Rhododendron

Started by Codruta, November 04, 2007, 09:27:41 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Păi, la rhodo nici nu-i trebuie protecţie peste iarnă. Îi trebuie pământ acid şi tu ai din belşug, având în vedere locaţia. ;)
I-ai numărat staminele unei flori?  Dacă sunt mai multe de 5, ai rhodo, dacă nu, n-ai rhodo. ;D

vernil

Nu e nevoie sa-i numere staminele, se observa dupa frunza ca e rhodo. Staminele se numara la azaleea de gradina, acolo trebuie sa fie numarate staminele si sa fie fara numar ... fiindca azaleea de gradina are frunzele mult mai mici (ca cele ale azaleei obsinuite).

Ionela

Am gasit criterii de departajare intre rododendroni si azalee  ;)

Desi ambele se numesc acum Rhododendron sp. (s-a renuntat la numele de gen Azalea), azaleele sunt considerate a alcatui 2 subgenuri (din cele 9 ale genului Rhododendron):
- azalee decidue (cu frunze caduce) = subgen Pentanthera
- azalee sempervirescente = subgen Tsutsusi

Imi spuneti voi care cum sunt de gradina si care de interior.

De asemenea, unii rododendroni cu frunze mici seamana foarte bine cu azaleele sempervirescente. Deosebirea principala o constituie numarul staminelor, asa cum ati discutat deja - 5 sau 6 pentru azalee (numar variabil!), 10 pentru rododendroni. Apoi se recomanda verificarea frunzelor. Iata si diferentele:

- Frunzele azaleelor sunt mai moi, mai subtiri si mai ascutite decat ale rododendronilor; de asemenea, pe dosul frunzelor de azalee (epiderma inferioara) exista perisori drepti ce cresc paralel cu nervura principala.

- Pentru a deosebi azaleele de rododendronii cu frunze mici,  verificati cu lupa daca pe dosul frunzelor exista niste excrescente mici si rotunde asemanatoare cu niste solzisori. Azaleele nu au niciodata acesti solzisori. Drept urmare aveti un rododendron cu frunze mici. 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Codruta

Ma ia cu dureri de cap... Am studiat frunzele de la o planta care stiam sigur ca e rhodo - asta daca ma pot increde in eticheta ;D - si de la cele doua care nu stiu ce sunt   http://codruta.sunphoto.ro/rhododendron/CRJJAFIKLCJENJRXXTY  Erau in gradina cand am venit eu aici. Dupa numarul staminelor am ajuns la concluzia ca cel alb ar fi rhodo si cel ticlam azalee dar acum am vazut ca la ambii frunzele au perisori. Cu "solzisorii" de pe dosul frunzelor nu am inteles exact cum ar trebui sa arate dar cert e ca frunzele nu au "puncticelele" care sunt pe frunza de la rhodo. Asa ca in concluzie numele lor e rhodo...simplu :D

penelopa

Pot fi orice, Codruţa!  :)  Atâta timp cât ai găsit plantele în curte şi rezistă de ceva ani afară, mai şi înfloresc frumos ...... ce mai contează cer sunt??? :D
Mai naşpa e de noi, ăştia care vrem rhodo în grădină şi nu ştim ce plantăm!!!  :(

Codruta

Asa m-am gandit si eu. Le place unde sunt ce sa-mi mai bat capul? De-abia anul trecut am indraznit sa tai din cel ticlam (nici nu stiu cum sa-i spun ca in poze iese ticlam in realitate e mai rosu :D ) Imi placea forma lui dar prea era chel la baza. Anul acesta m-a rasplatit cu o multime de ramuri noi si flori la baza lui.
Bataie de cap am totusi cu un rhod rosu. Nu ii place unde l-am pus. Asa arata cand l-am luat http://codruta.sunphoto.ro/rhododendron/AQMLKWDKHSAUXEVNBPQ
Anul trecut a facut cateva flori dar nu multe iar anul acesta a avut doar 2 flori. De ciuda nici nu l-am forografiat :D Defapt, nu l-am fotografiat pentru ca florile erau pe sub frunzele de trandafir. Ramurile care nu au fost "acoperite" de trandafir nu au facut flori.

vernil

Nici eu nu sunt prea curioasa sa aflu exact denumirea plantei. Insa uneori e bine sa stii ceva mai mult, ca sa o poti ajuta sa creasca mai bine.
La iarna nici eu nu voi proteja rhododendronii (deja am 3).
Stiti cumva cand se taie sau cand se poate forma coroana lor ? Banuiesc ca acum, dupa ce trec florile.

Codruta


GetaV

Da ,Vernil ,se ajusteaza dupa trecerea florilor

penelopa

E obligatoriu această ajustare după trecerea florilor sau e ...... opţional!! :)

Codruta

Nu sunt sigura dar cred ca e optional, cel putin la unii.  Pe etichetele de rhodo pe care i-am cumparat scrie ca nu se tund dar banuiesc ca poti face asta daca doresti pentru a-i da forma dorita. Pe unii nu i-am tuns deloc. Pe unul din ei care acum doi ani arata foarte rau (toate frunzele patate) m-am enervat si l-am tuns pana aproape de baza. Am zis ca ori moare ori isi revine. Si-a revenit spectaculos si s-a indesat.
Cel de care va spuneam inainte e diferit de cei cumparati si mai inalt asa ca am experimentat fara sa stiu daca e bine sau nu. A fost bine pentru ca a dat ramuri noi la baza.

Ionela

Cu alte cuvinte, cel mai mult conteaza instinctul de gradinar ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vernil

Florariile Tria's au rhododendroni superbi, la 29 ron. Sunt relativ inalti (aprox. 60 cm, plini de flori (rosii, albe, sau galben cu roz, ca cel achizitionat de mine).
Am citit ca atunci cand se taie ramurile, vor inflori abia peste 2 ani ... verificam ...

Codruta

Ai mei toti au inflorit in fiecare an, chiar si cei tunsi.

GetaV

Mariana ,unul galben imi ei si mie ,daca mai gasesti? :-*

gentiana

gasesti galbui la hornbach,geta

GetaV

De 2 saptamani ma chinui sa ajung la Hornbach, dar mai repede am ajuns la Peris :D

gentiana

adevarul e ca esti tare departe de Hornbach

Mihai

Doamnelor discutati atat de mult despre rodo, incat zilele astea cand ajung la
expozitie voi lua si eu macar unul.
Nu prea am eu experienta cu arbustul asta dar voi incerca.

Codruta


gentiana

Quote from: Mihai on May 12, 2010, 09:46:23 PM
Doamnelor discutati atat de mult despre rodo, incat zilele astea cand ajung la
expozitie voi lua si eu macar unul.
Nu prea am eu experienta cu arbustul asta dar voi incerca.
sa stii ca mai gasesti si in alta parte nu numai la expozitie
Mie mi-a luat barbata-miu unu de la Hornbach,adica am mers amandoi si eu mi l-am ales si el l-a platit
si e cu "paharel si farfurioara"

penelopa

Quote from: Mihai on May 12, 2010, 09:46:23 PM
Doamnelor discutati atat de mult despre rodo, incat zilele astea cand ajung la
expozitie voi lua si eu macar unul.
Nu prea am eu experienta cu arbustul asta dar voi incerca.
Dacă nu încerci, nu vei  avea experienţă! ;)

vernil

Quote from: GetaV on May 12, 2010, 08:27:42 PM
Mariana ,unul galben imi ei si mie ,daca mai gasesti? :-*

Geta, merg luni la Tria's, sper sa mai gasesc. Duminica e inchis.

einsteinitza

Rododendronii adusi la noi sunt foarte prost alesi.Intai verificati numele pe internet, sa vedeti rezistenta la ger, apoi cumparai.Multi dintre cei de la magazine rezista pana pe la -10 grade
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro