Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

georgette

Quote from: opiadc on September 13, 2009, 04:39:48 PM

         Sica, am tot vrut sa-ti spun, si am uitat! ::)
          Gloxiniile cele 2 inflorite, una , cea visinie e in frunza de anul trecut, deci nu stiu cate de dezvoltat e bulbul si cea roz dubla e din seminte.Vezi cum le treci peste iarna! :)

         Codruta, la fel s-au inmuiat si la mine primele ture de pui, am udat prea tare pamantul, cred.asta e singura explicatie, zic eu.Am mai pus o tura de 10 pui la un moment dat, am udat fffff bine pamantul si i-am pus in mini-sera.A doua zi erau toti moi, prabusiti peste paharele. ::) ::)
      Nu stiu cum se numeste asta, gloxicid, cred! ::)
Cred ca "minisera anaeroba" :D :D :D  au nevoie de aer si racoare dupa transplantare..cel putin asa am obs eu ! ::)

Codruta

Multumesc fetelor :-*
La plantuta transplantata eu zic ca nu am pus prea multa apa dar nici nu am pus-o in nici un fel de sera. Ma gandeam ca daca sunt in jur de 24 grade in camera ii este suficient. Doua zile a stat dreapta dar in a treia s-a culcat la pamant. Mie mi s-a parut ca e cam uscat pamantul...poate eu am sarit iar dintr-o extrema in alta ;D

Ella

Eu cred ca, la voi, este prea cald, sau le udati prea mult.

Uite puiuti transplantati de o luna     i-am descoperit treptat, pe masura ce am vazut ca sunt prinsi. In spate mai este un pahar acoperit inca si o cutiuta cu cateva fire mici mici, care nu am putut sa le transplantez la vremea respectiva. Poza este facuta acum, la o privire atenta se vede ca nu este urma de apa pe pamant, sunt mai mult uscate decat ude. Le ud cam la 3 zile si atunci cu pipeta  ;D
Imi pare rau de puiuti vostrii! >:(

opiadc


          Mai, pipeta nu am, dar pot face rost! :D Bine ca am descoperit care e problema!
          Acuma nu vreau sa fiu rea, dar mai trebuiau sa si moara din ei, ce as fi facut cu 200 de gloxinii? ::) mai ales ca vine si iarna!

Ella

Asta-i partea plina a paharului, nu?  :D :D :D

Mi-a inflorit pistruiata  ;)

      

Dau un banut  :D  pt. cine-mi spune ce culoare are sa fie floarea bobocului asta  ::)      :D :D :D

"dude" petrece, este plina de flori si boboci in continuare, nu se lasa    iar pe asta o stiti deja  ;)     am pozat-o iar, ca-mi este tare draga.

Erwin

Quote from: Ella on September 13, 2009, 10:40:25 PM
Mi-a inflorit pistruiata  ;)

      
.

Eu am botezat-o pe pistruiata asta "Dotted Blue". ;)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Ella

Am vazut in albumul tau. :D

opiadc


        Si eu am ! :D :D :D Mi-e tare draga ca aface multe flori si acestea rezista o perioada mai indelungata, nu ca unele simple care se ofilesc in 2 zile. :D

myky

Quote from: opiadc on September 14, 2009, 09:11:48 AM

        Si eu am ! :D :D :D Mi-e tare draga ca aface multe flori si acestea rezista o perioada mai indelungata, nu ca unele simple care se ofilesc in 2 zile. :D
daa si mie, sarumana, bogdaproste cocoana!

doina

Una din gloxiniile mele din seminte are bobocel mare , trebuia sa fie cu  floarea simpla dar dupa forma bobocului cred ca este dubla  :D

Vikylucia  :-* , in curand imi va inflori un slipper de la tine , al doilea are bobocei minusculi si al treilea este inca in stadiul de frunza pusa la inmultit  ;D

getama

ce frumuseti mai aveti,astept si la mine sa o vad mare si plina de flori :)

opiadc

Quote from: myky on September 14, 2009, 09:41:49 AM
Quote from: opiadc on September 14, 2009, 09:11:48 AM

        Si eu am ! :D :D :D Mi-e tare draga ca aface multe flori si acestea rezista o perioada mai indelungata, nu ca unele simple care se ofilesc in 2 zile. :D
daa si mie, sarumana, bogdaproste cocoana!

          Pt mata, cocoana, oricand! :D :D

Ella

Fiecare, frumoasa in felul ei   ;)

         

doina

Sunt frumoase Ella , e culoarea pe care o prefer la gloxinii  :D
Asa arata bobocelul gloxiniei din seminte in cateva zile voi vedea floarea deschisa
Quote from: opiadc on September 14, 2009, 09:05:03 PM
          Pt mata, cocoana, oricand! :D :D
Se poate si pentru mine o frunza ?  :-* :-* :-*

Ella

Quote from: doina on September 16, 2009, 01:25:54 PM
Sunt frumoase Ella , e culoarea pe care o prefer la gloxinii  :D
Asa arata bobocelul gloxiniei din seminte in cateva zile voi vedea floarea deschisa



Sunt frumoase, este primul rand de plante din seminte, inflorite, foarte frumoase, au fost multe dubluri dar cateva au meritat efortul.
Bobocelul este mov sau roz?

myky

bai, ma faceti sa-mi bag unghia-n gat ca nu am luat si eu seminte de gloxinii.

Ella

Semintele de gloxinii se pot planta tot anul, doar ca in ac. perioada cresc mai greu si au nevoie de lumina suplimentara. Citeam pe site-ul unui producator, ca dansii au o cultura de februarie cu flori vara si una de mai, cu flori in decembrie.

doina


Ella

 :D :D :D   fiindca este a ta  ;)  bafta, sa fie mov   :D  eu ma uit la fiecare boboc ce se coloreaza si astept unul roz, nu...toti sa fac rosii sau mov. >:(

opiadc

Quote from: doina on September 16, 2009, 01:25:54 PM
Sunt frumoase Ella , e culoarea pe care o prefer la gloxinii  :D
Asa arata bobocelul gloxiniei din seminte in cateva zile voi vedea floarea deschisa
Quote from: opiadc on September 14, 2009, 09:05:03 PM
          Pt mata, cocoana, oricand! :D :D
Se poate si pentru mine o frunza ?  :-* :-* :-*

          Se poate, are mai multe, numai ca sunt mai mititele, ca am taiat-o la un moment dat si asta e a doua generatie de frunze.
          Daca nu se prinde cumva, iti mai dai si la primavara. ;)

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Ella

De unde le scoti nene  ::)   nu, tre sa ma dau iar la cautat sinningii pe net. ::) ;D  o adresa... ceva?

opiadc

Quote from: Erwin on September 16, 2009, 10:13:00 PM
Fire of Innocence

*

                      Uau!  :o :o :o :o
                      Fara cuvinte! ::)

Nicol Caloian


opiadc

Quote from: myky on September 16, 2009, 06:39:19 PM
bai, ma faceti sa-mi bag unghia-n gat ca nu am luat si eu seminte de gloxinii.

            Lasa, mai Mykysor, ca iti dau eu gata crescute! Numai sa mai astepti cateva luni bune!
        Si daca vrei musai sa te chinui, se poate rezolva si asta! :D