Clerodendron

Started by simonaelena, November 14, 2007, 10:50:17 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Marmo........ e nasoală floricica lu' Ugandese ăla  ;D
"Căţărătorul" îmi place şi mie. Îl am tot de la Mădă şi a înforit din primăvară până  de curând. Ce-am constata la el:  lăstarii ăia lungi, căţărători  nu fac flori. Lăstarii florali cresc de la încheietura frunzelor, sunt scurţi şi ies cu bobocii la înaintare. Clero meu n-a înflorit decât atunci când i-am scurtat lăstarii cei lungi.

Marmoset

Pene, nasoala asa cum e...da-i a mea!  :D
La faza cu lastarii catzaratori te referi la Clero Thomsoniae, ala cu flori alb+rosu? Ca tare bine suna ce spui tu, cu frezatul catzaratorilor!

penelopa

Da, la  ei mă refer.

simonaelena

Inseamna ca de aia al meu produce doar frunze!  :D

Marmoset

E clar, deseara are ora de coafor Clero al meu! Merci de pont, Pene!  :-*
Lastarii tunsi pot fi pusi la inradacinat?  ::)

penelopa

Ştii, Simo, că am mai vorbit noi de clero noştri care  cresc în neştire!  :)
Întâmplarea a făcut că peste iarnă, lunganii mei au chelit şi am vrut să arunc planta. În cele din urmă, am scurtat lăstarii drastic (am lăsat cam 2-3 noduri pe fiecare), am continuat să-i ud şi'n primăvară ... surpriză: au apărut lăstari noi din fiecare nod cu boboci în vârf.
Acum s-au trecut florile şi iar cresc lăstari lungani.  Am tăiat unul la fel ca în iarnă şi acum aştept să văd ce face. ;D

simonaelena

Stiu, mama draga, da' daca nu-mi dadu Miky lecitina la cafea, uitai sa tund balaurul. Amu sper sa tin minte pana acasa  :D

myky

Quote from: simonaelena on August 18, 2009, 04:18:05 PM
Stiu, mama draga, da' daca nu-mi dadu Miky lecitina la cafea, uitai sa tund balaurul. Amu sper sa tin minte pana acasa  :D

bine, bine.
iti amintim noi atunci. :D

myky

Quote from: Marmoset on August 18, 2009, 03:16:30 PM
E clar, deseara are ora de coafor Clero al meu! Merci de pont, Pene!  :-*
Lastarii tunsi pot fi pusi la inradacinat?  ::)

da, chiar acum 2 saptamani am pus eu in apa si cred ca a inceput sa faca radacini deja.

doina

Eu am inradacinat Thomsoniae direct in substrat cu pet in cap  ;)

myky

Quote from: doina on August 18, 2009, 08:16:34 PM
Eu am inradacinat Thomsoniae direct in substrat cu pet in cap  ;)

deci, ma ienervezi! :D

vivi23ro

eu am incercat un butas in apa si a facut radacini,  l am dat . al 2 nu a mai facut... mai incerc nu renunt

doina

Quote from: myky on August 18, 2009, 08:17:33 PM

deci, ma ienervezi! :D
Fiecare cu metoda proprie  ;) ;D dar sa stii ca lastarul meu a stat sub pet din septembrie pana prin ianuarie-februarie  ::)

rox94ana

si eu am incercat sa inradacinez un lastar de Clero direct in pamant, dar nu am reusit.

penelopa

Pentru Jorjet am prins 2 lăstari (împreună) sub pet în 2 săptămâni.  ;)

vivi23ro

la tine PENE merge repede prinsul ... il ameninti ca il pui pe avion spre africa..

zi_inflorata

nici nu mi-a venit sa cred ca pot gasi asa frumusete in Mangalia; dar iata un clero thompsoniae direct din florarie si la un pret acceptabil( am dat 25 lei) http://picasaweb.google.com/lh/photo/9PZZji0h4JGBV_-mEGfKFA?feat=directlink

sicamin

Zi_inflorata e foarte frumos!sa-ti traiasca si sa te bucure cu multeeeee flori.

vivi23ro


zi_inflorata

nu, doar din asta si doar cateva exemplare.

Marmoset

Vivi, dar stiu ca tu ti-ai facut rost de Clero Ugandese, din acelasi loc ca si mine! Avea si radacina, era planta zdravana...a patit ceva? ??? :(

georgette

Quote from: penelopa on August 19, 2009, 10:10:25 AM
Pentru Jorjet am prins 2 lăstari (împreună) sub pet în 2 săptămâni.  ;)
Wau! Si eu abia acum aflu!  :-* :-* :-* nici n am mai intrat aci sa nu fac tensiune cand vad frumusetea de clero!
Cum se  prezinta cei doi "impricinati"?

vivi23ro

nu se poate spune ca era planta zdravana, au fost trimise fara pamint la radacina, la putin timp dupa ce au ajuns i au ingalbenit frunzele si au cazut, au ramas bete care nu stiu daca mai traiesc nu am de unde rupe sa vad.. nu aveau mai mult de 12 cm

vivi23ro

daca stau sa ma gindesc mai bine nu am luat amindoua de la aceasi persoana floarea, stiu ca te am intrebat cum arata la tine pt ca mie nici dupa 3 sapt nu mia trimis planta , si cind am indraznit sa o intreb a zis ca o trimite cind are chef ...asa ca am luat de la altcineva

Marmoset

Vivi, te asigur eu ca am luat de la aceeasi persoana, pentru ca eu am luat 2 plante, iar a doua este de la aceeasi sursa.