Gradina Einsteinitzei

Started by einsteinitza, January 30, 2008, 10:12:32 AM

Previous topic - Next topic

turturica

Superb,Es  !!!
am plantat si eu in primavara asta un arbust cu flori albe, sper sa aiba si el flori asa frumoase ca al tau
mi-ar placea sa vad cum arata acum panta aceea de la lac, cu tufisuri si alte plante

mirelush

Intr-adevar de vis. Iar bujorii astia arbustivi sunt, vorba ta, poezie. :) Am pus si eu cativa, in primavara aceasta, dar deocamdata arata ca niste rosii pleostite. ::)
Voiam mai de mult sa te intreb, tu cum rezolvi cu algele din iaz ? Apa nu e tulbure ?

einsteinitza

Si la mine a inceput sa infloreasca gradina, n-am inca poze.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Felicitari, Corina, ai o gradina de vis! Vin sa o vad pe viu.

Mihail, important nu este ce si cat cumperi, acolo este o alta clima, o umiditate mentinuta de iaz ... Credeam ca ai aflat, nu doar banii conteaza, my friend  :D

mihail

da stiu: banii si sexu'  ;D

Vernil as veni si eu cu tine,odata.Dar,colegii tai,mi-au poprit unele documente.Nu pot sa ma mai fitzii prin romanica.
Ramine pentru sfirsitul verii.Poate ajungem impreuna.Eu vin cu caietul de notite.Pe bune.

Codruta

Un colt din paradis e la tine in gradina :) Felicitari!
Ce planta e in poza 5, cu flori roz? Sti cumva de ce i se rasucesc frunzele spre interior? La majoritatea plantelor mele, mai ales la cele de interior, se intampla asa.

einsteinitza

 Weigella- culoare roz.
Pune poze, eu nu am cum sa stiu asa, mereu cu poza e mai sigur.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mirelush

Foarte frumos. :) Pe mine m-a fascinat planta din ultima fotografie. Ce este ?  nu-mi dau seama ....

einsteinitza

Un rododendron din tipul Inkharo, e sigura zona din gradina  unde am pamant de padure de pin, deci acid, pentru ca am adus cateva camioane sa acopar beciul.Aici le merge bine, in alte colturi i-am pierdut, in sol normal sunt o calamitate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Nebunia trandafirilor incepe.Acum, ci achizitiile din primavara, ma apropii de 400 :D :D. Nu sunt zdravana.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Cine poate fi zdravan cand vede asemenea frumuseti? Si daca mai are si loc pentru ele...sa tot aiba parte de o astfel de nebunie :)

dorinas

Sunt superbi, si sa sti ca multi dintre noi nu suntem zdraveni mai ales cand vine vorba de flori.

Mihai

Am vazut poza cu Salix integra haruko-nishiki......m-ai convins ;D,trebuie sa cumpar si eu una.
Imi poti spune care este perioada optima de plantare?......avand in vedere ca va veni la ghiveci,ma gadesc ca o pot tine pana in septembrie asa.

einsteinitza

La ghiveci, oricand. Secretul e sa uzi bine in cursul verii, chiar daca se prinde repede deshidratarea mare trebuie contracarata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

CORINA,hai sa fim seriosi,la ce foloseste sa chinui planta,nu sta destul inghesuita acolo ? Stii ca sint bolnav dupa "japonezul" ala, ca vreau doi,iti amintesti cit am discutat.
Drogat ,nu alta.
Defapt,am doua fixuri mari acum:  "trandafirul ala bicolor"... (:P),de la domn profesor si hakuro nishiki.
Cit mai este pina la toamna ? De altfel,acum nici nu se prea gaseste in tara,toti tin camioanele in parcare.E drept,sint citiva la mine in oras,dar sint atit de mici si pricajiti.

einsteinitza

Nu inteleg ce e inghesuit. Ce planta sta inghesuita?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Pai nu ? Ai uitat cind o scoti din vasul de productie si nu ghiveci (ca ala e cu totul altceva)....stau radacinile ingramadite.Nu mai bine astepti pina in toamna ca sa o primesti proaspata,deabia adusa de pe plantatie ?
Iar apoi,daca ai descoperit planta tirziu,nimeni nu are nicio vina,mai ales ea.
Dar stii ce ?...daca tot punem trandafiriri in butoi,atunci merge si cu hakura,numai conteaza.E la litru,nea Nicu.  ;D

einsteinitza

Nu e nevoie sa astepti si iti pui prea multe probleme. Planta la vas se prinde oricand, iti săun din experienta. In general, acolo se butaseste, la ghiveci, e mai economic, nu e ca la noi unde majoritatea se fac in cap apoi se pun la ghiveci, de fapt ala nu e vas de productie, e sistem hibrid ;D
Ai sa vezi multe plante cu radacini iesite din ghiveci, a depasit deja marimea. Suferinta cauzata de utat e minima fata de placerea de a sta la largamant, in pamant mult, ingrasat, deci se va prinde imediat. Eu nu am avut pierderi la plantele la ghiveci niciodata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Atata m-at iametit cu "fluturasii" vostrii, ca au inceput sa imi zboare si mie prin cap fluturasi , asa ca ... ieri am facut-o !!


I-am gasit si loc, dar inca e ocupat , cu zmeura . O s-o pun la locul ei , dupa ce culegem zmeura . Oare n-o s afie prea cald ? Mai bine sa o las in ghiveci pana mai la toamna ?

einsteinitza

Nu o lasa. Nu e planta de ghiveci.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


mihail

Se vede clar ca ai ametit....am o veste pt. tine (o sa ma urasti)...noi vorbeam de COPAC.
Adica o "tufa" cu tija de 1,2-1.5 metri.Da-o cadou si campara-ti alta,asa cum trebuie.La tine am pretentii.  :)

einsteinitza

ai, Mihail, nu vorbeam, tu visai ;D la copac. Eu nu visez nici vorbesc, ca am. Doi ;D ;D ;D ;D ;D
Dar cand Gabi va avea o tufa uriasa, de jos pana sus, toata plina de fluturi, cu o sa fie???? Ce-o sa mai visezi? Va avea un om de zapada plin cu zapada roz :) :)
De trei patru metri!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Ce ma enervezi!  :o
Sint la mine in tirg,copacel.Dar nu vreau sa cumpar acum.
Ce rost are sa ma grabesc ?
Tunde imi aduce ,in septembrie,din Olanda,mari si frumosi.
De ce sa mai astept sa creasca ?
Tu ai doi,bun,eu o sa-mi comand dublu sau triplu.Na !
Poate,am sa cumpar trei la 2 metri si inca trei la 1,2-1,5 ,pe care am sa-i plantez in fata celor de doi metri.O sa arate ca o orga.
Iar in fata lor,mai jos,am sa "pun" citeva tufe de alun,sau weigellia,sau chiar mai bine berberis.Ei ?

einsteinitza

Vezi ca nu tine cu plantatul jos.Tot ce ai spus tu creste mare. La pomisor tija nu mai creste, iar coroana creste rotunddeci si in jos. Jos pune plante scunde, sa nu ii blochezi piciorul Sa arate ca o minge suspendata.Ii strici tot sarmul daca pui tufa mare langa ea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro