Azaleea

Started by gabriela jalba, November 05, 2007, 05:26:00 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Eu am rupt intotdeauna florile trecute.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela iuliana

Buna tuturor,am primit si eu 2 butasi de azalee :-[ (mersi opiadc) si-mi doresc din suflet sa se prinda.Liana mi-ai putea spune exact cum ai pus butasii si daca ei trebuie tinuti la temp mai scazute sau doar plantele mature.mersi :) :-*

liana

Eu i-am pus direct in pamant cu pet in cap, la lumina (pe pervazul de la geam), la 18-20 grade. Chiar daca dau semne ca s-au prins (au frunzulite noi) nu le descoperi pentru ca risti sa ii pierzi.

gabriela iuliana

Si eu i-am pus direct in pamant cu pet in cap dar ii tin in camera unde seara este peste 20 grade si tot pe pervaz la geam.la mine de la prinz spre seara bate soarele in geam si ii tin acolo.Ma gindesc sa mut ghiceciul in bucatarie unde este soare numai dimineata dar este mai racoare.acum nu stiu exact ce sa fac :(

maryana89

un loc cu soare dimineata si umbrit dupa-amiaza sau cu lumina indirecta este optim pentru azalee. azaleele nu suporta calcarul din sol sau din apa de udat! ele se simt bine la temp.de 12-15grade sau chiar mai putin, intr-o incapere in care temp.este de 18grade azaleea trebuie asezata la umbra! caldura poate duce la caderea bobocilor!vara udam zilnic prin pulverizare frunzele plantei.
deci prefera locurile racoroase si lumina medie ;)
http://community.webshots.com/user/maryana89?vhost=community&vhost=community
"Natura si credinta sunt asemanatoare, caci credinta transforma pe om si, prin aceasta transformare, creeaza natura."(DEMOCRIT)

maryana89

- In luna mai este momentul taierilor de corectie, pentru a obtine o tufa foarte ramificata si a-i pastra forma. Indeparteaza mai intai florile ofilite, apoi lastarii tineri. Evita insa o ramificare exagerata a coroanei, pentru ca nu se vor mai forma boboci sau florile vor fi mici.  ;)
Intrucat prefera umiditatea ridicata, uda planta cu generozitate mai ales vara, caci substratul nu trebuie sa se usuce intre doua udari. Evita totusi o cantitate excesiva de apa, fiindca radacinile pot putrezi
-spor la treaba!  :)
http://community.webshots.com/user/maryana89?vhost=community&vhost=community
"Natura si credinta sunt asemanatoare, caci credinta transforma pe om si, prin aceasta transformare, creeaza natura."(DEMOCRIT)

gabriela iuliana

Va multumesc din suflet pt sfaturi :),i-am pus in bucatarie si sper sa fie totul ok,cred ca s-au prins deoarece se vad frunzulite noi ;D,le-am schimbat si petul sa nu-i deranjeze,si ii las asa. :)

Codruta

Ma lamuriti si pe mine cum sa tund azaleea. Mai are o singura floare in rest i-au cazut pe rand toate. Ii schimb ghiveciul cu unul putin mai mare si apoi o tund? Cum? A avut flori in varful fiecarei ramuri. Tai toate acele varfuri si unde e cazul (pentru forma) tai mai mult? Am incercat sa tai varfurile imediat sub floare dar e greu.. trebuie sa tai si din crenguta putin, adica cateva frunze. Ce se intampla daca nu o tund?

Oana

Eu ma gandeam sa le mai tai si din radacini ca sa nu trebuiasca sa le schimb ghiveciul cu unul mai mare. Stie cumva cineva cum se procedeaza cu radacinile? Din care si cat tai?

opiadc

  eu pe cele 2 care au rezistat eroic peste ani si au si inflorit abundent cateva luni le-am mutat in turba ;nu am avut curaj sa le mut pana acum ca sa nu le omor, pt ca nu stiam daca s-au acomodat sau nu, dar am zis ca totusi, 1 an, respectiv 2, au fost suficienti...
     nu stiu cum se tund, am si eu nelamurirea asta, ca cea mai veche e cam cheala ;D si desi cateva luni a inflorit abundent, acum ca nu mai are flori arata jalnic, saracuta :D...
      am observat ca se simt minunat in turba...parca nici nu au resimitit nici un soc, ca alte plante, dupa ce le-am mutat, sa fie pleostite si sa aiba nevoie de acomodare, desi m-am luptat , la propriu, cu 'pamatul' din ghivece! ??? ::)habar nu am ce e chestia aia ce-o pun ei in ghivece, dar can vrei sa schimbi... ::) ::) te ia gaia...
      as fi lasat-o, dar era asa stransa in jurul radacinilor, ca am zis ca le sufoca...asa ca am rupt ce am putut, ca o parte n-am indraznit, ca am zis sa nu le ranesc...
      oana, radacinile nu cresc foarte mult...eu o am pe asta de 2 sau chiar 3 ani...nu i-am schimbat ghiveciul ca mi-a fost frica, pt ca am avut o multime de azalee si doar astea 2 au supravietuit...daca le schimbi pamantul foloseste turba..cresc incet, foarte incet...depinde de cand o ai si cat e de mare in comparatie cu ghiveciul...eu cred ca le-am mai rupt din radacini, dar nu par suparate ;D
        Succes!

Codruta

Stiu ca am citit pe undeva (poate chiar pe aici) ca e indicat sa le schimbi pamantul, sa nu le lasi in cel cu care a fost cumparata. Daca tu spui ca nu au nimic o mai las ca doar de putin timp am luat-o. Dar tot nu stiu daca sa o tai sau nu. In varful fiecarei crengi au ramas ceva "resturi" de la flori. Le las in pace? Cad singure? Ca si forma nu as avea cine stie ce de corectat ca e destul de compacta si rotunda.

penelopa

Mai, fetelor ... cucuetelor!
Nici  eu n-am avut succes la azaleele de camera dar stiu ce trebuie facut fiindca am citit mult despre ele.
Va scriu maine mai mult iar acum va zic cate ceva din ce mai tin si io minte  ;D

In primul rand, nu lasati florile ofilite sa se lafaie in varful ramurilor! Rupeti-le cu  mana (ciupit)  chiar cu o  frunzulita.
Si, DA, se tunde! Neaparat se tunde. Nu mai stiu exact in ce perioada a anului e recomandat sa se tunda dar stiu sigur ca se face  astfel incat sa-i dati o forma frumoasa coroanei si sa eliminati lastarii  uscati si cheliti.
Revin maine cu informatii pastrate "la catastif" acasa  :D

Codruta

Cand am indepartat ce era ofilit petalele au cazut aproape singure dar mijlocul florii a ramas pe varful crengii. Azaleea mea arata acum ca o insecta mare plina cu "antene".
Stiu ca se tunde in aceasta perioada, dupa caderea florilor.
Asteptam mai multe informatii :-*

Oana

Eu am sa le tund dupa ce se mai incalzeste un pic. Pamantul l-am schimbat la vreo 6 luni de la cumparare. In fiecare ghiveci erau plantate cate 3 tulpini si le-am despartit. Am taiat porcaria in care erau puse cu cutitul.Nu au patit absolut nimica. Acum vreau sa mai cumpar o culoare, doua si sa le pun pe toate in acelasi vas. Cred ca le place tuba caci sunt acidofile. Eu  le-am cumparat pamant special pentru acidofile.

Din experienta mea cu ele (doua am cumparat, doua am si acum) - vitala este racoarea, apa de udarea cu un pH usor acid si solul sa fiemereu reavan. Eu le ud cu apa plata sau cu apa cu otel, vara le tin pe balconul (deschis) de la nord iar iarna pe casa scarii. Imi infloresc de doua ori pe an.

opiadc

         da, teoria o stiu si eu, dar din pacate nu tot timpul le pot oferi conditii;mai ales vara,avand in vedere ca stau la ultimul etaj si e o caldura infioratoare...chiar cu toate geamurile deschise, desi se face curent, nu se face racoare! ;D
      peste iarna asa le-am pastrat, la 10 grade;special am lasat intr-o camera rece;culmea e ca in aceleasi conditii una a inflorit, cealalta nu...

        eu nu le-am mutat ca mi-a fost teama sa nu le pierd, de aceea le-am tinut asa mult in acelasi pamant, daca asa se poate numi chestia in care stau ele din sera...ca altfel,...nimic nu rezista foarte mult in acelasi pamant :D...daca stau bine sa ma gandesc e chiar o exceptie ;D ;D ;D

      de tuns cine ne lamureste cum se tund, va rugam, ca de mult ma bate gandul si pe mine, dar cand am vazut ce 'uscaturi' sunt pe mijloc, mia fost teama sa le tund varful ;D

penelopa

Dragele mele,
eu mi-am facut dosare cu "fisele plantelor" in care pun tot ce gasesc scris despre planta respectiva.

Din arhiva mea , va dau cetire:

Azaleea de camera,  in perioada de inflorire, se tine  la lumina indirecta, racoare (max. 14 - 15 *C),  loc bine aerisit , fara curenti de aer rece,  umiditate permanenta,  udatul facandu-se zilnic cu apa de ploaie sau cu apa  normala in care se pune putin otet. Se fertilizeaza mai putin ca alte plante.
I se gaseste  pozitia potrivita si nu se mai muta.
Daca aerul e uscat sau afara  e prea cald, planta se pulverizeaza cu stropi fini,  numai pe frunze.
Nu se foloseste la udat si pulverizat apa rece. Numai la temperatura camerei.
Daca se intampla sa uitati de planta si  pamantul sa se usuce foarte tare,  nu disperati:  se scufunda planta, cu ghiveci cu tot,  intr-un vas cu apa la temperatura  mediului,  timp de 15 minute.
Cica, aceasta metoda este foarte buna sa se aplice,  o data pe saptamana,  in perioada infloririi.

Pe masura ce florile se trec, se indeparteaza.
Dupa ce au infloriti toti bobocii,   se taie ramurile lungi,  cele fara frunze,  se curata de uscaturi si se poate  transplanta  in ghivece mai late decat inalte fiindca radacinile azaleei se dezvolta mai mult la suprafata.
Se pune, mai intai, in ghiveci un strat de pietris, apoi,  pamant special pentru azalee( se gaseste la florarii), Se scoate planta din vechiul ghiveci  avand  grija sa nu deranjam prea  mult radacinile.
Dupa inflorire,  planta isi reia ciclul!

Primavara,  pe la jumatatea lunii mai,  azaleea se poate scoate afara, la umbra, ingrijindu-se la fel ca si in casa si  se aduce din nou in interior, toamna, cand  are deja mugurii florali formati.

Asta-i!  :D
In teorie sunt tare da` stau mai prost cu practica . ;D

Codruta

Multumim Pene :-*
Sa vedem acum daca ne omoara sau nu practica...noi ca noi dar azaleea sa reziste :)

gabriela iuliana

Multumim mult Penelopa ,sunt informatii ff valoroase :),sper din suflet sa-mi reuseasca si sa am si eu 2 planute sanatoase si pline de flori :-[ :) :-*

Erwin

La mine la birou n-a trait. Am avut o azalee micuta, frumusica, dar era prea cald pt ea. La noi niciodata nu au fost mai putin de 18 grade. Iar ziua 22-23.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Codruta

Ghinionul plantelor si norocul vostru. As vrea si eu ca pe aici peste zi sa fie macar in case sau birouri 22-23 grade. Astia de pe aici lesina de cald la 23 grade ;D

Codruta

Nu lesina ca fug la umbra sau deschid toate ferestrele sa circule aerul :D :D

opiadc

Quote from: Codruta on April 10, 2008, 01:54:11 PM
Astia de pe aici lesina de cald la 23 grade ;D


       mai sa fie, trebuie sa ma mut si eu in olanda, ca se pare ca am ceva in comun cu olandezii;azi erau 22 de grade si imi venea sa scot limba de un cot de la caldura;chiar sa lesin nu e cazul...dar nici mult nu am ...si vara e un chin pt mine...

      PS cu tunsul cum e ? cat de tare ma pot aventura sa o tund? ca are niste bete luuuuuungi cu smocuri de frunze in varf si as tunde-o sa nu mai arate asa cuifulita, mai ales ca n-am frezat-o niciodata in 2,3 ani cati are;
     nici cea de un an nu e tocmai coafata! :D

Codruta

Esti bine venita oricand... poti sa te muti in vecini sau sa vi in vizita la mine. Cu cat mai repede cu atat mai bine ca e de lucru in gradina si in curand trebuie scoase afara si plantele din casa ;D Poate invatam mpreuna sa tundem azaleea ;)

opiadc

        asta-i o oferta foarte tentanta, vezi numai sa nu te trezesti ca nu mai scapi de mine! ;D ;D ;D  stai linistita, ca glumesc, ca-mi ia o vesnicie sa ma urnesc din loc ;am o prietena care s-a mutat in timisoara de 3 ani si de atunci ma tot asteapta;ca sa nu mai vb de alta care s-a mutat in baia mare, adica la 90 de km de mine :o; si ma asteapta si ea in vizita de vreun an; ;D dar totusi, poate ca daca ma hotarasc sa o iau la picior nu ma opresc pana in olanda ;D ;D ;D

      ce mi-e mie cu tunsul la azaleele astea e ca eu nu vad unde le sunt nodurile de la frunze ??? ??? ??? ca de obicei cand tund celelalte plante dupa asta ma ghidez;dar aici nix; ??? ca ma tot uit si mi se pare asa neted batul ala chel si ma gandesc ca oare de unde or da alte frunze?

liana

Azi am fost la Sihastria ....pe mormantul parintelui Cleopa era o azalee tare frumoasa...parea ca se simte destul de bine iar afara era destul de frig.
http://liana.sunphoto.ro/Sihastria-13_aprilie_2008/SSDUVQXXLNIIVNSGVYS