Intrusi la Narcise si flori

Started by Dan Hibiscus, April 08, 2009, 08:50:56 PM

Previous topic - Next topic

Dan Hibiscus

Buna gradinarilor ,am si eu mica mea gradinita de narcise la primul an de inflorire si a fost invadat de un "intrus" nu stiu denumirea lui dar am citeva poze.
Cine stie sa zica cum se combate/previne.
Am gasit si la cais unul singur dar nu stiu daca e bine sa folosesc insecticid la copaci in stadiul de floare ( sa nu distruga floarea)
Mentionez ca nu mananca decat petalele de la flori , tulpina si frunzele de la narcise si restul raman intacte.

Pozele:
scuze de calitate dar sunt facute cu telefonul :D




arata cam asa dar parca e mai pufos sau asa parea de la polen



si pe unele flori in interior parca sunt citiva din astia dar mai minusculi dar asa arata pe exterior

mihail

scuze,daca nu are legatura,eu gasit la citeva lalele frunzele "ciupite" la colturi.Are vreo legatura ?

Dan Hibiscus

nu mananca doar la flori nu si restu

mihail

multumesc,imi cer scuze pt. "poluare"...nu incerci sa vii si tu un pic la Vaslui ?

lovetulip

E gandacul paros.Ai mei mananca si zambile.Lalelele nu prea le plac.In curand ramana doar frunza la flori.Poti sa stropesti.Eu nu pot din cauza albinelor.

http://mimiana.sunphoto.ro/flori_de_primavara_2009/pagina4

Dan Hibiscus

in sfarsit un ajutor de specialitate , mersi maestre :D

Nicol Caloian

Danero, nu vii la Vaslui? As putea sa-ti aduc un butas de megapotamicum (are deja radacini!)

mihail

l-am intrebat si eu de citeva ori,poate cam insistent....mi-a spus ca nu prea ar putea,construieste o casuta.

Dan Hibiscus

Eu am fost la vaslui si imi face placere dar functia mea imi rapeste saptaminal mult din timp meu asa cele "8 ore de munca" sunt mult mai multe (criza deh!) si apoi mai vine si casutza asa ca imi ramane putin timp sa trec si pe la parinti /fina /nepoti...etc , si in plus mai am si invitatii de la prieteni de familie .....asta e.

mihail

mamaaa...esti mai ocupat ca Basescu...nu era vorba in sine de Vaslui,ci ca sa ne intilnim toti....Uite ,daca vrei...ca sa fac parte din familie si sa nu ma poti refuza cu Vasluiul,nu vrei sa te mariti/insori cu mine ?
Bag divortz daca esti de acord.