Dafinul

Started by carmenn, November 22, 2007, 09:42:00 PM

Previous topic - Next topic

lyana

Mersi mult Floare mica , si tu sa ai parte de flori frumoase care sa-ti lumineze fiecare zi  :-*

Nicol Caloian

E tare frumos. Cand te hotarasti cat de inalta vrei sa fie tulpina taie-i motul ca sa se ramifice.

carmenn

Vad ca ai facut rost de un alt butas de dafin. Sa-mi zici daca vrei sa-ti mai trimit si eu. N-am putut intra pe forum, caci am fost plecata zilele astea.

gabriela jalba

De ani ma tot chinui si eu sa prind un puiut de dafin...Am patit ca Marian: in final de rusine am renuntat sa mai cer lastari.....Daca aveti vre-un pui prins care va incurca....il gazduiesc eu!! ;) ;)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

carmenn

Atunci trimite-mi mie adresa , te rog, chiar vroiam sa tai lastarul asta... ;D, luni il pun la posta.

stefana

Trebuie sa va arat dafinul meu:

Este in ghiveci impreuna cu un pui de thuya pe care l-am semanat acum vreo 2 ani (si a crescut ingrozitor de incet). Dafinul l-am cumparat anul trecut si i-a mers bine asta iarna, a stat la frig, iar in primavara a inceput sa se usuce incet-incet :(, pana s-a uscat de tot. L-am lasat acolo sa nu stric radacinile thuyei. Si acum, cand am mutat "ghiveciul", vedeti ce a crescut din radacina dafinului uscat  ;D

gabriela jalba

vezi,dac-a avut zile!!!! Asa am eu o fuchsia. O s-o arat cind va inflori si o sa povestesc acolo.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vickylucia

Am cumparat si eu dafin[are cca 50 cm]si sunt f bucuroasa!Daca mai vrei Gabi te pot ajuta cu lastari sau iti pot spune de unde sa-ti procuri!

gabriela jalba

Multumesc mult,dar am renuntat la idee.SPATIUL!!!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

bia8

si eu am un dafin cumparat in vara si a mai dat 2 frunze de atunci, e micutel dar creste el, vroiam sa intreb ca voi chiar folositi frunzele dafinului din ghiveci la mancare?

myky

da, eu am folosit, doar atunci cand nu am avut cumparate.
eu nu folosesc ingrasamant la dafin.

rox94ana

am avut doi butasi de dafin. i-am luat de la o ruda, de la galati, dar cred ca nu au rezistat la drum.

Nicol Caloian

Sigur ca se pot folosi frunzele, bine-nteles dupe ce le uscati, altfel, principiile amare din frunze sunt mai puternice si se vor simti in mancare.

Bia, nu te impacienta, in primul an, dafinii cresc mai greu. In primavara, poti sa-l tunzi putin ca sa se ramifice.

Roxi, butasii de dafin pentru inmultire se recolteaza in august si se planteaza imediat in nisip. Altfel, procentul de reusita scade simtitor. Se trasfera in pamant numai dupa ce s-au prins, si le-au crescut frunzulite noi. Cam ai nevoie de rabdare cu ei.

Cat priveste ingrasamintele, la toate aromaticele pe care le am nu folosesc ingrasaninte chimice.

rox94ana

multumesc pentru sfaturi :-*

bia8

si eu multumesc pentru sfaturi, am sa incerc sa folosesc si eu cum s-ar zice din productia propie frunzele de dafin la mancare dar dupa ce va mai creste

Francesca

Myky, dafinul de la tine e superb.Deja are frunzulite noi.Inca odata multumesc din suflet pentru el. :-* :-* :-*

larisa

Cu dafinul ,cred ca sunt la a sasea incercare ,acum am un puiut adus din Germania ,deocamdata l-am transferat in alt ghiveci si l-am lasat la racoare ,sper sa reusesc de data asta .Pina acum luam lastari ,butasi ,odata am luat chiar si un pui cu radacina ,primavara  si dupa un timp se uscau

penelopa

Dafinul meu a stat toată vara afară, sub cerul liber, lângă o tufă de iasomie, într-o neglijenţă totală. Doar apă îi puneam când  udam şi celelalte ghivece de afară.
A crescut frumos, nu i-a mai căzut nicio frunză şi acum l-am adus în casă, la  rece. Arată la fel de bine.
Nu folosesc la mâncare aromaticele mele. Nu mă îndur să le rup frunzele. :P

lyana

Si eu am tinut dafinul in balcon toata vara , si acum tot acolo il voi lasa deoarece am vazut ca ii place si e foarte frumos :D

bia8

si al meu dafin este tot pe balcon inchis din august...

myosotis

Dafinul rezista  la frig pana la aproximativ -15C. Crescut in ghiveci, iarna ii prieste putina racoare; daca se poate sa fie cazat pe la 5-10grdC.

Nicol Caloian

Quote from: penelopa on December 10, 2008, 09:21:18 AM
...............
Nu folosesc la mâncare aromaticele mele. Nu mă îndur să le rup frunzele. :P
Dar la primavara cand va trebui sa-i faci freza, o sa ai frunze de dafin numai bune de uscat si de folosit.

penelopa

Ei,da, chiar mi-ai dat ideea !  :-*

adda2000

bine rezista iarna dar daca il plantezi in pamant mai necesita acoperire cu ciolofan iarna?

penelopa

Dafinul nu rezistă iarna afară, Adda, oricât l-ai înfofoli în folie de plastic !
Eu îl aduc în casă unde iernează cu citricile, leandrii, fuchsiile, passiflorele, muşcatele etc., adică, unde e mai rece (minimum 5 " C) şi la lumină.