Gradina Einsteinitzei

Started by einsteinitza, January 30, 2008, 10:12:32 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Am avut eu un măceş frumos, alb, bogat ......în locul unui trandafir urcător alb. :(
L-am "exmatriculat"  :) ........... cum spune Ionela. ;D

einsteinitza

De ce?
In primul rand se umple de flori, in al doilea rand macesele pana iarna tarziu, sunt o incantare.
Oricum ce caut eu nu e un maces obisnuit. Are buchete mari de flori albe, mai mari ca cele de maces, cu mijloc galben. Este foarte parfumat. Infloreste o singura data pe an, dar atunci e un spectacol. Dupa inflorit, urmeaza mase de macese mici  dar foarte rosii, care dau senzatia ca a inflorit din nou, dar cu flori rosii. Creste urias, poate acoperi mari suprafete, garduri, magazii, arcade. Poate fi folosit ca paza la gard, deoarece e foarte spinos. Nimeni nu poate trece de el. Un paznic bun si parfumat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

eu am vazut asa ceva pe la sambata de sus - voievodeni erau rosii , rozi si galbeni , erau pe un gard , am cerut voie , am luat cateo planta inradacinata , , apoi i-am uita intr-o masina din giurgiu ,si mai erau si parfumati !!!

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

La Hornbach aveau trandafiri de la Tantau, la ghiveci. Unul numit White Haze semana la floare cu ce-ti doresti tu. La parfum avea 3stele din 5, dar inaltimea parca era pana la 1,8m. Mai aveau Romanze, Rococo, Caribia (care mi-a ramas la suflet  ::) ) Ballads si inca vreo cativa pe care nu i-am retinut.

einsteinitza

Multumesc, dar am nevoie de ceva mult mai mare.

Caribia, un dungat mai vechi, numele initial parca Harry Wheacroft  .Frumos, cu flori elegante.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Th. Nu stiu cum o fi in realitate, dar pe eticheta arata f.bine. Cred ca s-a si vandut bine fiindca mai era unul singur. Din ceilalti  erau  mai multi .

einsteinitza

La fel de bine arata si in realitate. Spre deosebire de alti dungati, floarea are o forma perfecta de Th, cu petalele exterioare rasucite putin, asa, rasfrante. In plin soare e mai puternica comninatia, rosul se accentueaza. Sufera de ....uf, am uitat cum se cheama. Rosul se coloreaza doar la soare, daca nu e expus la soare ramane alb.
Nu mai stiu cum se cheama, astaăi culmea, oricum, Double delight are si el chestia asta. Initial, cand a aparut, era sa fie aruncat , s-a crezut ca e un alt trandafir alb. Apoi, s-a colorat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Double delight  are si un miros destul de intens,nu?

einsteinitza

Da, un miros foarte placut si puternic. Are trei culori in el, dar intensitatea lor depinde de lumina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Si uite asa am aflat cum se numeste(din nefericire cineva a facut curat in hartiile mele) si nu imi aminteam denumirea.
Multumesc!

Mihai

Prunus davidii,am tot cautat dar nu apare nimic despre el.
Imi poti da cateva amanunte ,te rog.

einsteinitza

Mea culpa, sunt obosita, de la curcan ;D ;D ;D
Este Persica davidii
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

irina


penelopa

Mie îmi place aleea, Corina. Super!
Cam aşa ceva visez şi eu, rămâne să-mi conving soţul. :)

einsteinitza

Ma  bucr ca-ti place, sunt adepta bolovanilor in locul cimentului. Chiar si in jurul casei, am vopsit cimentul cu vopsea speciala.Sa nu-l vad. Il protejeaza dar e si muuult mai bine. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Eu aş vrea chiar şi în jurul casei să punem piatră.
Nici eu nu suport cimentul. >:(

mihail

E cam aiurea sa vopsesti betonul,devine un fel de beton amprentat.....in final tot un paleativ ramine.
La casa,nu prea are ce cauta betonul la vedere,ideal ar fi ca sa se utilizeze numai materialele naturale.

penelopa

Ce frumos ar fi ca totul în lumea asta să fie ideal!!!! ::)

mihail

Nu te opreste nimeni ca sa nu torni betoane la vedere.
OK-ei le-ai turnat,atunci placheaza-le cu piatra,ia in calcul chestia asta.Nu ai posibilitatea ca sa le plachezi,numai turna betoane,lasa pamintul nud.
Se pot gasi solutii cu materiale naturale la preturi abordabile.Trebuie numai putina bunavoita pt.a gasi alternative viabile.
De exemplu: o alee betonata,fie si pt. accesul masinii,poate fi inlocuita cu alta de piatra,sau cu pasi japonezi.Mai este "rama" dintr-un plastic special,care se-ngroapa in sol,i se umple alveolele cu pamint si apoi se seamana gazon.In citeva saptamini nu se mai vede nimic,iar gazonul oricit l-ai calca cu rotile masinii ramine ca-n prima zi.
Betonul amprentat produs la noi in tara,ori este de prosta calitate,prost manufacturat,ori nu rezista la variatiile de temperatura.

einsteinitza

Pai nu stiu cum evitam asta, ca nu-mi plac nici talpile de casa din piatra prea tare, mi se  pare obositor, greoi.Maiales nu-mi plac cele placate, mi se par false.Asta-i parerea mea, in raport cu casa mea.Nu judec pe nimeni.Am alee, am parcare, si apoi si pe casa, parca e prea mult.Dar sigur, ce am facut eu nu-i solutia ideala.Dar merge din cauza faptului ca oricum casa e vopsita,fiind de lemn.
Oricum asta e. Fac mai bine intr-o viata viitoare.
Eu nu am putut fi prezenta cand s-a facut casa, a fost doar o cabanuta de vacanta, sa nu mai mergem peste drum, in casa batraneasca, unde veneau si altii.Nu ne-am pus prea mult problema ce si cum, mai ales ca eu lucram pana seara, erau doi copii mici de tot, iar sotul meu venea sambata si pleca dumincia.A fost ceva la repezeala, sa avem un colt al nostru.
Apoi, ne-a placut, am ajuns sa venim mai des, sa facem Craciunul, Revlionul, apoi am facut si Pastele.Si vacantele. ;D
Am facut magazii, beci, inca o terasa.
Apoi lacul si pontonul.
Idealul e o cas la cheie, cu gradina la cheie. Dar unde-i bucuria jocului? Poate ca utopic mi-as dori ca gradina mea sa fie gata, aranjata de altcineva, nu carata noaptea din Bucuresti cu un Tico ;D
Dar, cred ca nu as mai simti-o cum o simt acum.
Joia cand ajung nici nu descarc si  dau o tura, cum zic eu.Sa vad fiecare planta ce face, cum este.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Este firesc ceea ce scrii.Toti care ne-am facut casa am trecut prin asta.
In Romania nu cred ca este casa la cheie,ori gradina.Nu se pliaza pe firea romanilor.Trebuie ca ei,macar sa se-nplice un pic.Sa-si aduca "pata de culoare".
Acum,dupa ce-ai gatat,trebuie ca sa ascunzi cu talent alunecarile de constructie.Avind imaginatie nu cred ca este greu de loc.
Daca-i reusit tu sa treci un arbore prin magazie,sa o faci apoi putin vizibila,sint convins ca vei gasi si solutii pt. betonul care se zareste.

einsteinitza

Nu se mai zareste ;D
Iar casa noastra, initial, a fost la cheie ;D Dar noi am ales u proiect, am virat banii, am venit la predare.Gresit. Dar atata am putut.
Cat despre gradina, nu imi voi lua niciodata o gradina la cheie ;D oricati bani as avea. ;D
Ar fi un fel de MacDonald-hamburger :D pentru mine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Lipsa mea de imaginatie in domeniul arborilor si arbustilor, deci pasarele de vara trecuta
Stanga aleii

Dreapta aleii

Cam acelasi unghi

Proasta inspiratie :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Doamne, e un colt de rai la tine, la Slanic! Imi place foarte mult si cum arata aleea, pietruita,  petele de culoare si parfum ale trandafirilor ... fotografia ta pare ireala, musai sa ajung si eu acolo, cand infloresc trandafirii!

Felicitari, Corina, arata extraordinar!