Gradina Einsteinitzei

Started by einsteinitza, January 30, 2008, 10:12:32 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Te astept, mai ales ca vara sunt mai tot timpul la Slanic
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Chiar m-ai surprins cu imaginea, fiindca am fost toamna si am fost extrem de impresionata de ce am vazut atunci, in amintirea mea au ramas culorile toamnei ... chiar este un colt de rai ... admirand serpuirea aleii flancata de trandafiri infloriti, mi-am amintit de romanele englezesti ... de vremurile trecute cand traiam alaturi de personajele romanelor ...

einsteinitza

Esti, ca si mine, o romantica incurabila ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Pai toate doamnele ar trebui ca sa fie "romantice incurabile",nuuu ?  :)
....Am un rest: nici vorba ca sa critic aranjamentul cu trandafirii tai,nu pot spune ca nu-mi plac foarte mult,dar cind am spus de lonicera,ma gindeam la ea ca la un exemplu,o posibilitate de lucru,etc.Asta nu inseamna ca personal as fi preferat-o neaparat in momentul alegerii,trandafirilor.
Conteaza si cum incepe si cum se termina aleea ta...eu nu am de unde sa stiu restul detaliilor.Era doar o ipoteza,o joaca cu posibilitatile intr-o zi de duminica.
Singura observatie,de care nu ma dezic,este aceea ca toti trandafirii tai presupun ca-ti rapesc mult timp.Mai ales acoperitorii, la care trebuiesc indepartate periodic florile ofilite.

gentiana

Es, mie personal imi place gradina ta vazuta din poze,probabil ca vazuta in real e si mai interesanta
"Casa la cheie" eo expresie care mi se pare ca e de agent imobiliar si dupa mine suna ca naiba
Traim in romania si nici un contractor nu-i atat de serios  incat sa urmeze planurile pe care le are la dipozitie fara "ciupeli" si "uitari " si nervi si 1 mil de draci
Din cat am ajuns sa te cunosc,nici nu ma mir ca detesti betonul nud,sunt convinsa ca am face aceleasi comentarii acide la cladirile high-tech
"O gradina la cheie" mi se pare culmea lipsei de imaginatie si a comoditatii"
Nu cred ca exista cineva pe lumea asta care sa-mi poata crea o gradina in care sa ma simt bine,fara sa avem niste discutii serioase in prealabil
Ma rog,gradinile si  casele "la chei sunt pt cei care vor doar sa se fuduleasca nu sa-si si puna problema unei locuiri
Probabil o sa aud de la un anume user refrenul cunoscut cu "diploma veche" si "carentele intelectuale" dar risc si-mi spun parerea(cu toate carentele sunt convinsa  se realizeaza cine  e in cunostiinta de cauza si cine are lipsuri...........la toate nivelurile! ;))

Schnuppe

Quote from: mihail on April 18, 2010, 11:55:15 AM

Singura observatie,de care nu ma dezic,este aceea ca toti trandafirii tai presupun ca-ti rapesc mult timp.Mai ales acoperitorii, la care trebuiesc indepartate periodic florile ofilite.


Devii cam obraznic , era de asteptat . Pina sa ajungi sa-ti dai cu parerea despre timpul pierdut de Es cu taierea trandafirilor mai bine ti-ai vedea de proiectele tale penibilo-megalomanice  . Asta ca sa ti-o zic verde in fata ca vad ca mai toti iti sugereaza dar dintr-un bun simt excesiv se abtin sa ti-o spuna direct .

Es are cea mai faina gradina prezentata pina acum pe un forum din tara . Punct .

Hai , dispari din gradina lui Es ca tot nu pricepi nimic , ai de contemplat stupiditatea aia de aranjament chinuit  formata dintr-un brad , un jneapan si-un ienupar . Am uitat de bolovan si de oroarea aia de bat cu tufa-n virf , " globosa " ... doct nene , ce sa-ti povestesc !  Mai toate primariile au facut-o pina acum , probabil tot cu " creatori " din astia ca tine . 


penelopa

În orice caz, Es, e  un vis frumos "proasta ta inspiraţie"!!! ;)

vernil

Quote from: mihail on April 18, 2010, 11:55:15 AM
Pai toate doamnele ar trebui ca sa fie "romantice incurabile",nuuu ?  :)

Pai unele chiar suntem incurabil de romantice, altfel de unde ar mai aparea atatia gigolo ? Mai ales cei atinsi de frustrari acumulate in timp ?

gentiana

"tot cu " creatori " din astia ca tine "- se numesc Adepisti
Un Acer de 2-3 m situat la vreo 5m de zidul unei cladiri n-are sansa sa-si proiecteze umbra pe zidul acelei cladiri(in faza asta) decat la solstitiu de iarna cand umbra se lungeste foarte mult,ori la momentul respectiv nu are coroana si e doar increngatura de bete
Myo spune ca ea are de 10 ani un Acer din asta si n-a crescut prea mult,are si poza ca martor
Eu o cred pe Myo si n-am vazut vreodata sa scrie prostii sau sa se dea mare
Deci in urmatorii 20-30 de ani niciodata  in perioadele in care ziua e mare (deci umbra e scurta) nu exista sansa ca acerul respectiv sa-si arunce umbra pe cladire(v-as putea face si calculul umbrei la diverse momente ale anului si orei ,dar v-as plictisi)
E o problema de geometrie
Un arhitect peisagist face acest calcul ,un horticultor insa nu,cu ata mai mult adepistii care nu au cunostiintele necesare
Schnuppe nu merita sa te enervezi,de unde nu e nici Dumnezeu nu cere
In privinta lui Es sunt de acord cu tine si mi se pare ridicol ca atat timp cat nu ai gradina proprie sa te impaunezi cu munca altora sau sa iti permiti sa critici munca acelor oameni

Schnuppe


vernil

Faceti-ma sa inteleg, s-a ajuns la concluzia ca Es nu cunoaste trandafirii ? Ca ultimele postari ale diferitilor sau unora cam despre asta povestesc ... Care consiliu al inteleptilor din virtual a ajuns la ineptia asta ?
Es, ai una dintre cele mai frumoase gradini, este foarte ingrijita si cocheta. Insa trebuie sa ai dispozitia necesara ca sa vezi ...

einsteinitza

Multumesc mult, ma bucur ca va place gradina mea. Peste cativa ani va fi gata. Sper ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Quote from: einsteinitza on April 18, 2010, 10:48:32 PM
Multumesc mult, ma bucur ca va place gradina mea. Peste cativa ani va fi gata. Sper ::)

Aiurea , planse ai ? Ai proiectat ceva " judicios "  acolo ? Respecti ceva din biblia dupa Steve ?  Pari cu tufe-n virf ai pus in fata casei ?  Obosesti cind te apleci dupa acoperitori ?
Daca n-ai facut nimic din toate astea ai gradina degeaba . Hai , fuga la studiu !   

vernil

Schnuppe, imi era dor de tine!

einsteinitza

Pai incercai sa aflu la Lonicera ce sa tai vara tarziu,dar................nu am primit raspuns. Steve o fi ramas sa scrie volumul doi?
Nuu, n-am proiectat nimic, doar trei ani am lucrat la planse si fise pentru lac ;D, dar n-am primit bonus la papura si sunt dezmagita ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Steve nu scrie . El cugeta acum . Apostolii lui ii vor raspindi intelepciunea  !

gentiana

Quote from: Schnuppe on April 18, 2010, 10:20:52 PM
Corect Gentiana !
Se vede ca am "diplome vechi" si ca stiu sa le si folesesc ,nu!
Es vroiai o papura de 4 m?
Cand merg in lunca Oltului  sa stii ca ma uit dupa una........ca bonus
"Biblia lu'Steve " asta e cumva una din bibliile  pierdute si redescoperite de curand?
As avea de adaugat ca un catolic nu incurca niciodata culorile cardinalilor cu ale episcopilor si n-are nevoie de altii(ortodoxi) sa-i aminteasca culorile statului papal(na ca mi-a fugit mintea de la "biblii" la religie)

einsteinitza

Nuu, am destula. :D
Eu nu ma dumiresc de ce in loc sa postezi informatii, cand te intreaba omul serios, lasi subiectul ca sa intepi prin  alte parti.
??? ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Quote from: einsteinitza on April 18, 2010, 11:29:33 PM
Pai incercai sa aflu la Lonicera ce sa tai vara tarziu,dar................nu am primit raspuns. Steve o fi ramas sa scrie volumul doi?
Nuu, n-am proiectat nimic, doar trei ani am lucrat la planse si fise pentru lac ;D, dar n-am primit bonus la papura si sunt dezmagita ;D
de ce s-o tai vara tarziu cand e in inflorire?
asat e ca magnolia de 4 m planta cu frunze si flori ,taman cand sta sa dea caldura
anul asta cica iar avem o vara torida,numai bine se prinde magnolia

Schnuppe

Blasfemie ! Se spune corect " biblia dupa Steve " ! Hai  , repede , 25 de Ave Globosa si poate scapi !

gentiana

Pentru cel mai simplu motiv din lume,habar n-ai si trebe sa impresionezi si tu prin ceva  si n-ai prin ce
Asa ca te apuci sa  dai cu copy/ paste traduceri facute cu google translate!

einsteinitza

Sa stii ca eu mor cu doua trei din alea, traduceri Google/
Am citit mai demult una, era sa fac infarct de atata ras. Doar ca postarea era bine intentionata si utila acolo unde era, suplinea o lipsa si puteai intelege in mare cate ceva. Dar era din Cascadorii rasului.

Ca si postarile lui Scnuppe :D Unele ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Schnupe: nu am uitat niciodata de sentimentele pe care le nutresti fata de mine.Este o problema care te priveste.
Bun,eu nu cred ca faptul de a preciza ca trandafirii acoperitori trebuiesc taiati des demonstreaza " ca sint obraznic".Este o realitate.Asa cum si ceilalti trandafiri,observati in poza ,maninca timpul.
Dupa cum ai observat,nicaieri nu vei gasi exprimari sub semnatura mea,care sa semene cu cele ale tale.Vrei sa-mi spui ceva "verde-n fata",foarte bine,te voi asculta cu toata atentia (poti chiar ca sa o faci si pe PM).
In rest nu sint deloc de acord cu tine,ca gradina CORINEI ar fi cea mai grozava "prezentata pe un forum din tara".
Din doua motive.Cel de al doilea ar fi ca nu mi-au placut niciodata afirmatiile de acest gen,care sa nu aiba posibilitatea de a fi contrazise,aceasta zeificare.
S-a mai intimplat chestia asta cu unul care apoi a fost impuscat de Craciun.
Sint de acord ca este o gradina frumoasa,dar te rog hai ca sa nu exageram.

Ha-ha-ha,ai dreptate,iti amintesti, "oroarea aia"...tu habar nu aveai de ea anul trecut.Mai tii minte cum strigai ca nu exista,ca spun eu prostii,ca ai cautat-o pe net si nu ai gasit-o ?  :)Iti mai amintesti ce ti-a raspuns domnul profesor privitor la picea glauca globosa ?
Hai sa te ajut eu: iti spunea ca bunicul lui "producea" acea planta.
Eu nu m-am suparat pe tine,te-am inteles.

Si ca sa inchei,in general orice lucru construit isi are detractorii lui.Asa se-ntimpla si aici,este firesc.Daca tie nu-ti place o gradina nu inseamna ca neaparat ai dreptate,dar poti ca si sa ai dreptate.
Sau..poate ca nu-ti place decit tie.
Nu conteaza.
Dar trebuie, fara sa jignesti,sa dai posibilitatea si altora sa-si manifeste spiritul creativ.
Critica trebuie ca sa fie constructriva,eleganta,delicata.Poti sa-mi critici gradina cit vrei,ai acest drept,iar eu te voi asculta cu atentie.Dar fa-o te rog cu argumentele specifice,motiveaza consideratiile tale.
Astazi te-ai ambalat gratuit,eu nu am vrut ca sa darim vreun mit,dar...consider ca macar unul trebuie ca sa fie aici, Gica Contra.
Prea multa unanimitate duce precis la dictatura.

einsteinitza

Imi spui sau nu de Lonicera aia?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Corina,iarta-ma te rog...ce trebuie ca sa-ti spun ?
Am uitat,sau nu am vazut.
Imi cer scuze.