FREZIA

Started by gabriela jalba, January 28, 2008, 04:55:53 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Sica, te rog, cand ai timp, zi-mi mai multe despre cum cresti cu frezia, vad ca ale tale stau inghesuite. Ale mele stau rasfirate intr-un ghiveci mare, au inceput sa apara tije cu flori, dar unele sunt vai de mama lor... Stii daca se uda mult sau sa le mut sa stea inghesuite ?

sicamin

Vernil ,eu le-am pus prima data intr-o caserola cu putin pamant amestecat cu nisip.Cand au incoltit le-am pus in gradina cu tot cu pamantul din caserola si am mai adaugat ceva pamant peste ele.Sant cam 15 fire in gramada. De udat le ud cu furtunul  :D ca si pe celelalte plante.

vernil

Merci, Sica! e clar, ca orice bulboasa, ii place aglomeratia ! :D

vernil

UIte ca incep sa infloreasca si freziile mele, de fapt ale fiica-mii. Acum stiu exact ca le place apa in exces (a plouat 2 zile la rand, ele nu s-au suparat), le place si un substrat hranitor. Singura greseala ce am facut-o cu ele este ca le-am pus intr-un ghiveci prea mare (20 de frezii). Am pozat-o doar pe asta, celelalte au doar bobocei micuti.


vernil

sigur ceva nu le-a placut, ori a fost prea multa apa, ori nu au avut suficienta caldura, dar nu s-au deschis toti boboceii ... e clar, tai si frezia de pe lista a ce poate fi ingrijit normal in gradina mea.

penelopa

Dacă n-o tai tu, oricum se tăia singură. :P După o vară când freziile mele au fost o nebunie în grădină, în toamnă, când să scot bulbii, n-am prea mai avut ce scoate  :( .......... dispăruseră aproape toţi, fără urmă. :(

sicamin

Si la mine au disparut cei de anul trecut ,din gradina ,dar acum le mai las un pic (ca deja au trecute florile) si le scot repede. :D Am cautat la ranunculus si nu am mai gasit nimic ,desi au inflorit in primavara  ::)

vernil

Cum au inceput sa infloreasca bobocii, am scos imediat bulbii, fiindca aveam nevoie de ghiveci (era foarte mare). Am pus la prins lastari de trandafiri. Si am gasit exact 10 bulbi, i-am replantat intr-un ghiveci mic. Daca se topesc, asta e!

carmenlorena

Anul trecut am avut cateva frezii frumoase...am plantat bulbii in primavara ...n-au mai rasarit...am cumparat un pachet tot in primavara...i-am plantat n-au mai rasarit....deci numai ghinion cu freziile am avut anul acesta,desi imi sunt foarte dragi
Lorena

sicamin

Carmen ,si eu le-am pus in gradina (cred ca vreo 15) si au inflorit aproape toate.

carmenlorena

Numai ale mele nu...  :( dar nu ma las...voi cumpara altele
Lorena

Codruta

Eu renunt sa mai ma lupt cu freziile. Doi ani la rand am pus bulbii (aceasi) in pamant si nu a rasarit nimic. Culmea ca dupa luni de zile, cand verificam ghivecele bulbii erau tot tari dar nu dadeau nici un semn ca ar vrea sa incolteasca. Acum sunt hotarata sa nu-mi mai bat capul cu ele dar pana in primavara cine stie ;D

penelopa

Anul acesta am avut o experienta ciudata cu freziile. Am primit (bonus) multi bulbi de frezii de la Bakker si mi-am cam batut joc de ei  ;D Adica, am pus bulbii intr-un ghiveci mare cu pamant de gradina si o parte  intr-un vas de plastic gen ... lighean, ca sa zic asa  :D Bulbii au rasarit in ambele vase, dar nu au inflorit in niciunul. :( Mai mult, cei din lighean au inceput sa se usuce (frunzele) inca din vara. Spre toamna, cand s-au uscat toate frunzele, am scos bulbi frumosi de frezii pe care ii pastrez sa-i plantez la primavara. In schimb, cei din ghiveci, au stat toata vara verzi, iar la sfarsitul toamnei cand se scot gladiolele, am vrut sa scot si freziile (bulbii) din ghiveci. Numai ca, in loc de bulbi, uitati ce aveau in pamant  :o
http://penelopa.sunphoto.ro/Esecuri/58316175
Cand am vazut asa ceva, i-am replantat la gramada, din nou, in ghiveci si am adus ghiveciul in casa. Acum s-au uscat toate frunzele si la astea, dar nu sunt convinsa ca au apucat sa faca bulbi.
Oare, ce erau "radacinile" alea???

flordel

Suna ca o experinta SF, cam ca in Dr. Who...

Codruta

Tot ca experienta ciudata... De trei ani plantez in fiecare primavara bulbii de frezii si ii scot toamna. Nu rasare nimic din bulbi dar toamna toti bulbii sunt ca si proaspeti ;) De fiecare data ma astept sa nu gasesc nimic in ghivece si totusi bulbii sunt acolo ???

penelopa

Codruta, la tine e SF, la mine e .. horror!! =))

claude

Da' n-am inteles de ce plantati voi freziile primavara?  ??? A plantat si o verisoara de-a mea, pana la urma cateva au rasarit, au facut si ceva flori ciufulite dar...fara miros.  Ori mie freziile fara miros mi se par impotriva naturii.Ale voastre, inflorite vara, au miros?

Eu le plantez intotdeauna toamna, in jardiniere, in casa, prin februarie infloresc, iar primavara, dupa ce se usuca florile si incep sa paleasca frunzele, raresc udarile si dupa o vreme le pun la somn

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Intr-o primavara, Claude, am luat un plic cu 10 bulbi de frezii de la ... Billa.
Le-am plantat si in vara am avut niste lori superbe si parfumate.
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_alte_chestii_2008/JZWKOZXGYQZZHNPPXUA
Partea proasta a fost atunci,  ca in toamna, n-am mai gasit bulbii de frezii in pamant  ???
De atunci, tot incerc dar nu-mi mai iese. :(
Si-apoi, de ce se comercializeaza bulbii de fresii primaara ??

claude

Deci au fost parfumate  ::)  eu, daca vazusem la verisoara mea ca nu au parfum, n-am pus primavara. In plus, obisnuita sa le cumpar din piata spre sfarsitul iernii, mi se parea logic sa infloreasca iarna  :D  Avand in vedere ca vin din Africa de Sud, e logic, nu? Cand la ai e vara la noi e iarna  ;D   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Codruta

Freziile mele sunt luate de la Bakker. Atat pe site cat si pe eticheta lor scria ca se planteaza primavara si infloresc in iulie-septembrie.

flordel

Mie mi se pare prea multa munca pentru freziile astea, mai bine le iau buchet de la florarie. ;;)
Le si verific daca au miros, daca nu, nu le cumpar.

penelopa

Ei, da, dar ce mandrie sa le vezi inflorite in gradina ta!!! ;)

gabriela jalba

Si eu le plantez toamna. Acuma sint mari si cred ca prin februarie vor inflori. Cele inflorite anul trecut ( http://home-and-garden.webshots.com/photo/2356865860091567945PgSZgc     , - vad ca in martie ) ,dorm si acum. Am hotarit sa le plantez in primavara,ca nu mai am loc la geamuri si pentru ele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Am uitat sa ma laud cu astea de anul asta

Mi s-au parut mult mai parfumate decit altele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=