Hortensia

Started by ELA, January 16, 2008, 11:44:29 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Quote from: einsteinitza on February 08, 2011, 11:27:20 AM
Flordel, iti aduc eu o radacina din cea alba prin martie daca vrei, e imbatabila!
Poate tragem noi o fugă la tine  ;) (eu şi Flordel) că şi aşa, trebuie să-ţi aduc neşte promisiuni de anul trecut şi să iau alte... promisiuni  ;)

einsteinitza

Deja nu-mi mai bat gura, haideti odata. :x
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Venim cu harletzul si o duba.... ;D

Mihai

 =))
Da' nu aveţi pretenţii mari,nu?
Auzi,cu duba..........vreţî sa mutaţî gradina de la Slanic?

einsteinitza

Sunt si ele pofticioase ;) E voie, sa vina!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Noi vorbim mult, dar cu fapta....Asa-s muierile! =))


BoboROM


Poza din 1938 gasita pe un blog...

flordel

Da, in California... ;D Acolo toate cele sunt gigantice.

Mie jumatate din Hydrangea macrophylla Tivoli mi-a rontait-o catelul, deci oamenii astia nu aveau patrupede prin gradina. =))

Mihai

Banuiesc ca aţi observat in partea dreapta a fotografiei(jos) robinetul şi furtunul,probabil cum aveau un pic de timp liber hop cu furtunul pe hortensie ;)

victoria222

Eu cred ca barbatul si femeia sunt de fapt pitici  =)) ca parca prea mare e hortensia aia

mariast1

In Hornbach Berceni au hortensia Pinky Winky si Limelight. Arata suuuuperb. Costa 55-65 lei, fac banii, sunt f. bine dezvoltate, ramificate.

flordel

Pinky Winky aia seamana cu Vanilla Fraise, numai ca are ceva mai mult rosu. Parca m-as duce s-o iau! ;D

BoboROM


Nu stiu ce sa zic, Vanille Fraise imi pare cu floarea mai ordonata si mai delicata decat la Pinky Winky.

flordel

Ia uite ce zice aici: http://www.rhs.org.uk/Plants/RHS-Publications/Journals/The-Plantsman/2009-Issues/September/k-Hydrangea-small

Pinky Winky - in top si admirata de toata lumea la concurs
Vanilla Fraise - la fel de frumoasa dar din pacate are tendinta de a se apleca sub greutatea florilor.

Dupa cum arata si mie tot Vanilla Fraise parca imi place mai mult. O alta problema este ca n-am gasit de unde s-o iau.

BoboROM


Uite:


http://greenleafkc.com/blog/wp-content/uploads/2010/04/Hydrangea-Pinky-Winky2.jpg
http://www.pepinieres-le-sciellour.fr/nouveaute/


sa dai click pe poze sa le maresti. Pinky Winky este mai dezordonata, infloreste doar o parte din inflorescenta si cele inflorite se lasa in jos.


einsteinitza

Maama, ce oferta de hortensii.Pinky asta e frumoasa, dar dupa mine greu de potrivit cu alte flori.  Culoare puternica, parca ar merge mai singulara.

Vanille chiar ca ma termina, cum nu o gasim pe nicaieri.
Dar nici nu stiu pe unde as mai pune-o, ca in weekend imi soseste comanda de la Gardener.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mariast1

Hydrangea Vanille Fraise am luat de la Starkl in toamna 2010. Era amarata, slabanoaga, am crezut ca moare, nu avea mai mult de 10 cm, 2 crengute de grosimea unei mine de pix. Pare ca e vie. O sa va tin la curent cu evolutia ei daca vreti sa riscati.

claude

Quote from: einsteinitza on March 14, 2011, 02:49:58 PM

Vanille chiar ca ma termina, cum nu o gasim pe nicaieri.

Eu am gasit-o la un garden center de langa Cluj... Dar ti-am spus ca iti prind eu la vara un butas...pe urma treaba ta unde ii faci loc  :D.  Vorbesc si eu, in speranta ca o gasesc sanatoasa si in viata  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Multumesc Claude. Iar daca mai intri si vezi la acel garden center, striga si eu vad cum fac, trimit pe cineva sa imi ia. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, daca gasesc, pot sa-ti iau eu sa-ti trimit, asta nu e o problema. Asta in caz ca nu te multumesti cu butasul de la mine si vrei o planta care sa-ti infloreasca deja in vara asta. Eu am in gradina un butas inradacinat anul trecut, avea 10 cm cand l-am recoltat, iar pana toamna a ajuns la circa 40-45 cm, deci eu ma gandesc ca sunt  sperante sa infloreasca anul asta. As putea sa ti-l trimit pe-acela, sa vad cum se prezinta cand ajung acasa, nu stiu cat de deranjat ar fi sa-l scot din pamant din moment ce probabil va fi deja in vegetatie
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Daca ai de dat , da, il vreau, dar numai daca nu aveai alte planuri pentru el, altfel mai astept pana mai faci unul.  Atunci asa ramane.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Ati vazut vreodata Hydrangea aspera sargentiana  ? Ia uitati...eu am ramas fascinata... +hypno
http://www.bakker-holland.de/produkt/samthortensie1/

Intre timp am cautat si alte poze, avand in vedere ca cea de sus e de la Bakker  ;D ;D   Evident ca nu-i tocmai asa...da' tot imi place
http://www.esveld.nl/htmldia/h/hysarg.htm
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Aia de la Bakker e Photoshop-uita rau, rau...
Nu are nicicum culoarea aceea, m-am uitat si eu mult la ea in trecut, este mai mult mov, dar parca nici chiar asa inchis ca in poza ta a doua.
Vezi insa ca am impresia ca se face foarte mare, trebuie sa ai loc unde sa o pui.

gabi_gabriella

Pene, O veste buna !!!!  :-bd
Butasul de hortensie de la tine , cel pus afara are deja frunzulite .Cel pus inauntru, la rece , nu a rezistat .
Multumesc inca o data pt el !!  +hug

riana

eu am luat Hydrangea Vanille Fraise de la Bacara. sint curioasa cum vor fi florile. Pinky Winky e frumoasa dar nu spectaculoasa