FREZIA

Started by gabriela jalba, January 28, 2008, 04:55:53 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Dupa ce toata vara au stat in lut uscat toaca,in toamna i-am gasit cu coltisori(octombrie) .I-am plantat intr-un ghiveci cu pamin bun,si vietuiesc pe balcon.Astea-s primele flori.
     
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

M-ai omorat, Gabi. Freziile sunt febletea mea dar n-am avut niciodata curajul sa le cresc in ghiveci. Sa le mirosi si pentru mine!  :D  :D

gabriela jalba

OK!!! Tu crezi ca mie frezii imi mai trebuiau??? De obiceile opuneam primavara in gradina,si infloreau in septembrie,de uimeam lumea cu ele.si peste iarna,..nani!!! Acum 2 ani,din cauza secetei si neudate,nu au mai incoltit...si au incoltit pe tomna,cind stringeam tot de pe gradina! Am fost nevoita sa le iau iarna trecuta in casa,si uite asa le-am schimbat ciclul de vegetatie...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Gabi draga eu cred ca la tine e o adevarata competitie. Daca tot ai luat si ai primit atat de multe inflorite nu vor celelalte sa se lase mai prejos si se grabesc sa se arate in toata splendoarea lor. Trimite si la noi din parfumul lor. Nu-l pastra doar pentru tine ca pana la urma nu iti mai revi din aceasta betie. Dulce betie nu am ce zice.
O sugestie ai (aveti) si pentru mine? Anul trecut am pus in gradina 3 grupusoare cu frezii care au inflorit pe la sfarsitul verii si au avut flori pana toamna tarziu. Mergeam in gradina sa le miros si cu greu mai taiam cate una sa aduc in vaza, in casa. Intrebarea mea este cum as putea sa le ajut sa stea mai tepene si cum sa fac asta fara sa-mi umplu gradina de bete? Nu stiu daca freziile se indoaie in general sub greutatea florilor sau vantul de aici le "ajuta". Cert e ca ale mele erau mai mult pe pamant decat in aer. Am vazut ca se vand tot felul de bete si gardulete pentru sprijinirea florilor dar nu arata urat in gradina daca le folosesc? Cel putin la frezii si la gladiole ar fi necesar.

gabriela jalba

Suportul de sprijin e necesar.Poate gasesti ceva de plstic,subtire,rezistent si de culoare verde,si atunci nu e inestetic.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Myrela

Daca freziile mele au rasarit de boboteaza, vor inflorii de pasti? ::)
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

blueheart_d

foate frumoase, Gabi. prima mea incercare cu fresiile a esuat. au crescut niste frunze si alea anemice, apoi multe s-au uscat si punct. la primavara voi incerca si in gradina. ce conditii trebuie sa le ofer in gradina? prefera umbra sau soarele?

Codruta

Ale mele au fost in gradina din fata casei si au avut soare dimineata pana catre 2-3 si le-a mers tare bine. E drept ca mai aveau putina umbra de la o salcie Salix.

blueheart_d

si eu intentionez sa le pun in gradina din curte sa-mi fie mai aproape  :), dar am curtea acoperita cu vie (la noi ii zicem lugos) ce tine umbra pe aproape 90% din curte si e numai buna vara pe canicula  ;) in gradina din spate nu am umbra mai deloc, am doar un nuc tanar, dar acolo e legat cainele.  ;D

gabriela jalba

Myrela,asa s-ar parea,ca vor inflori de Paste.
    Inimioara albastra,la asa umbra de asa nu merg!!!! Le trebuie lumina,saore(nu direct). Eu in florarie le aveam puse printre alte plante si erau ferite(am soare permanent)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Si eu iubesc freziile dar nu mi-am incercat inca norocul cu ele.
Si stiu, mai Gabi, ca acum, in februarie, e perioada lor optima de inflorire. Asa ca, n-ai de ce sa te miri.
Credeti ca gasesc acum, in primavara, bulbi de frezii?

Codruta

Anul trecut eu mi-am comandat in primavara bulbi de frezii si i-am pus in pamant prin martie-aprilie. Chiar am intrebat pe celalalt forum daca stie cineva ceva despre frezii care infloresc vara-toamna. Am avut emotii dar asa cum am scris inainte, au inflorit, au avut si miros (la multe flori de aici le lipseste mirosul chiar cand pe ambalaj scrie ca au) si m-au bucurat o lunga perioada de timp cu flori.
Daca nu gasesti pe acolo spune si iti comand de aici daca iti plac si daca pretul e ok.
http://www.bakker-hillegom.nl/Catalog/Productdetail.aspx?num=100&N=902005+40&Ns=p_Common_Name&productid=0044&start=1&R=0044-001

gabriela jalba

Pene,pt astia cu sere e perioada lor...Ca eu tare bine m-am simtit cu ele in gradina. Imi plac f mult,dar sa stii ca le ce glomeratie e la mine,drept ghivecioiul cu frezii imi lipsea...,dar se vede treaba ca asta-i de-acum in colo...Citiva bulbisori o sa-ti dau in toamna ca sa te chinuii si tu cu ei in casa.,ca astia nu mai merg pusi inca o data in pamint in primavara!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Eu am lasat bulii in pamant. Sunt curioasa daca au rezistat si daca mai apare ceva anul acesta.

penelopa

Până să mă chinui tu, măi Gabi, cu bulbii tăi, mi-am cumparat eu o punguţă cu bulbi de fresia pe care i-am pus direct în grădină, afară,  chiar din aprilie.
Ia uite ce flori am acum:

[attachment deleted by admin]

Fleurf

 Ai mei cei din gradina s-au trecut. Mai am infloriti intr-o galeata. La toamna ce le facem ii lasam in pamant sau ii scoatem ???

[attachment deleted by admin]

penelopa

Moaaamă, da" ce frumoase"s ale tale  :o
M-am informat: la cele din grădină le scoatem bulbii  şi-i păstrăm peste iarna ca la gladiole.
La primăvară, reîncepem ciclul.

martipan

Cat sunt de frumoase!
Pene,de unde ai luat bulbii,cati sunt si cat au costat?
Tare imi doresc si eu frezii la ghiveci,ador parfumul lor !

penelopa

Eu am găsit, în aprilie,  la Billa din aeroport în timp ce-mi căutam ceva de mâncare  ;D
Au fost vreo 10 bulbi (de mărimea  unui arpagic  mai ... zdravăn) într-o punguţă şi au costat .... în jur de 9,0 - 10 lei punguţa.
Am zis că nu-i o pagubă aşa mare dacă nu-mi iese. Dar, mi-a ieşit  ;)

martipan

Multumesc mult,o sa caut si eu,poate gasesc  ;D ,desi acuma e caldura mare !

Fleurf

 Eu am luat in primavara de la penny cu 5 lei vreo 20-25 de bulbi. Anul viitor nu le mai pun in gradina le pun tot intr-o geleata ca nu au crescut la fel de frumos cele din gradina si nu mai trebuie sa le scot din pamant, ci le duc in beci cu tot cu galeata. Pacat ca n-am putut sa postez si mirosul!

Nicol Caloian

Daca reuseai, toatea lumea ar fi stat cu nasul bacat in calculator!  :D  :D  :D

martipan

Imi imaginez cat de frumos miros acele micute comori....florile sunt atat de frumoase,incat,dupa mine,sunt cel mai aproape de cele ale orhideelor...iar mirosul e divin,parca e coborat din Rai...
Vaaai,Fleur,dar ce ieftin le-ai luat!
Foarte  buna oferta,daca mai vezi la primavara si nu reusesc sa gasesc eu pana atunci,sa ma anunti si pe mine,sa il trimit pe George sa-mi cumpere ;D !

Fleurf

 Lasa Marian, ca-ti cumpar eu daca gasesc, fiidca si eu mai cumpar ca am o multime de galeti goale si la cat de mult dureaza florile cu mirosul lor minunat investitia e minora.

vernil

Fleurf, ajuta-ma sa inteleg, ai pus bulbii de frezii intr-o galeata plina cu pamant, gaurita ? Am mai auzit de frezii care au iesit minunat in gradina, au rezistat f. mult, insa au avut soare. Eu, la capitolul soare in plin, sunt complet dezavantajata. Te rog mult, da-mi mai multe amanunte. :-*