Catina

Started by liana, January 14, 2008, 07:18:58 PM

Previous topic - Next topic

liana

vreau si eu sa cultiv catina si as vrea sa aflu mai multe despre asta.Am folosit multa catina preparata sub diverse forme , cumparata de la plafar si vreau sa stiu de la cunoscatori daca exista posibilitatea sa obtin catina la mine in gradina. De asemenea va rog sa-mi spuneti  unde pot gasi arbusti de catina (nu stiu daca m-am exprimat bine).

floare mica

Dintr-o carte am aflat despre catina ca, a fost studiata si ameliorata in Statiunea Horticola "Maracineni" unde s-au obtinut soiuri cu tepi redusi si chiar fara. Planta creste pina la 2-5 m, face drupe de 6-8 mm, carnoase, portocalii cu simbure foarte tare. Fructele pot ramine peste iarna pe ramuri. Lastareste puternic in fiecare an si fructifica numai dupa 4-5 ani.

costieanuconstantin

aveti grija ca este o planta dioica

myky

adica, trebuie sa luam pereche?

costieanuconstantin


penelopa

Ce bine Liana ca ai deschis acest subiect. Si eu vreau sa cultiv catina si chiar am adus acasa cateva  tufe de catina salbatica (cred ca am mai scris asta pe undeva, pe aici)  culese ( :D) de pe Valea Prahovei. Dar, pe langa faptul ca nu prea s-au prins (si ce s-a prins a ramas cu 1 - 2 crengi, restul uscandu-se), prezinta spini mari care ar putea impiedica  stransul fructelor (cand vor fructifica  ;)).

Multumesc si eu celor care ne-au furnizat informatii despre aceasta minune a naturii.

gabriela jalba

Cica  ,  catina se culege prin taiere crengutelor cu tot cu fructe.In anul urmator face mai multe crengute cu fructe. Stiu sigur,ca fructul e full de tot ce are numai in momentuldesprinderii de pe crenguta.Are acolo o alveola,care cind il culegi se sparge si totul se "varsa" pierzindu-se. Ceea ce ramine si se prelureaza,nu-i departe de "furaj". Cel mai bun e cules cu crengute si lasat sa se usuce si consumat direct.Despre toate stea l-am ascultat vorbind latv pe dl. prof. Manea ,dir.HOFIGAL
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

diana

Butasii sunt niste fragmente de tulpina/sau frunze care pot forma radacini dupa detasarea de planta mama devenind noi plante.
Drajonii sunt niste lastari crescuti din muguri pe radacini, au radacini proprii si pot fi detasati de planta mama si plantati.
;)

myosotis

 Catina alba este - Hippophae rhamnoides, iar Catina rosie - Tamarix gallica. Pe Eutopia am vazut cateva soiuri de tamarix, dar nu retin daca era si gallica.

einsteinitza

Catina selectionata au si la Fructelor.Uitati-va pe site-ul lor,aflati multe!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

poate catina alba ,care are fructe galben- portocaliu

penelopa

Deci, tamarixul este tot o catina  :o
Si cand le spuneam eu  cunoscatorilor   ca tamarix-ului, la noi, i se zice catina ........... radeau de mine !
Am vazut in copilarie in padurile de pe malul Buzaului.

Myosotis, ma bucur tare mult ca ai venit la noi. Tu nu ma cunosti dar eu te cunosc ......... virtual.  :-*

einsteinitza

Catina alba,cea medicinala,nu creste la umbra.Cere soare,solul sarac si are spini.Este la Slanic pe dealuri.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

blueheart_d

am cumparat azi din piata o legatura de vreo 4-5 pui de catina la 15 lei. aveau aprox 1m inaltime si respectivul zicea ca va fructifica peste 3-4 ani. cat de mare isi face coroana in timp, pt ca vreau sa stiu unde sa o plantez, sa nu tina de umbra in timp.

costieanuconstantin

catina este o planta dioica , ar trebui sa-ti fi spus de unde ai cumparat-o

blueheart_d

din atatia puieti, s-o gasi si feminin si masculin  ;)

adrianam

Am luat si eu de pe langa Campina, 3-4 puieti de catina si i-am dus la cabanuta de pe valea Motrului.
I-am plantat cred ca in 2005 sau 2006.
S-au dezvoltat destul de putin de atunci si nici fructe nu au facut pana acum.

einsteinitza

Trebuie tunsi si ei ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

blueheart_d

la catina plantata in primavara frunzele ies foarte greu. doar vreo 2-3 pomisori au o tentativa de verdeata. de prins insa s-au prins

gabi_gabriella

Am cumparat acum 4-5 ani 2 bucati , si mi-au zis ca sunt pereche . Au crescut bine, dar inca nu am vazut nici un fruct .
Cum poti recunoaste catina daca e de un gen sau altul ? Eu m-am tot uitat la ei dar .. nu prea stiu dupa ce sa ma uit :(

penelopa

Partea proasta e ca nici eu nu stau bine la "anatomia" plantelor  :(
Poate ne  explica cineva mai experimentat in domeniu  :)

Mosu Tuti

Buna seara la toata lumea. Si in privinta asta sunt nou. Stau la munte, in Bucovina. Pe aici Catina creste salbatica pe calea ferata. Eu stiam ceva despre propietatile ei dar am ignorat-o cu nerusinare. Ma voi corecta. Am inteles ca este "alba" ptr. ca fructele sunt galben - portocaliu. Voi studia problema butasilor si drajonilor. Eventual fac si export. HAAAAA, ha. Eu cultiv Paltinele, un fel de coacaze rosii, si acestea cu propietati curative deosebite. Ma intereseaza in mod deosebit tot ce inseamna plante "salbatice". Sa continuam discutiile si informatiile, caci din 2008 nimeni nu a mai scris nimic. Astept in continuare informatii. Buna seara. Mosu Tuti. 

gomez99

am pus in tomna la prins doi butasi de catina - cam de 25 cm fiecare, taiati din virf, lemnificati, ceva mai subtiri decit un creion. metoda clasica pentru trandafiri (groapa, mranita, apa, pamint, pet). s-au prin amindoi si sint sanatosi, dar nu am vazut inca muguri de crestere. 
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

myosotis

Am luat de la "Yurta" 3 bete cu radacini si cateva frunze, pe care le-am pus in primavara intr-un strat inaltat. Stratul are cca 20cm si l-am facut pentru a avea un "teren" mai bine drenat pentru catina. Creste foarte frumos. Chiar mai repede decat ma asteptam.

penelopa

Gomez, dacă n-ai văzut muguri de creştere .......... de unde ştii că s-au prins?
Eu  rămân la metoda cea mai ... la îndemână: transplantat cătină de pe câmp în  grădina mea. Numai că eu vreu să  pun plantele  pe lângă gard unde pământul este "înţelenit" cu pir şi alte buruieni. Poate, de aceea n-au rezistat celelalte  care le-am pus  acum 3 ani.
De data aceasta, intenţionez să ierbicidez o fâşie de 1 m de-a lungul gardului şi, după ce pregătesc solul corespunzător, în toamnă mai încerc odată.