Gradina Einsteinitzei

Started by einsteinitza, January 30, 2008, 10:12:32 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Daka, sa inteleg ca esti peisagist? :o
Atunci, poate ne mai dai ceva  idei si la "lucraturile" noastre. ;)


Daka

Quote from: penelopa on June 12, 2010, 08:36:08 AM
Daka, sa inteleg ca esti peisagist? :o
Atunci, poate ne mai dai ceva  idei si la "lucraturile" noastre. ;)

idei poate... insa de unde luati materialele ? pe aici ma cunosc... dar la Bucuresci, celalat domiciliu al meu e mai greu...
pe la marmosim pe trafic greu am auzit k se gasesc granituri, peatre etc, insa nu am vizitat magazinul lor...
daca imi trebuie ceva bazine de inox sau speren( opritori pt radacini) sau ceva mai special aici le obtin intr-o saptamana max in ro
nu stiu de unde sa incep... de aceea cand ma apuc de gradina mea de acolo imi pun tot ce imi trebuie la camion si in 5 zile le am
la Bucuresci...

einsteinitza

Saxengruss si este urcator, extrem de frumos, flori mari si parfumate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

turturica

Hm, al meu nu prea e parfumat ...
nu stiu daca ati discutat pe aici cum poate fi condus un urcator , sau este vreun filmulet ?

penelopa

SS-uri, Gugustiuco!!  ;) Adica, asa conduci urcatorii, sub forma de SSSSS ...... pana'n varful suportului . ;D

geodezia

Magma ala primu e frumos
si uite ce vreau eu
variegata di bologna
pirate
fifty-fifty
jubille du prince  de monaco
paparatzzi
scentimental
atalante
baron girod de l'ain
broceliande
camaieu
camille pissaro
si mai vreau ceva grena cu alb da acu nu il gasesc .dau eu de el

geodezia

Aoleo Es muma ce vazui eu aseara din otobus .Undeva la gara in Tg Jiu vazui Imperatrice farah facuta pomisor si inflorita cu niste flori mari asa cit doi pumnoi de-ai mei .Ma da era superb o frumusete si am impresia ca aznoappte a dat o tira piarta ca azi dimineata se cam fleoscaisera florile .Da ma ce frumoase erau aseara mi se oprise respiratia Trebuie sa iau trandafirul asta ca nu stiu daca l-am luat anul asta  e o frumusete
Ca stiti voi ca eu cu rozul da asta este iu n degrade cu rosu si alb si o nebunie .vai ce frumos poate fi  si era plin de flori pacat ca il balacari furtuna de az noapte

einsteinitza

Geo, nu prea l-am vazut pomisor, dar vad ca l-ai recunoscut urgent ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Aha ca trec des pe acolo cu otobusul si mi se lungesc ochii prin gradinile blocurilor si oamenilor si acum stiu fiecare cam ce are prin gradini .Nea asta unde e impricinatu are niste agave mai mari decit ale mele  nu cit erau ale primariei da oricum cu cel putin 5 ani mai batrine decit ale mele si ma ofticesc intotdeauna cind ma uit Si apropo de roz sunt invadate gradinile din fata blocurilor de roz .Eu cind plec din Tg Jiu catre orasul de bastina Ticleni trec printr-o localitate mica numita Bratuia si in gradina la o gospodina ca asa e mica gospodaria da sa vedeti ce am observat Ca am pindit ... De asta toamna avea puse peturi in pamint ma ce e ma cee si ce credeti ca erau ....? Trandafiri .da sa vedeti citi are ma prinsi cred ca 50-60 la un loc .Pentru mine tot respectul pentru accea femeie care acolo simpla la tara a prins atit de multi trandafiri alb roz(iar roz) rosii galbeni portocalii .a rupt femeia din gradina cu legume si asa cam 7m pe 7 m are pusi unii linga altii frumos aliniati trandafiri si culmea cul ilor au si inflorit ca ii vad infloriti din masina si sunt asa frumosi uni linga alti de culori diferite asa ca un mozaic de culori

si cit mai sezui eu pici imi vernira sculele de la gardena ma Es tapene asa grele dintr-o bucate nu filfaite usoare si sa se rupa repede sper sa ma tina si aste vreo 10 ani si estetice .multam inca o data pentru ajutor

einsteinitza

Sa iti foloseasca si sa te ajuti cu ele.

        
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

victorie victorie victorie .anul trecut am cumparat un trandafir galben .spirache mi l-a culcat la pamint si atunci am luat masuri de ocrotire adica am pus pietre de riu pe linga el,pamint cit sa-l acopar  si un bat infip .si am asteptat anul asta bsa rasara si a rasarit si e GGGGGGAAAAALLLBBBEEEENNNN WOAW in sfirsit am un trandafir galben sunt fericita am un trandafir galben   

penelopa

Es, mi se pare mie sau tu chiar ai trandafirii pe spalieri  :o

einsteinitza

Pene, e o adaptare a unui sistem pe care l-am vazut in Herastrau in zona rozelor si mi-a placut.Acolo era pe lanturi, ai mei sunt pe sfoara. Am stalpi de lemn grosi, cu fundatie de beton, care au doua sfori orizontale care trec pe la fiecare. Acolo dirijez urcatorii, anul asta insa e putin ciudat, sunt goluri, ca am taiat la urcatori in draci.Si aici m-am lamurit cu rezistenta, care cum e. ;D
Jos, roz pal, am un rand de 10 taratori Rusticana.
In spatele acestui spalier am o vale mica unde am zona de legume, ca sa nu se vada de nicaieri, e ascunsa ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Desi furtunile din ultimele zile au lasat destule urmari, nu m-am putut abtine si am facut poze
       
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


Ionela

Raiul pe pamant! :-* :-* Abia astept sa ma materializez acolo!!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Schnuppe

Numai pe mine nu ma primeste , am fost o data si m-a tinut la poarta , a zis ca sa fac poze de acolo in timp ce ei faceau gratare si se zbenguiau printre trandafiri . Noroc cu iranianul care invartea fripturile ca s-a milostivit si mi-a dat putin iaurt . E foarte rea , nu va luati dupa poze , alea sunt pentru reclama , e chiar periculos sa mergeti acolo , umbla vorba ca multi n-au mai fost vazuti dupa ce au intrat in lac . Treaba voastra , sa nu spuneti ca nu v-am zis !

Ionela

 :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Mai de-a naibii ma duc acuma!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

adrianam

Ce de minunatii!  ::)
Cei portocalii sunt Westerland?

einsteinitza

Da, portocaliul tare e Westerland, stii tu bine ;)
E atat de deosebit trandafirul asta, si are si un parfum ametitor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

E de bine daca il lauzi, ca am luat si eu doi in primavara, abia astept sa-l vad inflorit! ;)

myosotis

Quote from: geodezia on June 21, 2010, 10:15:05 AM
Ma uite aia crini roz inchis ma detera gata si pe mine care am un razboi declarat rozului da astia inchisi la culoare si mai ales aia tiviti cu alb sunt o frumusete ce mai de colo colo .Da ia ziceti-mi stiti voi cum se mai pot inmulti crini in afara de clasica metoda a bulbilor ? 
Stiu ca se pot inmulti din solzii bulbilor. Numai ca nu stiu unde am scris/copiat metoda.  :-\  Daca gasesc notita, va spun.

hawky

Es, imi dai si mie un link sau imi spui, te rog, unde pot sa-ti vad gradina? Am vazut doar poze disparate, citesc de ceva timp partea asta cu gradina ta dar nu ma prind si pace sau poate nu stiu eu sa caut. Please!