Gradina Codrutei

Started by Codruta, January 28, 2008, 01:55:39 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Am pus hosta in fata la panselute si ma gandeam eu ca sunt prea aproape dar nu aveam ce face. Eram sigura ca atunci cand vor creste frunzele de la hosta panselutele vor muri dar se pare ca dorinta lor de viata e mare si le si place acolo la umbra. Nu stiu cum se spune ca la panselute le place la soare ca la mine mor sau nu o duc bine cele care au prea mult soare. Mai ales cele cu flori mici o duc minunat la umbra.
Anul trecut am avut doar doua ghivece cu panselute cu flori mici iar anul acesta e plina gradina de ele; au rasarit si in ghivecele de la muscate (ghivece care erau sus pe gard) si intre pietrele din pavaj. Majoritatea sunt galben cu maro sau mov dar parca fiecare are alt desen. Sunt tare simpatice.

AngelEyes

Eu am 4 panselute in plin soare si o duc incredibil de bine,desi sunt udate doar 1 data pe saptamana.Sunt pline de flori mari si viu colorate  ::)

Codruta

Incepe si gradina mea din spatele casei sa arate a gradina. La adresa de mai jos puteti vedea cum a arata anul trecut si cum arata acum.
http://codruta.sunphoto.ro/gradina_spate

lyana

Arata super Codruta ,pentru mine arata ca o oaza de liniste deplina dupa o zi de munca , relaxare in mijlocul florilor si verdeata din belsug ;D... off ce mi-as dori si eu asa gradina....sa ai sanatate si flori frumoase draga mea  :-* :-* :-*

Nicol Caloian

Codruta, o sa fie o incantare gradina. Relaxare placuta!

Codruta

Multumesc fetelor :-* Sper sa fie o relaxare ca pana acum m-a "chinuit"destul si inca mai am nervi ca nu e tras inca curent la balta si tare cred ca anul acesta balta va ramane fara plante. Am pus una singura dar nu stiu daca ii va place in apa statuta. Inca tot nu am descoperit ce plante pot pune ca sa acopere marginea de la bazin si sa fie pe uscat nu in apa. Daca le pun in apa le distrug sau le muta de la loc testoasele. La gazon de-asemenea doar in toamna sau la anul ii va veni randul.
Noroc cu atatea floricele care ma fac sa zambesc de cate ori le vad.

einsteinitza

Daca pui multe plante repede o sa mearga bine,fara pompe.Cu plante putine vei obtine o balta imputita.Umple-o repede cu plante,pune si ceva cu frunze acoperitoare si n-ai treaba.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Problema e ca nu sunt inca hotarata daca sa las balta doar pentru testoase (eu asta intetionam sa le ofer si lor putina viata in natura) sau sa ramana doar decorativa si cu plante. E asa de mica incat nu prea pot sa le obtin pe amandoua. Intentia mea era sa fi incercat anul acesta cu doar cateva plante sa vad cat de tare le distrug testoasele. Dar asa cum am zis inca nu pot filra si aerisi apa iar in iulie cand ma voi intoarce din concediu cred ca va fi prea tarziu sa mai pun plante.

Codruta

Dupa ce m-am plans dimineata ca aici e toamna, cu vant, ploi si iara vant, normal ca fara soare  ;D azi s-a indurat vremea de mine si au fost cateva ore de soare ocazional cu cate o adiere slaba de vant asa ca doar intunericul m-a adus in casa din gradina. Ma dor degetele de ma chinui sa tastez ;D dar mi-am taiat trandafirii si am curatat o parte din gradina. Pe maine s-au anuntat iar ploi asa ca ma bucur ca am reusit sa fac ceva. Mai sunt inca multe de facut dar vorba romanului, inceputul e mai greu  ;)

Codruta

Cel mai harnic dintre rhododendroni http://codruta.sunphoto.ro/rhododendron/XARGJKBJNXPGHNBHEEB

Mai multe chinodoxe http://codruta.sunphoto.ro/plante_diverse/TVMCWQRGAJJKAZTHBZB

Prima anemona anul acesta http://codruta.sunphoto.ro/plante_diverse/SFXHSPRDTUJAAFWKGKO
Iarna trecuta au rezistat anemonele in ghiveci dar acum nu. Am mai gasit in ghiveci doar ceva resturi moi :(

Codruta


myky

minunat! si la mine parca a explodat vegetatia. sunt super incantata, chiar daca abia ma mai misc de spate, de la caratul si mutatul ghivecelor.

Codruta

Am pus azi 4 din semintele de maci. M-am tot uitat la schita gradinii, am tot calculat iar cand am iesit afara si am vazut ca nu se potrivesc socotelile m-am "enervat"si am imprastiat semintele, in loc sa le pun frumos si ordonat ;D Poate anul acesta, in acest stil, vor arata mai bine. Anul trecut degeaba m-am agitat sa le pun ordonat ca au iesit tot pe unde au vrut ele ;D

Myky, de 3 ori m-am dus la magazin cand erau suporti pentru ghivece cu reducere si tot de atatea ori am venit cu mana goala ca s-au terminat. Asa ca stiu ce inseamna sa tot muti la ghivece ;) Las ca ni se indreapta spatele la vara cand stam si admiram florile ;D

cara

Quote from: Codruta on April 04, 2009, 04:56:24 PM
Las ca ni se indreapta spatele la vara cand stam si admiram florile ;D

hmmmmm.....mai degraba contez pe indreptare cand oi imbraca pardesiul de lemn, vorba lui Mihail   :D

myky

parol, ca fix asta am gandit citind postarea codrutei, dar am zis sa nu fiu morbida :D :D
io as fi zis ' pe lumea-ailalta"

Codruta

Atunci vom fi tepeni de tot, nu numai de spate ;D Vine soarele si caldura si vi se mai moaie cioantele :D

myky

da, e si asta o solutie.

dorinas

Superba gradina ai Codruta, la tine e primavara in toata regula.

Codruta

Multumesc Dorinas :-* Pana acum 2-5 zile a fost toamna  :( cred ca si plantele au asteptat cu nerbdare soarele :)

Codruta

Se vede ca si plantele ma iubesc ca vin de la vecini la mine ;D Trebuie sa incerc sa fac o poza la toata Camelia.  o tufa imensa, peste1,5m inaltime si plina de flori.
Asa arata azi gradina mea...

Ella


myky


Codruta

Tot amenajez si reamenajez si nici cum nu sunt multumita. Nu imi convine deloc unde tarcul testoaselor si asta pentru ca, acolo ajunge soarele prea tarziu iar daca il mut in dreapta la havuz unde ar fi mai bine e prea mic locul si parca prea le inghesui pe toate in spate.
Aici http://codruta.sunphoto.ro/gradina_spate_2008 si aici http://codruta.sunphoto.ro/gradina_spate_2009 se poate vedea prin ce trece gradina mea ;D
V-a arata mai bine cand va fi si gazonul. Sper ca nu trece iar anul fara ;D

myky

 :D :D, sa traiesti soro, credam ca doar pe mine ma apuca.

mihail

...eu m-am apucat si am mutat o suta de salcimi in ianuarie-februarie.Dar si alte "chestii".
Deci se ia.
Am auzit ca si Corcodel "plimba" copacii prin gradina.