Rhododendron

Started by Codruta, November 04, 2007, 09:27:41 AM

Previous topic - Next topic

Codruta

Si eu zic ca si Es, ca are toate sansele. Numai sa nu uiti sa-i pui turba. Iubeste pamantul acid. Dupa ce se prinde in gradina poti chiar sa-l tunzi usor chiar daca pe eticheta scrie ca nu se tunde. Eu am facut asta cu unul care nu se tunde dar la care tare i s-au patat frunzele. Dupa tundere s-a indesat deci, clar ca nu l-a deranjat tunsoarea.

doinabacau

Va multumesc,fetelor! Eu interpretez ceea ce scrie pe eticheta , ca pe o iatentionare a faptului ca nu e necesara taierea,isi formeaza coroana si fara! Si am adunat multe ace de brad,o sacosa,nu inlocuiesc turba,ce ziceti?

einsteinitza

Poti amesteca acele in substrat, dar vezi sa fie si pamant nu numai ace. Eu am pus scoarta de pin la camelii si gardenii, si le merge grozav.
Din cate stiu la rodo se inaltura florile scurt de tot, deoarece acolo se formeaza trei lastari. Ca la liliac, e acelasi sistem de lastarire.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Doina,la sfaturile lui Es mi-am pus si eu rodo in gradina . Am sapat groapa de doua ori dimensiunea coroanei si am umplut cu pamint din padurea de molizi. le merge ok si rezista bine iarna. Deci vei avea si tu in gradina , fara probleme.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doinabacau

Va multumesc,fetelor,desigur,acele se amesteca cu pamant ,dar toate,in jurul coletului existent,sau trebuie indepartat?

mariast1

Buna seara.
Pt. cei interesati, in Hornbach Militari si Berceni au adus rhododendroni rezistenti la calcar, Yakushimanum (sper ca am scris corect) si alte feluri. Sunt arbusti la 70 lei si altoiti pe trunchi la 170 lei.
Nu am mai postat de ceva vreme, insa va urmaresc aproape zilnic si cu mare placere. Sunt "absenta", spre regretul meu, pt. ca incerc sa fac un bebe, investigatiile medicale au durat cateva luni si au fost o mare sursa de stres, de sambata incep tratamentul pentru fertilizare in vitro. Faptul ca pot sa va citesc postarile a fost unul dintre putinele lucruri care au reusit sa-mi indrepte gandul in alta parte decat la un copil la care visez de 8 ani.

Sa nu uit, in Hornbach au adus si trandafiri Tantau. Mi-am luat un Eden Rose. Au multe soiuri, de toate felurile la 30 si la 43 lei.   +hug

flordel

Multumesc ca ne-ai spus, Maria. Am sa dau si eu o fuga maine.
Iti doresc din suflet sa reusesti. :-bd

einsteinitza

Maria, ce grozav, multumesc, au Inkarho la Hornabch deci?
Hmm, trebuie sa imi fac si eu drum.Flordel, notezi maine si trandafirii, da? ;) ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Notez, notez... ;D
Dar mi-e si frica sa ma duc, cine stie cu ce ma intorc, parca ma si vad carand in cos diverse. Acum este o perioada periculoasa, pe mine ma mananca palmele sa mai iau cate ceva si presimt ca ma va lasa logica si cumpatarea.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Unul din rhododendronii mei incepe sa infloreasca, char daca afara, noapte e sub 0.

flordel

Am luat astazi un Rhododendron "Kathe Heinje" ( m-am uitat acum pe eticheta) care tolereaza solurile calcaroase, de la Hornbach.

mariast1

Rhododendroni Inkarho - la Crisgarden Otopeni, h 30-35 cm, pret 130 lei. Frumosi, cam scumpi.

gabriela jalba

Ce va fac rhododendronii?? Eu am 6, dar unul a iesit cam...'ciufulit " din iarna. Mi-ar place totusi sa nu fi murit,ca-i primul rhodo care l-am luat,dupa ce am vazut la Es in gradina.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

flordel

Eu am unul singur, face bine, are boboci.

Codruta

Ai mei doi sunt infloriti dar nu i-am mai pozat doarece arata cam la fel ca anii trecuti.

penelopa

Ai tai de care sunt, Codruta? ... rezistenti la calcar??
Variegatul meu n-a rezistat iernii care tocmai s-a dus!!! :(

Codruta

Nu stiu daca sunt rezistenti la calcar. Eu le pun in fiecare an turba, ingrasaminte pentru rhodo si mai rar, cand imi aminntesc, apa cu putin otet.

gabriela jalba

Eu anul trecut i-am udat cu apa cu vin.  Acum sper ca a scapat si prapaditul ala; poate va si inflori.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

stefanos

Cumparat-am un rododendron galben de la MultePlante si as avea nevoie de un sfat: cei de la magazin spuneau ca trebuie protejat doar in primii doi ani (iarna).Problema este ca pe aici temp scade frecvent pana la -20 -25 (iarna asta chiar -27). Protejat fiind , rezista la astfel de temperaturi , sau mai bine sa-l pun intr-un ghiveci si sa-l bag intr-o camera racoroasa peste iarna?

einsteinitza

Rezista in principiu, insa depinde de soi, cum il cheama?
Unii rododendroni rezita la -30 de grade, altii rezista doar la -15. Un rododendron trebuie ales, ca si trandafirii ;D, urmarind si rezistenta soiului respectiv la ger. Familia ast mare are si rezistenti dar si nenumarati sensibili la geruri mai mari.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefanos


einsteinitza

E unul din cei sensibili la ger, va trebui sa-l invelesti in fiecare an pana la adanci batraneti .
Rezista doar pana la -15C
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefanos

Avand in vedere ca oricum nu creste prea mare si in situatia in care este sensibil la ger,nu ar fi mai bine sa-l pun intr-un ciubar , si iarna sa-l bag intr-o camera neincalzita?

flordel