Gradina Einsteinitzei

Started by einsteinitza, January 30, 2008, 10:12:32 AM

Previous topic - Next topic

Schnuppe

Ooo , da ! Frumosi , imi place al doilea foarte mult . Ce soi e ? Am si eu un bujor , e al doilea an si nimic . Infloresc in al treilea an ?  Trebuie sa le fac eu ceva sau astept ? 

einsteinitza

Trebuie plantat foarte sus, cu vreo doi cm mai sus decat a fost.Se adapteaza greu daca e ingropat mai jos sau egal fata de cum a fost
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Cel din poza a doua este deosebit de frumos!

geodezia

Pune-ne si un pic de parfum in poze sa fie 3 d ma Es ca anu asta nu mi-au inflorit nici mie decit 2 din 3 gramezi .Da si aia 2 miorase seara mama mama

einsteinitza

Pai parfum iti pui tu din gradina, ca ai destul ;) ;) , precum zici.
Se zice ca bujorul nu infloreste din doua motive.Unul,tufa e prea batrana si trebuie intinerita, desfacuta, sau e pus prea adnca in pamant.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Parfumatii aceia la noi se trec deja - iata avantajul, ES! La tine abia incep ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Aoleoa mama ! Sa stii ca asa e ca am tufele de 20 de ani de cind m-am mutat pe locatie  Ai tulai doamne si zii Es acu sa-i scot pe toti si sa ii mut ? si cam la citi ani fac operatiunea si in ce luna ?

einsteinitza

Eu stiu ca la 10 ani se intineresc, adica  o despici fara sa o scoti toata, doar o bucata..Dar asta in toamna cand ii cad frunzele, si plantezi bucata scoasa in alta parte.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Pai si aia care ramine nu o scot sa o pun mai la suparfata ?

Codruta

Dupa tot ce citesc pe aici, ba ca nu infloresc bujorii, ba ca infloresc dupa 2-3 ani...incep sa cred ca ce am luat eu cu numele de bujor Sarah Bernhardt (daca bine vad e la fel ca cel din prima poza pusa de Es) nu este bujor. L-am luat in ghiveci. Era crescut cativa centimetrii. L-am plantat in gradina. Nu stiam ca trebuie sa-l pun mai la suprafata, l-am pus asa cum era in ghiveci. De atunci creste bine, zic eu dar frunzele sunt subtirele, nu asa cum vad eu prin poze ca are trebui sa arate la bujor. Planata are acum 20-30cm dar are doi boboci.

geodezia

Calm Codruta vezi ce infloreste pui poze si ne dam cu parearea (de bine sau de foarte bine) Asa ca nu te descuraja sunt tot felul de bujori .Stai sa apara florile mai intii

Codruta

Cam greu cu calmul dar oricum nu am ce face ;D Musai sa astept sa apara florile ;)
Eu am luat acest bujor dar culmea e ca nu am loc pentru el in gradina. De obicei sper sa creasca plantele repede dar de data aceasta nu. Sa ramana pitic dar sa faca flori :D

geodezia


Codruta

Am pus la topicul Bujor link-ul cu pozele facute  http://www.totalmush.com/plante/index.php/topic,89.135.html
Ca sa nu ma bata Es ca i-am im(bujor)at gradina :D :D

einsteinitza

Continua bujorii, cam terminati totusi de ploile care au fost

       

Mihai, asa va inflori Diablo a ta
 

Si Deutzia rosea
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

turturica

Superbi trandafirii tai, ca deobicei, i-am vazut si pe cei cu roua ...

einsteinitza

Turturica, am raspuns de pompa de stropit, n-ai vazut postarea?
Volpi se cheama, au la Bricostore la magazinul online. Vezi ca e si o discutie despre ea si alte cele .
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


Mihai

Es,la tine in gradina este un spectacol de culoare si miros(cred eu) cum rar poti intalni.
Fantastic!!!

Schnuppe

Ma enervezi cumplit ... Te-am rugat de nu stiu cate ori sa pui nume la pozele cu trandafirii , macar niste initiale sa se vada ce soiuri sint . Arata super !!!

Dar eu astept altceva .  :)

vernil

Ce spectacol in gradina ta, Corina!

einsteinitza

Pun, vreau sa ii pun pe fiecare la soiuri, ai rabdare, am facut cateva poze in fuga, ca sunt la gradina si e vreme frumoasa.Luni ii pun pe nume, spun cate ceva de ei, asta a fost doar asa, sa ma mandresc cu ei :D Ca toti puneti cu trandafiri infloriti si eu nimic. >:(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Primul nu e Abraham Darby ?  Eu nu-l am dar parca ar fi englezesc .  Am asa o senzatie de A .D. ca pot sa jur ca el e !

gabi_gabriella

Seamana tare cu AD. A i florit si la mine unul pus in toamna

edita

Doamne Es imi imaginez cum arata gradina ta cu 338 de soiuri de trandafiri :o.Daca iivei fotografia pe fiecare in parte cred ca o zi familia mea va suferi de toate cele...