Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

Erwin

O tii in curent? O uzi prea mult?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

mai rege al gloxiniilor, cum tre' udate pana la urma gloxiniile?
ca eu stiu ca nu vor prea multa apa, dar daca nu le ud o zi,  se pleostesc florile  ::)
practic, substraul e umed bine mereu, la mine. in egala masura tre sa spun ca una mi-a murit cu bulbul putrezit , deci la aia nu i-a placut apa....

Erwin

Florile se pleostesc daca le atinge soarele chiar si daca sunt udate zilnic. Daca le tii intr-un geam unde e soare mare parte din zi, atunci asta e motivul pentru care se pleostesc.

Cum le ud eu? Le verific cu degetul daca e uscat sau nu pamantul. Daca pamantul e ud atunci nu mai ud, trec la urmatoarea. Eu ud pe sus, pun apa mai la marginea ghiveciului. Altii uda in farfuriuta, lasa apa juma de ceas, si apoi arunca surplusul.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

eeeeeeeeeeeeee............pai de aia se pleostesc ale mele! ca au soare pana pe la amiaza....

dar nici nu am unde sa le duc sa stea la umbra.

stiti ce ma enerveaza pe mine? ca am facut ferestre mari, am orientat casa spre soare si constat ca la plantele pe care le am nu le place soarele.  >:( acum se bat pe ferestrele fara soare orhideele, violetele,, gloxiniile...  deja am inceput sa pun in geamuri folie de pus sub parchet ca sa opresc soarele.... oooffff.....

Nicol Caloian

In curent nu sta dar ca si la Cara, e soate toata dimineata, desi gloinica era cumva mai ferita, de un hibi maaaare.

Erwin

Quote from: cara on June 13, 2009, 10:25:32 PM
eeeeeeeeeeeeee............pai de aia se pleostesc ale mele! ca au soare pana pe la amiaza....

Ei, s-a rezolvat misterul. Pune in geamuri vitrodecor (vezi in albumul meu niste poze cu vitrodecor), verifica-le pamantul inainte sa uzi, si ai sa vezi ca daca soarele nu le atinge, florile gloxiniilor nu se pleostesc si "traiesc" mai mult.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

daca mai pun si la ferestrele din living folii pe geamuri pot sa te angajez ca avocat la divort!  :D

dorinas

Cara treci la teposi ca la aia le place soarele. :D

Erwin

Quote from: cara on June 13, 2009, 10:54:10 PM
daca mai pun si la ferestrele din living folii pe geamuri pot sa te angajez ca avocat la divort!  :D


Vezi, tot cu mine ai noroc. Si la partaj facem ce putem sa ramai tu cu casa si el cu masina. E bine? ;)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

doina

Quote from: cara on June 13, 2009, 10:25:32 PM
eeeeeeeeeeeeee............pai de aia se pleostesc ale mele! ca au soare pana pe la amiaza....

dar nici nu am unde sa le duc sa stea la umbra.

stiti ce ma enerveaza pe mine? ca am facut ferestre mari, am orientat casa spre soare si constat ca la plantele pe care le am nu le place soarele.  >:( acum se bat pe ferestrele fara soare orhideele, violetele,, gloxiniile...  deja am inceput sa pun in geamuri folie de pus sub parchet ca sa opresc soarele.... oooffff.....
Florile se pleostesc si de la caldura , gloxiniile mele stau pe balcon pana li se deschid florile cand le trec in casa pe pervaz ( orientare estica ) , nu le umbresc ferestrele si vad ca le merge bine .

cara

Quote from: Erwin on June 14, 2009, 12:01:34 AM
Vezi, tot cu mine ai noroc. Si la partaj facem ce putem sa ramai tu cu casa si el cu masina. E bine? ;)

io cred ca angajeaza si el un avocat: pe mine ma interneaza la un ospiciu, impreuna cu florile mele si el ramane cu casa si masina!  :D :D :D

georgette

Quote from: cara on June 14, 2009, 07:30:06 AM
Quote from: Erwin on June 14, 2009, 12:01:34 AM
Vezi, tot cu mine ai noroc. Si la partaj facem ce putem sa ramai tu cu casa si el cu masina. E bine? ;)

io cred ca angajeaza si el un avocat: pe mine ma interneaza la un ospiciu, impreuna cu florile mele si el ramane cu casa si masina!  :D :D :D

Cara..nu i bai! La cate sintem din mushuroi in situatia asta..monopolizam ospiciul! ( cred ca ar fi bine sa ne rezervam locuri sa nu ramanem pe dinafara) :D :D :D

Fleurf

Cara, ca sa nu pui folie pune pe pervazul exterior muscate zonale care cresc mai inalte si tin suficienta umbra vara. Eu in jardinierele cu muscate curgatoare am si cate una zonala tocmai pt umbra care o tine plantelor din interior.

Codruta

Acum doua zile au rasarit si la mine primele gloxinici, din semintele de la Erwin. Au rasarit dupa 12 zile. Daca planticele acelea minuscule ajung plante adevarate imi ridic singura o statuie :D

cara

Quote from: Fleur on June 14, 2009, 01:43:16 PM
Cara, ca sa nu pui folie pune pe pervazul exterior muscate zonale care cresc mai inalte si tin suficienta umbra vara. Eu in jardinierele cu muscate curgatoare am si cate una zonala tocmai pt umbra care o tine plantelor din interior.

da, e o idee buna! tnx! dar de-acu' la anu'!

opiadc

Quote from: Codruta on June 14, 2009, 04:53:55 PM
Acum doua zile au rasarit si la mine primele gloxinici, din semintele de la Erwin. Au rasarit dupa 12 zile. Daca planticele acelea minuscule ajung plante adevarate imi ridic singura o statuie :D

         Apuca-te de gandit la cum va arata statuia si mai ales unde o vei pune, ca in vreo 5 luni o sa vezi si flori de la ele! :D ;)

Codruta

O sa vad flori de la statuie vrei sa spui :D :D
Imi spuneti si mie cum udati voi planticele asa de mici? Fiind asa de minuscule mi-e frica sa torn apa dar cum la gloxinii nu le place apa pe frunze nu le pot stropi. Multe planticele obtinute din seminte le-am pierdut la udare... oricat de incet turnam apa de culcau la pamant si culcate ramaneau.


Marmoset

Quote from: Codruta on June 14, 2009, 08:29:54 PM
O sa vad flori de la statuie vrei sa spui :D :D
Imi spuneti si mie cum udati voi planticele asa de mici? Fiind asa de minuscule mi-e frica sa torn apa dar cum la gloxinii nu le place apa pe frunze nu le pot stropi. Multe planticele obtinute din seminte le-am pierdut la udare... oricat de incet turnam apa de culcau la pamant si culcate ramaneau.



Picuri apa cu o seringa printre rasaduri!  :-*

miha

Codruta...si la mine au rasarit si cele de la Erwin si cele comandate de Monica... Chiar daca eu n-am mai experimentat pana acum cu ele... eu le am intr-o cutie cu o folie alimentara transparenta pe deasupra , fapt ce duce la formarea condensului, sunt mereu picaturi de apa pe folie, in interior...si astfel se uda singure deocamdata...  :D Mai tarziu...am sa vad ce fac cu ele...  ;)

Codruta

Pun cu pipeta ca asa sigur e picatura ;D Cu seringa poate imi tremura mana si le dau jet prea puternic :D :D
Si la ale mele e condens pe capac dar nu stiu cum ma descurc cand trebuie sa le las fara si de aceea intrebam...atunci incepe greul ;D

opiadc



              Si eu le tin tot asa , in caserola de plastic si cu folie alimentara deasupra si celelalte intr-o caserola;daca ai udat suficient cand le-ai semanat udarea trebuie facuta extrem de rar...si eu folosesc tot o seringa de-aia mica de 2 ml si le pun doar careva picaturi.
              Si apoi dupa ce cresc acomodarea trebuie facuta treptat;eu am tranplantat 24 de puiuti din semintele de la Erwin;i-am pus in paharele de-alea mititele de plastic si in mini-sera;au si acolo suficienta umiditate, cred ca 2 saptamani nu mai trebuie sa le ud.
               Anul trecut n-am avut mini-sera, dar am obisnuit puii treptat cu atmosfera de afara.
              Am citit ceva foarte interesant azi;mai citisem si anul trecut, dar n-am pus in practica.Cei care au experienta la inmultit gloxinii din seminte zic ca e bine sa muti puii din 2 in 2 saptamani , chiar daca ii pui la loc in acelasi ghivecel.Ei zic ca in felul acesta cresc mult mai repede.
             Mutarea cred ca poate incepe de cand au 4 frunze adevarate-ei vb in saptamani de dezvoltare, dar eu n-am tinut evidenta-; dupa ce mai cresc putin se pot rupe frunzele acelea care au aparut prima data, nu cele adevarate si plantuta se poate ingropa putin mai adanc .In felul acesta va fi mult mai robusta si nici nu va creste alungita.
               Eu acum mi-am scos degetele din pamant-am transplantat puii de brocade de anul trecut...se misca taaaaaare incet ::) ::) ::)
             
             Prima Avanti din semintele de anul trecut va fi mov :D :D :D :D Abia astept sa se deschida! :) cred ca maine va incepe si pana marti sper sa se vada cu totul :D.

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

opiadc



          :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
           Am primit o gloxi alba dubla, am primit o gloxi alba dubla! :D :D :D :D :D
          E minunata; cand pun mana pe un aparat fac poze!Mai astept sa i se deschida acum un boboc!
          Multumesc Vicky! :-* :-* :-*



         PS Mi-a inflorit prima gloxinie din semintele de anul trecut; e frumoasa, mov cu mijloc cu punctulete...pacat ca e deja a treia de acest fel care imi infloreste anul asta! ::) ::)

stefana

Erwin, la tine se dezvolta mai bine gloxiniile in ghivece mari sau medii? Ca sotul vrea sa le mutam din ghivecele de 12 cm diametru (sunt pe putin 20 si nu o sa mai am loc pentru hoyele mele ;D)

Erwin

Se dezvolta bine in ghivece de 12 cm si inalte de 9 cm. Sunt cateva cu bulb mai mare pe care le-am pus in ghivece mai mari.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro