Hortensia

Started by ELA, January 16, 2008, 11:44:29 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Flordel, cred c-am să te imit!
Am plantat şi eu în primăvara 3 hortensii mici care n-au prea crescut peste vară.  :( Aşa că, le pun borcane/peturi în cap.  :)

gabriela61

ce-mi place PeeGee aia cum arata. Eu am o hortensie alba care anul acesta s-a mai dezvoltat putin dar cred ca n-am plantat-o eu unde trebuia. Deci sta la soare dar pamantul e mai tot timpul uscat (si am vazut ca are nevoie de apa mereu) si mai are si o lonicera alaturi care cred c-o incurca.Ma voi ocupa de lonicera la primavara adica o voi muta.Hortensia a crescut foarte inalta si ce-mi place la asta alba e ca poti s-o pastrezi si uscata ca arata foarte bine.Florile ei daca le pui in vas si se trec se uaca foarte frumos raman asa diafane e deosebita.Si mai am o hortensie care:de unde am luat-o a fost grena , la mine a inflorit in primul an albastru ,anul urmator a fost roza(dar cu globuri uriase si flori asemeni) iar anul trecut a fost fara culoare si spre toamna s-a facut cum e aceea PeeGee la culoare.Oricum in 2 ani s-a inmultit destul de mult fata de aceea alba.Anul acesta o sa-i pun apa cu putin otet sa vad daca-si recapata culoarea.

einsteinitza

Gabriela, aia alba nu creste pentru ca e la soare si la uscaciune. Hortensiile iubesc exact opususl, umbra si umiditatea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

nicol

      Acum vreo patru ani am plantat si eu doua hortensii in gradina, din cele care se gasesc in florarii.Problema este ca amandoua au aceeasi inaltime ca atunci cand le-am plantat,  desi visam niste tufe de hortensii de 2 m inaltime. De precizat ca nu le protejez pe durata iernii.  
      Cea alba nu a inflorit niciodata. Cea albastra infloreste bogat in fiecare vara.  O ajut sa faca flori albastre cu zat de cafea. Anul trecut, probabil din comoditate, i-am aplicat zatul in aceeasi parte a tufei. Rezultatul? O tufa albastra pe o parte si roz pe cealalta. Anul asta am decis sa nu mai chinui planta si florile au fost toate roz. Pot spune ca imi place mai mult albastra!
     Le "servesc" si cate o portie de ingrasamant de fiecare data cand ingras si trandafirii.  Un fericit posesor al unei hortensii mult mai mari , mi-a spus ca indicat ar fi sa-i aplic un ingrasamant special pt hortensii. Acela ar avea un continut mai ridicat in fier.
    Cea alba are umbra tot timpul, cea albastra beneficiaza de soare  pana la ora 11.
    In ceea ce priveste umiditatea,  m-au cam adus la exasperare.  In perioadele cu canicula, cred ca le-am udat abundent aproape in fiecare zi. Cand imi era lumea mai draga, observam ca hortensiile mele aveau frunzele lasate.


penelopa

Asa e, hortensiile iubesc mult apa! Si pateam la fel, dar cum am plantat peste tot hortensii, era imposibil sa nu uit de una s-o ud. Noroc ca ma tragea de maneca imaginea ei pleostita. :)
Es, hortensiile iubesc ele umbra, dar mai mult semiumbra, iar un pic de soare (mai ales dimineata) nu lwe strica deloc.

claude

Depinde si ce specie e, ca alea macrophylla iubesc umbra, dar paniculata vrea 3-4 ore de soare macar, altfel nu-i place
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Pozaaaa!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Si ce poza! :D    Astept si eu ,candva. .. sa se faca si a mea asa !

sandaveturia

Si eu, ca doar o am de la Es! +dns

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Trebuie sa o mut si eu in ceva umbra si umezeala,ca a ramas pitica de...nici nu imi mai amintesc citi ani !!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Asta a mea nu e la multa umbra, are ceva dar nu multa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Ma gandesc ca poate faptul ca unele nu cresc este si datorita soiului. Poate unele nu sunt asa de viguroase.
Eu am o hortensie Tivoli plantata de 3 ani. Era extrem de mica, dar nici acum nu este cu mult mai mare. Asa mica cum este a inflorit, numai ca nu s-a dezvoltat.
Este plantata la semi umbra, are umiditate.
Ce-i drept a degustat-o catelul putin primavara trecuta, dar totusi...

gabriela jalba

O fi si tivoli...Poti sa o descrii,are ceva particularitati ? Sau sa citesc undeva despre? Macar sa nu ma mai omor ca e mica si sa ma simt vinovata in fata ei.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

flordel

E una cu flori mov bordate cu alb. :P
Era o supozitie, nu stiu daca asa e cu crescutu'. La mine nu a mers bine. In afara catelului (care n-a mancat-o de tot) a avut toate conditiile sa se dezvolte. Inclusiv ingrasamant special.

gabriela jalba

Nuuu,a mea e roz,simpla,nebordata.deci sufar !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

flordel

Nu suferi, mut-o sau mut-o la gunoi... ;D
Alta! +dns

ale

ma ajutati si pe mine cu un sfat. as dori sa imi comand trei hortensii de la eutopia si nu stiu ce sa aleg, acestea vor fi plantate langa un gard (semiubra, umbra) sa creasca cat mai mari si rezistente la frig.

einsteinitza

Scrie soiurile care te tenteaza si le disecam imediat :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

 :-bd De abia asteptam lista!
La frig mai rezistente sunt cele paniculata decat macrophylla.

claude

Din cate stiu eu, la noi macrophylele sunt sensibile la frig, celelalte rezista cam toate, paniculata, arborescens, quercifolia
Chiar si macrophyla exista, din cate am auzit de la altii, care au norocul sa aiba in gradina, ceva varietati care infloresc si pe lastarii noi, deci chiar daca ingheata nu sunt probleme, lastareste din nou primavara
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

ale

am ales paniculata, imi plac multe dar dupa ce am citit aici am scris astea trei: hydrangea paniculata vanille fraise, hydrangea paniculata limelight, hydrangea paniculata grandiflora.

claude

E foarte frumoasa si hydrangea arborescens Anabelle, daca ii merge bine face niste inflorescente foarte mari, niste bile uriase  :) 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Toate-s frumoase. Mie si paniculata grandiflora imi place mult, am pus o poza cu ea mai de mult, PeeGee...Prescurtarea de la paniculata grandiflora.
Eu zic sa le iei pe toate. Ai facut o alegere buna. :-bd

ale

multumesc. stii cumva si cat de inalte cresc?