Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

Erwin

Cum s-o culc? E plina de boboci :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

eu! mai am doua. si nici eu nu le culc, ca-s prea frumoase!  :D

Erwin

mai... e un puiut.. cum sa-l culc? Cred ca are un bulb cat un varf de deget...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

floare mica

Si eu am doua care sunt foarte vioaie si nu le tai pina nu vor ele !
cind incep frunzele sa se ofileasca atunci iti arata singure ca e vremea sa intre in repaos !
sunt ca si niste copii, nu trebuie sa le fortezi ! :)

Erwin

Eu n-am experienta cu gloxiniile, dar sunt surori cu begoniile si se comporta cam asemantor. La begonii am observat ca daca un pui din anul asta il lasam sa se usuce, se usca de tot... Asa ca eu ii tineam in vegetatie pana toamna urmatoare. Si asa fac si cu gloxiniile.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

Din frunzele ce le-am pus la inradacinat... am 5 bulbi din care ies deja plantutele. Sunt cam de 1 cm inaltime :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

stefana

Si eu am o gloxinie cu boboci pe balcon. Nu prea i-am pus apa si zilele astea (chiar daca e inchis) pe balcon a fost destul de frig. Daca ea vrea sa traiasca, asta e!
Ca si tija de la orhidee: daca nu se usuca singura, n-o tai  ;)

larisa

Erwin ,tine-le in vegetatie cit vor ele .Iti vei da singur seama cind vor sa doarma

opiadc

      Eu am pus niste frunze de gloxinie prin septembrie-din cele 2 feluri pe care le aveam-si le-am tinut pe balcon, la umbra.multe dintre ele au murit si ma gandeam ca nu a fost o perioada propice.in trei ghivecele-eu le pun direct in pamant-au mai ramas frunzele si dupa ce le-am adus pe toate in casa, am vazut ca s-au uscat si alea cu totul.asa ca am strans pamantul intr-o punguta, in ideea de a pune alti pui ca nu mai fusese plantat nimic in el in afara de frunze, deci nu era ;epuizat'.punga a stat intr-un loc mai racoros pana alataieri cand am avut nevoie de el. marea surpriza a fost ca am gasit 5 bulbisori, din care 2 incoltiti.initial nici nu-mi dadeam seama de la ce pot sa fie, pt ca timpul trecut de cand am pus frunzele si pana am gasit bulbii a fost relativ scurt-1 luna jumate, maxim 2.de-aceea nici nu am cautat prin pamant.oricum, i-am plantat pe fiecare intr-un ghivecel si le-am facut loc la geam.nu puteam sa-i tin, ce vreo2 erau f firavi si 2 incoltiti.acum nu stiu de care sunt, ca eu aveam visiniu simplu si alb cu roz dublu.inclin sa cred ca majoritatea sunt dubli, daca nu chiar toti.

gabriela jalba

Opia,asa am patit si eu cu niste frunzute primite,care am crezut ca au murit si am recuperat pamintul,si cind am vrut sa-l folosesc,am dat de bulbisori. Acei bulbisori au facut gloxi aia rosie cu bordura alba batuta ( e postata pe aici...). Imi pare rau ca nu le-a mers la toate frunzele,...de aia am pus mai multe,ca poate ceva-ceva s-o prinde.Daca o sa vrei,repetam la anul,ca nu-i bai!1 sa iasa ale mele si sa se faca sa am de unde da!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Am citit tot despre experientele voastre cu gloxinii! Eu am primit doua (una mov si una roz, ambele batute) si am pus si frunze in apa si au facut bulbi. Nu stiu ce o sa se intample daca le voi pune in pamant acum, (e totusi noiembrie) dar voi vedea. In alta ordine de idei, am citit, nu mai stiu pe unde, ca in perioada rece bulbii trebuie scosi din pamant si replantati in prumavara. Voi cum procedati?

myky

tocmai am plantat aseara 3 frunze de gloxinia, daca au caldura si sunt udate moderat, adica nici sa balteasca apa nici sa se usuce prea rau pamantul totul este ok.
si bine ai venit!

gabriela jalba

Pune frunzutele cu bulbisori in pamint afinat,fa o udare normala,si cind se usuca frunza ,opreste udarea si lasa in repaos.Dupa aproximativ 3 luni,incepe sa uzi si ai sa ai surpriza sa vezi cum creste plantuta!!!
        Peste iarna,bulbii mei ramin in ghiveci.Ma anunta ei cind sa-i scot la lumina,ca dau coltisor.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Vecina mea ,mi-a dat o tulpina lunga si subtire de gloxinia .I-am rupt virful si am pus l-a inradacinat ,apoi l-am daruit .Din tulpinita ramasa in apa ii da de la fiecare nodulet  frunzulite .Acum nu stiu ce sa fac ,s-o tin in continuare in apa sau s-o pun in pamint .stiu ca frunzelor nu prea le place apa

floare mica

Vio, daca frunzele au inceput sa se ofileasca poti sa intrerupi udatul. Tii ghiveciul intr-un loc unde sa nu inghete pamintul. La 1 martie incepi sa pui cite putina apa. Succes. :)

gabriela jalba

Se usuca singura. Apoi tai jos ,la nivelul pamintului
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

floare mica

Vio, eu las frunzele sa se usuce si le las acolo pina la primavara.
In felul acesta stiu precis ca in acel ghiveci am bulb de gloxinie
si nu gresesc sa plantez altceva in el !  :)

gabriela jalba

Dupa ce mi-am dat singura cu pumnul in barba ,de citeva ori,etichetez ghivecele in care pun seminte,bulbi,pui...folosesc etichete de alea de preturi(sint de diferite marimi). Toate ghivecele de gloxi le-am etichetat,scriind si ce coloare e,si daca e simpla sau batuta.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

floare mica

Da, Gabi, si eu folosesc etichete, au lipiciul atit de bun incit le gasesc atirnate intr-un singur coltisor si chiar cazute pe jos !  ::)

larisa

am mai patit si eu asa ,cadeau sau se decolora scrisul de la soare .Anul acesta cind doamna Gabi mi-a dat aproape o sacosa de frunze  si am primit si de la Danadea  sau Mada ,carora le multumesc si pe aceasta cale ,am scris pe hirtie alba si am lipit cu scotch,ce culoare si cum e ,de la cine e,sa stiu ce culori am .Deocamdata sunt bine ,La unele s-au topit frunzele dar nu s-a dezlipit de bulbisor,unele incep sa se topeasca ,iar unele stau inca verzi cum le-am pus

gabriela jalba

Trebuie sa marturisesc ca eu nu  patesc asa cu etichetele:curat bine unde vreau sa lipesc,eventual cu un pic acetona,las sa se usuce si apoi lipesc bine!!! Nici nu se decoloreaza scrisul,ca am luat marker rezistent. Ma gindesc,ca eu fiind in caz de forta majora,am taiat gloxi cu tot cu flori,frunze,boboci...poate n'or muri!!! Normal le-as fi lasat sa se usuce;cred ca asa se maturizeaza bulbii.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

floare mica

Si eu am facut ceva asemanator Larisa.
Peste eticheta aceea "buna" am lipit un scoth subtirel foarte rezistent.


larisa

Tot patitu ,e priceput,Floare mica.Daca am vazut ca incurcam borcanele si soiurile ,am trecut la origini.Mama nu se rusina cu etichetele scolare lipite pe borcanele de conserve ,eu de ce sa ma rusinez cu etichete pe paharute ,ghivecele ,ca doar nu-i gradina botanica oficiala .principal sa stiu eu ce am in fiecare ghiveci .

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vciupa

Felicitari Erwin!
De unde le-ai luat?