Streptocarpus

Started by ozimandias, November 08, 2007, 02:25:57 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Merci, merci!!!
Si eu m-am mirat, pentru ca peste tot spun ca incoltesc in cel putin 2 saptamani. Iar pe plic scria ceva de 18 zile...

De inflorit, si eu sper sa infloreasca cat mai diferit, insa cred totusi ca vor fi numai 3 culori...

ozimandias

Vroiam ca sa va spun ca si semintele din al doilea plic au germinat fix tot la 10 zile.  :D

myky

ozi, ce ma ienervezi, ma duc sa-mi plantez si io minusculimea aia de seminte ( mai bagati si voi emoticoane mai multe cu strambaciosi)

ozimandias

Deci, in cutiuta de mancare, din plastic transparent, cu capac ermetic, pe glaf, deasupra caloriferului... 10 zile garantat  :D
Ia sa va arat: (chestiile acelea uriase sunt granule de perlit, cu diametru intre 0 si 6 mm )

myky

mi-e rau! am plantat chestiunile, fetelor sunt atat de mici ca mi-am tinut respiratia sa nu ajunga pe gresie, daca scot 2 frunze ma declar multumita, daca nu ma trec pe lista de asteptare la anamaria :D
sau la comanada :D

ozimandias

Ia sa vezi ce streptosi cu frunze de juma de metru faci din ele...
Mici, mici, dar uite ce vointa au. Tot de la Indagra ai si tu semintele? In cat timp spune pe plic ca ies?

myky

da, tot de acolo, zice ca germineaza intre 21-60 de zile

Erwin

De unde pot lua si eu seminte de strepto?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

sicamin

Aveti o boala molipsitoare. Deja incep sa visez si eu cum o sa-mi creasca plantutele de streptosi  :D :D :D-asta dupa ce i-mi voi cumpara seminte. ;D ;D ;D

vernil

Eu zic ca asta este bucuria ce ti-o ofera plantele: sa le vezi cum cersc din stadiu de samanta, cum germineaza si incetul cu incetul devin adulte. Asta-i adevarata piatra de incercare !!! Rabdarea in combinatie cu dragostea pentru flori!

Eu sunt fericita ca am reusit sa prind 2 frunze de strepto .... dupa ce am pierdut cateva ... Vor fi cadou de Mos Craciun, insa pentru Gabriela Jalba, va primi cadoul in primavara, impreuna cu alte flori, puse special la prins pentru ea. Din prietenie si respect!

ozimandias

Quote from: myky on November 22, 2007, 04:05:59 PM
zice ca germineaza intre 21-60 de zile

Sper ca faptul ca mie (si sunt sigura si voua) mi-au germinat in 10 zile sa demonstreze calitatea semintelor.

Iar in legatura cu intrebarea de unde luam seminte de streptosi... noi am luat de la Indagra, de la distribuitorul Sutton (sper ca am scris corect) in Romania. Sigur daca se da o cautare atenta pe internet, dam de ei. Mi-am propus sa fac eu chestia asta, insa chiar nu am avut timp...

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

DanaM

La Bucuresti exista un distribuitor de seminte Sutton. Se numeste Adrisem. Site-ul lor este in constructie.
Cautati totusi cu Google. Veti gasi un numar de telefon. Daca vreti lista cu ce au disponibil, v-o pot trimite pe e-mail.

Erwin

Multumesc DanaM, ti-am lasat adresa de e-mail pe MP
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

Lume! Lume! Am primit frunza de streptocarpus de la penelopa. E... mare :-P
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Myrela

SA-TI TRAIASCA FRUNZA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! sa faca radacini maaaaari si muuuuuuuuuuulte frunze !!!!succes
si sa infloreasca incontiiiiinuuuuu
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

ozimandias

Prin noiembrie va spuneam ca am plantat doua plicuri cu seminte de streptosi. Pe unul l-am "maritat" ca ma apuca disperarea cu gandul la transplantare. Pe al doilea... m-am apucat astazi sa transplantez cateva plantute (am senzatia ca daca le infig mai bine in pamant, or sa creasca mai viguroase...). Munca naibii... am lucrat cu o penseta, a carei "picioare" le-am invelit in schoch (ca sa nu ranesc frunzulita) si ci scobitoarea... Prima poza e cu restul si a doua cu ce am reusit sa transplantez.



[attachment deleted by admin]

vernil

M-ai lasat fara cuvinte, Ozi! Cata dragoste si rabdare poti sa ai! Felicitari si iti doresc din toata inima sa te bucuri de toate florile, in mod special de cele ale streptocarpusilor! Esti unica! :-*

Trofin Petrina

Ozi, banuiesc ca dragostea ta e direct proportionala cu rabdarea . La asa ceva zau nu m-as baga :) dar apreciez mult pe cel care-o face :)
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

ozimandias

Rabdare... chiar nu am. Insa-i iubesc de nu mai pot. Sincer, mi se par plantele perfecte.

gabriela jalba

Sa le mearga la toti!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Ozi, ideia cu penseta invelita am folosit-o dar am invelit varfurile cu vata si numai partea de sus am prins-o cu schoch ca sa nu lunece dopurile de vata.

gabriela jalba

dar de ce trebuie transplantate asa mititele? Ce se intimpa daca le muti cind is mai mari?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Daca sunt prea dese plantutele nu se pot dezvolta. se pot rari daca te lasa inima sa renunti la unele din ele.

ozimandias

Quote from: gabriela jalba on January 26, 2008, 10:20:50 PM
dar de ce trebuie transplantate asa mititele? Ce se intimpa daca le muti cind is mai mari?

Cred ca era perfect daca erau mai mari... Dar nerabdarea..

Sa va mai spun ceva. Am avut seminte puse in doua cutiute. Diferenta dintre ele era de trei zile. Toate semintele au iesit la 10 zile.
Ei, aceasta cutie a daramat-o cineva  >:( (din greseala), dupa ce plantutele rasarisera. Am crezut ca pana acolo le-a fost, pentru ca va inchipuiti ca din cazatura au fost acoperite cu pamant... Ma rog, am incercat sa curat ce-am putut... Insa, dupa aceea am observat ca lor le mergea mai bine decat celorlalte. Erau la un moment dat duble ca marime (cu toate ca sunt mai mari doar cu 3 zile). De aici am tras concluzia ca, daca au fost "plantate" mai adanc, cresc mai bine...
Asa ca mi-am propus ca pe cele pe care le pot apuca, sa le mut. L-eam plantat mai adanc, am ingropat intreaga tulpinita, am lasat afara doar frunzele... Sper sa fi facut o miscare buna  ::)