musai altoiti
Parca asa imi povestise candva o tanti de la Agronomie si am mai si citit pe undeva
Eu vreau rasuciti de astia de vreo 4-5 ani ,dar erau foarte scumpi pe unde i-am vazut(sa dai pe un copacel de 1,5 7=8 mil mi s-a parut aiurea)

einsteinitza

Legarea fructelor depinde de soi u de faptul ca e altoit sau nu.In schimb, rapiditatea rodirii e data de altoire. Pomii altoiti intra pe rod mai devreme, pentru ca ramura altoi are deja varsta necesara, fiind luata de pe un pom matur.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Quote from: sicamin on December 28, 2010, 07:19:05 PM
Gabi ei au tendinta sa creasca in tufe ,dar daca le cureti toti puii din jur ,il poti dirija ca pom.
Am si pentru tine ,dar sa-mi aduci aminte in primavara. +ham
Uite ai mei inainte de ai curata (am lasat puii mai departati de radacina )
http://media.photobucket.com/image/aluni/minescun/flori%202010/P1120455.jpg?o=3
sarumana sica  +hug.Mai vorbim la primavara

gentiana

Claude,rasucitul meu cel verde are "matisori" ;cel "rubra" insa n-are decat niste muguri
sa nu-mi spuneti ca alunii mei sunt unul mascul si unul femela si io i-am pus de o parte si de alta a case si nu apuca sa se "pupe" si ei sa-mi puiasca?
Cum descarc pozele vii arat

claude

Gentiana, din cate stiu eu alunii nu-s plante dioice, deci exemplar mascul sau femela, asa ca ma gandesc ca rubra al tau probabil ori e soi care nu prea face fructe ori nu are inca varsta pentru rodit
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gentiana

Quote from: claude on January 05, 2011, 11:43:10 PM
Gentiana, din cate stiu eu alunii nu-s plante dioice, deci exemplar mascul sau femela, asa ca ma gandesc ca rubra al tau probabil ori e soi care nu prea face fructe ori nu are inca varsta pentru rodit
Claude stiu ,glumeam
In general Rubra nu fructifica,sunt ornamentali
Oricum mi l-am dorit mult si n-are importanta daca o sa faca sau nu alune,e oricum in zona din fata si e ornamental(asa sigur n-o sa-mi sara in gradina sa mi-l fure)

claude

Quote from: gentiana on January 06, 2011, 12:13:29 PM

Claude stiu ,glumeam
In general Rubra nu fructifica,sunt ornamentali
Oricum mi l-am dorit mult si n-are importanta daca o sa faca sau nu alune,e oricum in zona din fata si e ornamental(asa sigur n-o sa-mi sara in gradina sa mi-l fure)

Da, da, fa tu misto si baga-ma-n ceata!  ;D Ca si-asa eram cam ofilita dupa ce am aflat ca astia contorsionatii sunt mai degraba ornamentali  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Claude,alunul rasucit face ceva alune, insa sunt marunte si de slaba calitate. Ca sa mananci alune din gradina ta alegi mai bine un alun de soi. Il conduci pomisor, si va fi un spectacol cu florile lui lungi galbene de primavara, care atarna din coroana.La soiurile de consum aceste flori masculine sunt foarte lungi si decorative.Fiind pomisor, se vor vedea atarnand mai frumos ca la forma tufa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

ES ,ai dreptate ,cand zici ca alunii de forma pomulet ,sant mai frumosi  +dns .Ai mei sant plini cu "matisori" ce atarna frumos si in primavara vor fi infloriti. Acum s-a luat zapada si se vad mai bine.

claude

Mda, Es, asa e...asa ca nu-mi ramane decat sa caut un loc -poate jumulesc unul din prunii lui tata  >:D- si pe urma sa fac rost de un alun. Eu am o padure in apropiere, oare sa aduc un pui de acolo sau mai bine caut unul de soi? Ca presupun ca astia de soi, cultivati, sunt mai productivi decat cei salbatici, nu?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Sunt mai productivi, mai mari, adica muuuult mai mari fructele, si un procent mic de alune seci.
Nu dispera, ca alunul, spre deosebire de alti fructiferi, are si un potential decorativ mare si primavara si toamna.Asa ca, in primavara vezi ca gasesti pe la magazinele unde aduc si pomi fructiferi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Mi-am adus aminte, pentru cine locuieste aproape sau are drum.
La Bujoreni-chiar langa Rm Valcea, este o statiune de cercetare pomicola care vinde alun si nuc altoit specii minunate. De fapt este o statiune care se ocupa cu asta, cu alunul si nucul, au multe soiuri valoroase.Nu vand online dar vand direct daca te duci acolo.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Da, din pacate asta e, ce-mi trebuie mie se gaseste mai pe departe de mine, zau ca nu ma duc pe..."autostrazile" lui Berceanu pana la Valcea  ;D , ma gandesc ca poate gasesc si prin Cluj
Am fost acum vreo 6 ani si mi-am luat o camelie superba de la ei.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Claude, de ce nu incerci la Statiunea Pomicola, stiu ca erau foarte activi intr-o vreme.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Claude ,chiar daca ai sa gasesti alun si mai aproape de tine ,ai si de la mine unul in primavara.

claude

Quote from: sicamin on January 14, 2011, 12:34:51 PM
Claude ,chiar daca ai sa gasesti alun si mai aproape de tine ,ai si de la mine unul in primavara.

Multumesc din suflet, atunci m-am aranjat!  +hug 

Es, merswi de pont...e o varianta si pentru alti pomisori...daca mai sunt activi, cum zici tu, ca eu mai nou nu prea mai reusesc sa tin pasul nici cu magazinele normale, ca pe cand ma duc intr-un loc unde-am fost acum un an, gasesc cu totul altceva  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

hapylica

Oare este diferenta mare intre alun  altoit si cel normal?Am o oferta de la cineva alun altoit (4ani)-contra paulownia.Eu am un alun din puiti iesit,sa ma multumesc cu el? ???

hapylica

M-am lamurit,mi-a zis ca de fapt are de dat puieti de langa un alun altoit +ham Asa ca raman cu alunul meu! :)

einsteinitza

Alunul meu rasucit anul asta s-a umplut de matisori, oare ce-i in capul lui? Nu prea s-a aratat dornic de rod, dar imi placea modelul lui de palarie incalcita.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

ES ,cred ca s-a hotarat sa faca si ceva alune la anul.
Si ai mei sant plini cu "matisori"

einsteinitza

Tot din astia rasuciti?
Eu nu l-am vazut asa plin pana acum, dar matisorii sunt scurti, cam jumatate a la ceilalti. Nu-i nimic, cred ca o sa fie simpatic foc cu alune mici!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Contorsionatul meu, plantat toamna trecuta, desi are abia 50 cm, mi-a facut o aluna anul asta!  Una la numar, dar m-am bucurat oricum, ca nu ma asteptam, ca intelesesem ca astia Contorta sunt mai mult decorativi, nu prea rodesc  ::)  Si aluna n-a fost mica, a fost de dimensiune normala! Si am mancat-o eu, n-am impartit-o cu nimeni  =))  Si al meu e plin de matzisori, sunt curioasa ce va face la anul  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ei, ce bine imi pare, inseamna ca si el o sa faca alune mancabile!
Mi-a facut anul trecut unul din cei normali, Geant de Halle, niste alune mari si frumoase. Le-am cules, doi pumin, le-am pus pe masa din terasa, si in cateva minute disparusera. Mi le-au mancat musafirii. Asa ca anul asta le pazesc pe toate. ;;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Musafirii cu coada stufoasa? :D

einsteinitza

Nu, nu din aia! =))
Aia cu coada stufoasa vin in gradina doar primavara.
Dar, sa stii ca la mine cainii mananca nucile. Cum cade cate o nuca o aud, si merg frumusel, o sparg usor in dinti, scot usor coaja si mananca miezul. Am un nuc undeva in fata casei, mai in stanga, si acum toata zona e plina de coji de nuci.

Stie cineva daca alunul cu frunze rosii face alune ca lumea?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro