YUCCA

Started by gabriela jalba, November 02, 2007, 09:42:45 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Frumoasa asta,are a doua toamna la mine. Sper la anul sa-mi infloreasca

[attachment deleted by admin]
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

maryana89

yucca e o planta care are nevoie de multa lumina
nu suporta apa multa in sol
solul trebuie sa fie foarte permeabil si sa se usuce bine intre doua udari
in caz de lumina insuficienta varful se decoloreaza, frunzele cad, cresc anemice si alungite,iar planta are tendinta sa se duca spre lumina si sa se deformeze. :)
http://community.webshots.com/user/maryana89?vhost=community&vhost=community
"Natura si credinta sunt asemanatoare, caci credinta transforma pe om si, prin aceasta transformare, creeaza natura."(DEMOCRIT)

liana

Cum se inmulteste yucca?

gabriela jalba

face pui cind e matura
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

turturica

am descoperit un pui de Yucca (langa mama lui, desigur!), ce radacina are, ca sa stiu cum trebuie sa il scot?

gabriela jalba

cred ca e legat de mama lui prin o bucatuca de rizom.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myosotis

Am cumparat anul trecut in primavara doua Yucca (gloriosa, cea despre care vorbim aici) de la Romstal. Le-am plantat in curte. Din greseala, una a ramas cu rizomii mai la suprafata, cealalta ingropata mai adanc. Poate e o intamplare, dar cea cu rizomii "la vedere" a inflorit, cealalta, nu. Cu toate ca plantele erau la fel de mari si banuiesc ca si de aceeasi varsta.

penelopa

Asa e, Turturico, cum zice Gabi.
Anul trecut am  incercat eu sa desprind cativa puisori de la o tufa din  gradina matusei din Timisoara si.... am reusit  sa-i rup din radacina mama fiindca n-au vrut sa se desparta (de buna voie) de mamicuta  lor.

Myo, eu cred ca la tine a fost o intamplare.

gabriela jalba

Myo,cred ca ai avut noroc.oricum nu am cum experimenta...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

maryana89

Quote from: liana on March 18, 2008, 09:45:27 PM
Cum se inmulteste yucca?
Planta se multiplica prin prelevarea, primavara sau la inceputul verii, de fragmente de tulpina de minimum 10 cm lungime. Ele se trateaza cu pulbere de hormoni rizogeni, apoi se planteaza in ghiveci intr-o pozitie si la o adancime care sa le asigure verticalitatea. Pamantul trebuie sa fie un amestec de parti egale de turba si nisip grosier. Ghiveciul se acopera cu un clopot de plastic transparent, ferit de lumina directa a soarelui, la 24-27oC. Pamantul trebuie pastrat umed. Clopotul de plastic se indeparteaza dupa ce vlastarele tinere se vad (circa 3 saptamani de la plantare). Apoi, se pune ghiveciul intrun loc luminos.
http://community.webshots.com/user/maryana89?vhost=community&vhost=community
"Natura si credinta sunt asemanatoare, caci credinta transforma pe om si, prin aceasta transformare, creeaza natura."(DEMOCRIT)

maryana89

. Pentru inmultire nu se folosesc portiuni de tulpina foarte batrane
Trebuie evitata stagnarea apei in sol si diferentele mari si bruste de temperatura (iarna).
Fiind o planta suculenta, nu suporta solurile compacte, impermeabile. Are nevoie de un pamant care sa nu retina apa si sa permita aerisirea radacinilor. Si, de asemenea, are nevoie de mai putina apa decat multe dintre florile de apartament. De obicei, se foloseste o compozitie de substrat care sa contina o cantitate mai mare de nisip. Nu se foloseste turba (mai ales cea bruna). Ghiveciul trebuie sa aiba multe orificii pentru scurgerea apei.  :)
http://community.webshots.com/user/maryana89?vhost=community&vhost=community
"Natura si credinta sunt asemanatoare, caci credinta transforma pe om si, prin aceasta transformare, creeaza natura."(DEMOCRIT)

maryana89

foarte frumoasa YUCCA aveti doamna Gabi! sa va creasca mare si frumoasa! apropo stiati ca in zonele originale (India si America Centrala) plantele adulte ating pana la 10metri? oau!
http://community.webshots.com/user/maryana89?vhost=community&vhost=community
"Natura si credinta sunt asemanatoare, caci credinta transforma pe om si, prin aceasta transformare, creeaza natura."(DEMOCRIT)

gabriela jalba

Maryana89,prinmele doua postari sint pt yacca de apartament. Cara ,poate le duci tu acolo......
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myosotis

Quote from: penelopa on March 28, 2008, 02:39:52 PM
Asa e, Turturico, cum zice Gabi.
Anul trecut am  incercat eu sa desprind cativa puisori de la o tufa din  gradina matusei din Timisoara si.... am reusit  sa-i rup din radacina mama fiindca n-au vrut sa se desparta (de buna voie) de mamicuta  lor.

Am studiat ieri rizomii care sunt "la vedere". Din toate capetele sunt iesiti pui (unii mici altii mai marisori). Cred ca trebuie sa tai capatul rizomului cu tot cu pui ca sa se prinda. E cam ca la irisi (imi dau cu parerea, nu sunt sigura).

Quote from: penelopa on March 28, 2008, 02:39:52 PM
Myo, eu cred ca la tine a fost o intamplare.

Nu cred ca a fost intamplare pentru ca plantele aveau cam 40cm inaltime, deci nu erau pui mici.
Am sa-i "dezgrop" si celei de a doua rizomii, macar putin cat pot curata cu mana pamantul. Sa vedem ce se intampla.

Maryana89, daca vrei sa postezi informatii folositoare, fa o fisa a plantei. Dar, nu prin copiere din carti sau de pe alte site-uri ca sa nu apara probleme de "copyright". Si citeste cu atentie subiectul la care postezi. Aici se vorbea de Yucca de gradina, iar tu ai scris despre Yucca  de apartament.




penelopa

Myo, daca vrei sa desprinzi puisorii de yucca de gradina,  ai grija cum o faci ca, toti puii rupti de mine asta vara din tufa matusii din Timisoara .... au murit.
Acum, la inceput de primavara (dupa ce au stat tot anul trecut verzi) .... sunt toti uscati  >:(

einsteinitza

Yucca de gradina e rezistenta si la mbra,se inmulteste rapid.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Es, am si eu o nedumerire la Yucca asta:  dupa ce s-au trecut  florile am taiat tija. A ramas un ciot  de vreo 6 cm fiindca n-am putut taia mai mult.
Oare mai creste alta tija din mijlocul plantei sau trebuie, cum - necum,  sa indepartez si ciotul ala?

myosotis

Quote from: penelopa on April 07, 2008, 10:11:57 AM
Myo, daca vrei sa desprinzi puisorii de yucca de gradina,  ai grija cum o faci ca, toti puii rupti de mine asta vara din tufa matusii din Timisoara .... au murit.
Acum, la inceput de primavara (dupa ce au stat tot anul trecut verzi) .... sunt toti uscati  >:(
O sa incerc sa tai unul cu o bucata de rizom. Cred ca asa se va prinde.

penelopa

Asa, cu rizom si cu i-2 fire de radacina.............. poate se prinde.
Tot asa am primit   eu in urma cu 3 ani Yucca mea si a inflorit, prima data, anul trecut.
Intre timp ........ am si mutat-o .   ;D  (Ce zici, Myky ?  :D)
La un an dupa mutare a inflorit.

georgette

Dupa cati ani infloreste o yucca de gradina?Am si eu una (de fapt cred ca sint trei in rozeta),au stat la umbra ani buni si niciodata n au inflorit ;anul trecut le am pus in plin soare si astept rezultate..e cazul sa mai rabd ,sau vara asta le vad clopoteii?!

penelopa

Jorjet, depinde în ce stadiu erau plantele când le-ai adus acasă.
Uite, eu am plantat (transplantat)  anul trecut 2 plăntuţe de yucca şi anul acesta au înflorit.
Cealaltă  Yucca (mai bătrână - 5 ani) a înflorit după 3 ani la mine. După ce  s-au trecut florile am tăiat tija florală.
Anul următor nu s-a mai întâmplat nimic dar spre sfârşitul verii am  constatat că făcuse o mulţime de pui.
Puii au mai crescut anul acesta dar n-au înflorit.
Oare ce ar trebui să facem să înflorească   yucca în fiecare an? (am mai întrebat odată  şi nu mi-a răspuns nimeni    :( )

einsteinitza

Trebuie sa fie batrane.Cele de peste 5 ani infloresc foarte bine, in fiecare an,dar fac si pui in prostie, devenind foarte aglomerate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Aşa e, devin aglomerate dar de ce nu  mai înfloreşte planta-mamă ?  Ba, mai mult, la mine  (am impresia)  că "mama" s-a cam .... topit. >:( .... în favoarea puilor. :)

einsteinitza

Ale mele sunt foarte batrane, cam 20 de ani, si infloresc extrem de frumos. Cele pe care le-am mutat acum vreo sase ani, au inflorit ca lumea de abia anul trecut.Ceea ce ma enerveaza e ca se indesesc si spre mijloc, parca nu vad ca acolo e locul ocupat ;D si din cand in cand trebuie sa smulg puii din mijloc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Dacă şi la mine vor exagera cu ... "natalitatea", voi proceda la fel.
Mulţumesc!