Lotus

Started by opiadc, October 23, 2007, 11:40:32 PM

Previous topic - Next topic

opiadc

     am primit niste seminte de lotus si le-as pune la incoltit-ca zice pe plic ca trebuie sa le faci o gaura in capatul rotund al semintei ;D :o si apoi sa le lasi 3,4 saptamani in apa pana incoltesc, dar nu stiu apoi ce sa ma fac cu plantutele.sunt niste explicatii care m-au cam lasat in ceata si n-as vrea sa le omor, ca nu se gasesc pe toate gardurile.
     daca stie cineva ceva, va rog sa ma ajutati!
     MULTUMESC!

myky

eu zic sa nu folosesti toate semintele, daca nu te lamureste nimeni cauta ceva informatii aici
www.acvariu.ro - Nymphea Lotus var. Red

penelopa

Myky, eu nu pot sa deschid site-ul ala dat de tine si de aceea intreb: tinerele plante de lotus arata ca....... asparagusul?
Am primit de la Loredana o plantuta mica de lotus (asa ii zicea ea) dar ,  e atat de firava si plapanda......  ca o  crenguta de asparagus.
Ba,  mai mult,  Lore mi-a zis ca pot sa-i rup varful si sa-l pun in pamant alaturi de  ma-sa ca sa am un lotus bogat.
Am procedat intocmai si varful s-a prins fara probleme.
Ori,  voi ziceti ca semintele lui sunt tari..... mari...etc.
Nu vad cum "firicelulul" asta de planta sa produca asa ceva  ???

myky

nici daca iei cu copy/paste si pui adresa sus in casuta pt scrierea adreselor acolo unde scrie www..................
sunt mai multe plante de apa si au si poze, poate identifici si plantuta ta, mai incerc odata adresa, poate reusesti
www.acvariu.ro - Nymphea Lotus var. Red
daca nici acum nu poti, scrie adresa sus direct ca merge , am verificat eu si am gasit si o buruiana care semana cu ce zici tu, si era plantata in ghiveci, se numeste CABOMBA AQUATICA, sunt curiasa daca asta este planta ta, daca tot nu poti sa intri in site, cauta planta pe google/imagini, sunt multe poze.

Codruta

Poti incerca cu www.acvariu.ro iar la search sa scrii lotus si se va deschide pagina. Eu asa am reusit.
Dar fetelor, aceasta planta e pana la urma planta pentru acvariu sau poate sta si in ghiveci, pe uscat???

penelopa

M-am uitat unde mi-ati zis voi dar nu-mi dau seama daca e vorba despre aceeasi planta: seamana dar nu prea rasare  :D
Gabi, la "Lore" tu spuneai ca e vorba de  Lotus maculatus si ca nu are legatura cu lotusul de acvariu.
Ce bine ar fi !!!!

gabriela jalba

Fii linistita Pene!! Al tau nu-i de ala de sta pe apa. E mare familia lor.De cel al lui Opia...nu stiu ce sa zic...O fi de al' de face frunze ca tin un copil pe el...cine stie ce varietate are ea....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Am facut o poza puiului meu de lotus:

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

iaca ca-i merge bine!!!!miine -poimiine infloreste!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Lotusul de apa nu poate sta pe uscat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

 Mai aveti lotus,fetelor? Cred ca era vorba de ghizdei,lotus berthelotii,ori maculatus,cu frunze argintii,rotund-alungite si flori de o forma neobisnuita,ca un cioc de papagal. Eu am avut maculatus,dar a rezistat doar doua veri . Cred ca i-am pus apa prea multa si am scapat de grija lui.Nu am mai gasit nicaieri.

einsteinitza

Dar de apa oare are cineva? Ce interesant ar fi......
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Lotusul meu s-a dus demult pe apa sambetei  :( ... s, cine stie, poate nici n-a fost lotus  ;D

GetaV

Ghizdei au avut in primavara trecuta la Hornbach

doinabacau

  Eu nu ma prea pricep,dar cred ca lotusul...lotus,e cel de apa. Iar ghizdeiul.desi foarte frumos,e ruda saraca!