Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

Trofin Petrina

Foarte frumoase :) Pana la urma am descoperit misterul uscarii frunzelor mele de gloxinii. Draga mea fetita le uda pe ascuns.......ma imita ;D numai ca ea dadea apa si pe frunze :)) Acum le-am urcat undeva unde nu ajunge si sunt in perfecta stare .................si eu care ma gandeam la virusi netratabili ( asa cum spunea Martipan ca e posibil)  ;D  Cred ca in curand o sa ma laud si eu cu flori :)
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

martipan

 :D :D :D !!!!
Deosebit!Macar ai descoperit la timp si totul va fi bine  ;)!
Ma bucur tare mult!
Sper sa apuce sa-ti infloreasca, si cele doua ale mele inca mai au bobocei ,desi se apropie sezonul de somn!

Trofin Petrina

Quote from: martipan on August 30, 2007, 05:27:43 PM
:D :D :D !!!!
Deosebit!Macar ai descoperit la timp si totul va fi bine  ;)!
Ma bucur tare mult!
Sper sa apuce sa-ti infloreasca, si cele doua ale mele inca mai au bobocei ,desi se apropie sezonul de somn!
Adica e posibil sa nu mai infloreasca ?
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

martipan

Stai linistita,la cat de buna e vremea,nu cred sa fie aia o problema!
Trebuie sa-ti infloreasca!
Eu sunt patit si de-aia suflu si in iaurt,in sensul ca anul trecut pe vremea asta ele deja dormeau,fara sa fi inflorit!
Noroc ca anul asta "au scos parleala"  :D :D!
Mult noroc!

sicamin

Eu am pus o frunza din care au iesit doi puiuti. Unul dintre ei a facut deja vreo 4 flori si acum l-a lasat si pe celalalt sa infloreasca.

vernil

Anul asta am gloxinii din poze, de la mine sau de la voi. Am avut aceasta gloxinie care a murit in cateva zile, uitati ce frumoasa a fost:


floare mica

Ce de boboci are,sa-ti traiasca!Fii sigura ca or sa infloreasca toti,gloxiniile nu sunt chiar asa de firave cum par si florile tin mult,mult,ale mele sunt la al doilea rind de flori. ;D

vciupa

Este superba gloxinia Gabriela Jalba!
Sa te bucure cu cat mai multe flori!

Erwin

Ce gloxinie frumoasa ai gabriela!
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

larisa

De unde ati luat-o?
Pt asta tot as da bani.

penelopa

Gabi,  ai grija de ea si... lasa hormonii ca se poate hrani si  fara .  Cum da un semn de nemultumire.... sari la frunze !

Vernil,  a ta stii de ce a murit? Ce simptome a  avut?

floare mica

Gabi,poti sa rupi fara grija frunza de gloxinie ca nu se intimpla nimic,dupa cum se vede are destule,daca vrei sa mai faci cadou sau schimb poti sa rupi chiar mai multe, nu astepta prea mult,deja suntem in septembrie si luna optima de pus la prins este august.  :) ;)

gabriela jalba

OK!!!!! incerc! Ce fac cu gloxiniile care au cam terminat de inflorit,dar mai au 2-3 boboci si!!!! de la baza dau alte plantute!!! sint marisoare si viguroase. Le las la crescut sai inflorit??/ Cred ca ajung pina la craciun cu ele!!1 n-ar fi suparare ,daca as avea spatiu,ca am mizat ca le culc pt iaena si pot aduce alte flori in casa :'( :'(
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Nu stiu ce sa zic, Gabi,nici ale mele nu dau semne ca ar vrea sa faca pauza,desi am doar 2 culori,tot se incapataneaza sa creasca si sa infloreasca!
Si culmea,cea de-a doua culoare e o gloxinie proaspat primita de la cineva la care a inflorit toata vara,apoi s-a uscat,iar persoana respectiva a taiat bulbul in doua,i-a replantat si au rasarit plantute de vreo doi cm .Apoi mi-a daruit mie una,iar la mine,in 2 -3 saptamani,si-a dublat marimea(are vreo 4-5 cm)insa se vad boboci in crestere  :o ,iar eu ma asteptam sa infloreasca abia la vara ;)!
Asa ca,asta sa ne fie supararea,ca ne infloresc gloxiniile prea mult :D!

Erwin

Martipan, cineva mi-a spus o vorba despre gloxinii: " infloresc din fasha"  ;)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

martipan

 :D buna treaba,asa e si bravo lor!
sunt printre preferatele mele,chiar daca am doar 2 culori :D!
infloresc usor,abundent,sunt elegante,nu sunt poretentioase si florile miros frumos :D-ce sa mai doresti d la ele?

myky

ale mele sunt la a doua inflorire asa ca nici nu ma gandesc sa le adorm

Erwin

myky la tine au inflorit in reprize?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

myky

da asa infloresc la mine, fac prima data o floare-doua, apoi este o explozie de flori ( in sensul ca sunt 4,5,6,) si in toamna mai infloresc 2 -3, le-am instruit bine nu?

penelopa

Bai, sigur vorbiti despre GLOXINII  ???
... de unde flori "din fasa" ca la mine  stau plantute mici din primavara si inca n-au de gand sa infloreasca !? (E adevarat ca sunt din frunze puse la prins, deci,  bulbi  micuti... plante firave   etc.)
... de unde parfum ca cele inflorite (din bulbi mai batrani) nu miros de nicio culoare !?

sicamin

Pene ai dreptate. Avand si eu o gloxinie inflorita ,m-am dus fuga sa miros, dar degeaba. A mea nu are nici un miros  :'( poate sant care si miroase .

cara

Quote from: penelopa on September 12, 2007, 09:10:35 AM
Bai, sigur vorbiti despre GLOXINII  ???
... de unde flori "din fasa" ca la mine  stau plantute mici din primavara si inca n-au de gand sa infloreasca !? (E adevarat ca sunt din frunze puse la prins, deci,  bulbi  micuti... plante firave   etc.)
... de unde parfum ca cele inflorite (din bulbi mai batrani) nu miros de nicio culoare !?

pene, toate gloxiniile din albumul meu sunt plante la prima inflorire, din frunze inradacinate in primavara. cum sa nu infloreasca ale tale?  ::)

penelopa

Uiti, cumatra Cara, ca tu esti mai cu... mot?

vciupa

Ale mele sunt la a treia inflorire.

vernil

Gloxiniile nu au miros, de fapt nici achimenes, nici violetele, nici kohleriile. Sunt inrudite toate, uitati-va la frunze, sunt paroase la toate (cu peri mai mici sau mai mari).Sunt doar plante cu flori frumoase, spectaculoase.
Eu am foarte multe violete, achimenes, kohlerii (doua jardiniere mari, pline, sunt un vis), dar nu ama reusit sa am gloxinii!!! Ciudat, asa-i ?
Poate anul care vine! Am pus o multime de furnze in pamant, am si bulbii de anul acesta care au avut frunze apoi au murit toate ... voi astepta si voi spera ca ma vor bucura si pe mine cu florile lor superbe.