Helleborus niger - trandafirul craciunului

Started by Codruta, November 03, 2007, 11:28:00 AM

Previous topic - Next topic

GetaV

Al meu cel alb era inflorit inainte de ultima zapada ,dar dupa inghet si-a revenit .Am si unul cu floare mov care are boboc si abia astept sa-l vad inflorit.

gentiana

pene bine ar fi sa fie si floarea violet
de obicei sunt doar dosul petalelor si floare e deschisa(am de anul trecut)
eu speram in flori grena-violet

paraschivvvv

Interesant anul acesta este ca ghioceii s-au trecut iar heleborusul(spanzul) mov de abia isi va deschide floarea.Vreme capricioasa

Codruta

Cu toate ca se spune ca e floarea craciunului la mine au inflorit in fiecare an la sfarsit de februarie, inceput de martie. Anul acesta sunt in intarziere fata de anul trecut dupa cum se poate vedea si din poze:
http://codruta.sunphoto.ro/Helleborus  (ultimele 3 poze sunt din aces an)

penelopa

Şi mie îmi convine varianta de helleborus de primăvară.  ;) Prefer să-l consider vestitorul primăverii.  :)
De Crăciun şi mai încolo, de cele mai multe ori e zăpadă şi bietele plante acoperite. :(




gabi_gabriella

Rog un moderator sa stearga poza cu "craciunita " , sa nu induc lumea in eroare :)

sicamin

Gabi sant si galbeni? Am si eu cativa ,care inca nu au inflorit ,dar erau galbeni pe pachet.


gentiana

io de la munte am unu verzui
acu poftesc la unul grena si unul violaceu

GetaV

Nu mi se pare corect ,eu dau 19 lei pe unul si la voi cresc in padure?

gentiana

[cresc ei si mai aproape de noi,daca ii cauti

GetaV


gentiana

lasa Getuto ca te scoatem la cules de ciubotica cucului si iti bagam sub nas si-un spanz-doi ,colosha

einsteinitza

Gabi, e superb.  Oare crezi ca se extinde?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta


gabi_gabriella

Es, nu stiu, sa vad .Anul asta inca n-am ajuns prin padure, dar daca ajung , mai caut

einsteinitza

Acum, ca a dat vremea asta si s-au gramadit muncile, nu prea mai ai timp cred.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Quote from: penelopa on March 22, 2010, 11:24:45 AM
Iată  spânzul meu din Italia: e ...... mov  ;)
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/12347796
asteapta-l sa infloreasca si ai sa vezi ca floarea inauntru e alba ,sau roziu deschis

penelopa

A înflorit  :) ..... tot mov şi în cerul gurii. :D

Nu ştiam, Es, cum o să înflorească, dar speram să nu fie tot alb.  :) Şi n-a fost! ;)

einsteinitza

Splendid.
Am venit azi in Bucuresti, iar padurile din jurul orasului asezate pe DN1 erau albastre de floricele. Le vedeam din masina, atatea erau.Era splendid, nu mai aveam baterie la aparat ca as fi facut poze.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro