Alunul

Started by sicamin, October 08, 2007, 09:10:57 AM

Previous topic - Next topic

myosotis

Quote from: einsteinitza on July 15, 2012, 07:56:40 AM
Ce naiba le-a placut la anul asta aiurea, nu inteleg. +hypno

Idem. Am si eu un alun care n-a avut pana anul asta nici un fruct. Acum e supraincarcat. Problema e ca nu numai fructele sunt multe si mari, la unii arbusti. Am observat si unii care au frunzele mult mai mari decat normal. Cand se culeg alunele ?

sicamin

Cand incep usor sa se desprinda de "carapace" :D.
De obicei cad singure ,dar poti sa le culegi si le pui la uscat.Nu le lasi gramada ca mucegaiesc in interior.Dupa 15 august la mine pot culege deja.

paraschivvvv

Am plantat si eu un smoc de lastari de la un alun de la o ruda de la sat in toamn;.s-au prins toti au infrunzit ,au cam intre 40cm si 1m inaltime;incerc sa-i impletesc ca un singur trunchi sa vad ce va  iesi;alunele sunt mari rotunde si foarte gustoase cand sunt proaspete.In cat timp pot intra pe rod?este o experienta cu alunii.

einsteinitza

La mine unii au intrat la trei ani pe rod, altii de cum i-am luat, anul urmator au rodit.  :-\ Deci cred ca e si in functie de soi.

Myo, eu le culeg cand incepe "carapacea" :D sa se deschida putin, fiindca nu vreau sa le caut prin iarba!
Ma gandesc ca iarna asta sa stivuiesc zapada de pe poteci peste ei, poate asta le-a placut asa mult! :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Eu am unul de la Sica,de muuulti ani,si nu a facut niciodata fructe. Oare fiindca e unul singur?  Ar trebui sa fie doi ?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Cred ca da, Gabi, tocmai am aflat si eu de la altii ca trebuie sa fie 2 pentru polenizare, chiar daca-s doi de acelasi soi, nu conteaza asta ci doar sa fie 2, sa se faca schimb de polen
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

paraschivvvv

Bunica ginerelui meu de la care am luat plantutele are un singur alun care se umple de alune,dupa cum am spus mari si rotundefara sa aiba un alt alun;o fi vorba de soi;trebuie sa astept dupa cum am inteles 3 ani sa rodeasca.

einsteinitza

Alunii mei au devenit magneti pentru albine! Cum a dat o raza de soare mai calduta, au iesit saracutele la treaba!
Acum e prima data cand observ si eu florile femele, ca pana acum nu stiam care sunt +ham sunt cele mici ca niste bobit cu varful rosu. :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Cum mai Es, la mine era plin de branduse inflorite si tu te plangeai ca ai inca zapada si pana la urma la tine sunt toate inaintea alor mele  :D   Nici eu nu stiam care-s florile femele, super!  :-bd
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

 =)) =)) marile gradinarese!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 ;D  Na las' ca acuma merg afara sa vad daca are vreuna...cred ca din cauza ciucureilor-baieti nu mai vedem florile fetite  :D  Dar la mine oricum n-am vazut sa se fi desfacut inca ciucureiii...cu vremea asta nici nu zboara albinele, saracele, asa ca o sa pandesc daca e vreo floricica femela sa 'le pup', poate vad 2 alune la tufita mea minuscula de contorta
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Am gasit si eu o floricica fetita  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

 :D le-ai "pupat"? :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Mult mi-am dorit sa gasesc si eu alun in comert, insa ioc. Aveau cei de la Yurta, insa unde m-am uitat nu am gasit...

einsteinitza

La Baumax au aluni nuci altoiti si castani comestibili.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: einsteinitza on April 04, 2013, 06:13:55 AM
:D le-ai "pupat"? :-bd

Inca nu, ca florile-baieti nu sunt deschise decat foarte putin, dar o sa le 'pup' cu siguranta,  ca la mine ploua neintrerupt de 2 zile asa ca nici o albinuta nu bazaie pe afara  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Am doua alune !!!!! De atitia ani astept, incit acum zici ca am un sac, asa ma bucur !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Dupa citi ani? Sa stiu la ce ma astept. Ca eu nici nu-l am in curte, insa este in plan.

gabriela jalba

.......is multi !!!! Il am de la Sica. Cred ca mai mult de 5 .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia


gabi_gabriella

Si eu am unul de la sica, dar cred c amai tanar decat al tau, deabea anul asta a inceput sa creasca
asa ca mai am de asteptat pana la aluna :))

gabriela jalba

Alnul meu rosu. Face alunele f bune.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Anul asta, alunul meu primit de la Sica, a facut alune mari si multe, ca niciodata.

gabriela jalba

Ce ma bucur sa vad ca ai trecut pe aici !!! Si eu am unul de la Sica,dar rodeste de mult.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=