cultura ciupercilor

Started by costieanuconstantin, January 07, 2008, 04:09:58 AM

Previous topic - Next topic

myky

deci, vreau si io. da-mi si mie sica un link cu oferta lor. ai?
sarumana!

simona72


sicamin

Myky iti trimit PM ca trebuie sa-ti pun si nr de cod.

myky

am primit mesajul, inca odata, sarumana!

penelopa

Myky, după ce mănânci tu prima recoltă din ciupercile tale .............. să-mi dai şi mie, dacă n-ai "mierlit-o"  ;D

myky

deci, s-o crezi tu ca-ti dau.

sicamin

Pene ,eu inca nu am "mierlito" si am mancat de-o saptamana prima recolta de ciuperci. :D E drept ca a fost o cantitate cam mica pentru 3 persoane,dar sper ca la a doua recolta sa am mai multe.

irina

vreau si eu link-ul cu ciupercutele voastre
au fost scumpe?
sicam imi trimiti si mie link-ul pls?

sicamin

Daca prima recolta a fost destul de mica,a doua a fost si mai mica. Nu stiu unde e greseala dar desi am facut exact dupa instructiuni,abia au rasarit vreo 5 ciuperci care au ajuns si la maturitate iar cateva au murit cand erau cat o mazare.
Am sa schimb continutul in alta cutie si am sa amestec pamantul cu mai mult miceliu sa vad ce va iesi. Poate aveti si voi cei cu mai multa experienta un sfat va rog.
Pun o poza in care apar doar 3 ciuperci mari ,ca fiul meu luase deja 2 inainte sa le pozez. :D

Irina iti trimit pm.

simonaelena

Sica, ce-ar fi sa trimiti PM la tot forumul?  :D Si eu vreau, te rog! ;)

Felix

Ptr ciuperci folositi cu incredere forumul corespunzator :)

http://totalmush.com/mushrooms/

Nu este vorba doar de discutii despre cultivare comerciala..putem vorbi si de hobby..pana la urma este treaba fiecaruia ce face cu produsul :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

einsteinitza

Felix,ciupercile alea din galerie sunt cultivate pe substrat sau pe busteni?
Am incercat faza cu bustenii si nu mi-a iesit, dar stiu de ce, vreau sa incerc si primavara asta, desi membrii familiei rad de mine ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Felix

"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

einsteinitza

Aha, credeam ca pe busteni. Nu prea sunt informatii la noi >:(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Tocmai am terminat de mancat o portiuca  din ciupercile culese din gradina mea, aparute  conform zicalei " ca ciupercile dupa ploaie"! ;)
Intre 2 ploi, la o raza de soare, am facut un control gradinii din spate si, la baza unei movilute de pamant am gasit 7 ciuperci mari, albe si grasane. Le-am cules si le-am dat la verificat la vecina de vis a vis. Mi-a zis ca sunt bune si sa mai caut ca sunt si altfel de ciuperci prin gradina.  Spunea ca batranii care au locuit aici , gaseau destul de des ciuperci prin curte.
Asadar, am mai gasit unele galbui (le-am dat si pe astea la verificat), le-am gatit impreuna cu celelalte albe, am mancat, mi-au placut ......... sa vedem daca ma mai trezesc maine dimineata. ;D

einsteinitza

Te rog sa postezi la Buna dimineata cat mai devreme, sa ma linistesc ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Pene, tu vorbesti serios??  :o  N-oi fi si tu ca vestitii ciupercologi francezi din secolul 19... care ziceau ca un micolog adevarat gusta din orice ciuperca? Asa au si facut, iar unii nu s-au mai trezit ::) Alea albe si grasane nu cred ca erau otravitoare - de regula sunt cam colorate cand au si otrava... Dar nu pot baga mana in foc :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Repet, m-as linisti sa scrii la Buna dimineata ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux


Ionela

Ceea ce am invatat eu de-a lungul vremii: nu manca niciodata ciuperci pe care nu le cunosti. Si chiar nu mananc :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Nicol Caloian

Am si eu o intrebare adresata celor care se pricep la ciuperci. La mama in gradina, pe trunchiul unui visin a aparut o ciuperca mare, mare. Ce este? E daunatoare? E comestibila cumva?

gentiana

Nicol pare "pastrav" de copac
alea se papa numai mici si fragede din ce stiu eu  de la un mos din apuseni
astea sunt cam batrane
te lamureste mai bine Ionela

einsteinitza

Eu cred ca e o iasca tanara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Nicol, ce consistenta are?? Ambele diagnostice de pana acum sunt posibile - ori un polipor (iasca), ori un pleurotus.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Pleurotus nu e sigur, dupa dungile circulare de pe ea, .Pleurotusul are suprafata esterioara de deasupra foarte neteda , ca o piele fina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro