Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Sarumina!!!! O sa-l plantez ca e mai sigur. De-l pun la pastrare s-ar putea sa uit de el.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Ella



georgette

Quote from: myky on October 13, 2009, 02:17:34 PM
geta si nicol, asta e gloxinia din care v-am dat frunze.
http://s33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/?action=view&current=Picture050.jpg

Imi vine sa mi trag palme..ca nu mai stiu care e cea de la tineee...acu le pindesc pe toate doar o fi una ca asta! :-\ :-* :-*

myky

Quote from: georgette on October 13, 2009, 05:22:41 PM
Quote from: myky on October 13, 2009, 02:17:34 PM
geta si nicol, asta e gloxinia din care v-am dat frunze.
http://s33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/?action=view&current=Picture050.jpg

Imi vine sa mi trag palme..ca nu mai stiu care e cea de la tineee...acu le pindesc pe toate doar o fi una ca asta! :-\ :-* :-*
deci, in mesaj era vorba de getav, tie nici nu mai stiu daca ti-am dat, dar stai linistita ca mai aduc si la intalnire.

Nicol Caloian

Quote from: myky on October 13, 2009, 02:17:34 PM
geta si nicol, asta e gloxinia din care v-am dat frunze.
http://s33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/?action=view&current=Picture050.jpg

:o Ce faina e! Sper da faca radacini. Pana acum arata bine.  ;)


gabriela jalba

vedeti ce pistruiata si  frumoasa e ?!!!!  E unica mea gloxi,dar m-a bucurat din plin.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doina

Cred ca nu mi-am facut vedete gloxiniile care mai au flori acum , pe balconul meu  ;D      
Nici nu stiu ce sa le fac pentru ca niciuna nu s-a dus la culcare ....
Cred ca le voi lasa pe balcon fara sa le ud si cand se usuca le iau bulbii si-i pun in pungi dar voi pune frunze la prins din fiecare pentru ca n-as vrea sa le pierd , daca voi avea dubluri la primavara cred ca voi avea ce sa fac cu ele  ;D

Ella

Foarte frumoase gloxinicile voastre!
din speciosa mai am si eu trei cu flori si cea roz care a uscat primul boboc, nu am inteles de ce  ::) mi-a dat voie sa vad ca este roz si s-a uscat, acum vin doi din urma, sper sa-i pastreze ca altfel, o culc.

Fleurf

Ale mele toate sunt la somn. Mai am in vegetatie numai cateva care as vrea sa le tin asa in iarna asta fiindca sunt plante tinere si mi-e teama ca nu se mai trezesc. Anul asta nu le-a mers tocmai bine fiindca au fost udate prea mult cat am lipsit de acasa, dar totusi n-a murit niciuna doar ca au pierdut o mare parte din boboci si nici n-au mai inflorit a doua oara.

opiadc


        Alor mele anul acesta le-a mers ...EXTRAORDINAR!  :D :D :D
       Niciodata de cand am gloxinii nu am avut atatea flori deodata;bineinteles ca fiecare are particularitatile ei si nu tin la toate florile la fel de mult! ::) Unul dintre motivele pt care iubesc acum foarte mult tigrinele este tocmai faptul ca florile lor tin foarte mult;comparativ cu cea mov cu margine alba, de exemplu, la care tine f putin.Nu stiu daca este o regula generala pt toate, eu am avut numai 4 inflorite anul acesta!
      Doina si Fleur, ca acum voi sunteti, ma gandesc sa va pun eu la inradacinat frunzele pt primavara;de fapt am deja puse la prins, ca tigina mov, cea alba cu margine roz s-au culcat deja.La mov dublu am deja mai multi bulbisori, Fleur, chiar aseara am transplantat 2 si mai am mai multe frunze.
    Mai am cateva promisiuni de tigrina mov, toate sunt trecute in agenda!Miha, Myky, nu v-am uitat. ;)
    Doina, din prima care ai postat-o, as vrea si eu o frunzuta, te rog! :) Prognoza spune ca se incalzeste, asa ca nu cred sa fie o problema daca imi trimiti coletul, sa nu-ti mai ocup spatiul.Si Cycogan nu mai imi trimite, te rog, ca mi-am cumparat din Cluj.Mersi! :-*
     Avand in vedere ca n-am mai mers la intalnire, nu ti-am trimis nici tie plantutele! ::) Ramane sa vedem pe parcurs alta metoda!

Ella

Inca o frumoasa  ;)

HCY's hello melody

      

miha

Chiar frumoasa...  :) Imi plac tare mult micutele astea...sunt compacte...si au si frunzele tare frumoase... De flori, nu mai zic...  ;)

Erwin

Foarte frumoasa! Dragalasa de-a dreptul.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

opiadc


         Am o intrebare: care e temperatura minima ca sa reziste puii? ::) ::)Vorbesc de cei din seminte? Acum ii in intr-o camera care nu e incalzita in care iernez muscatele si fuchsiile.Daca ii las acolo oare o sa reziste peste iarna fara incalzire? ::)
        Ca la celelalte din frunze pe care le-am primit si la ce mai am deosebit la inradacinat le-am facut un raft langa geam unde este si caldura, dar nu mai am spatiu!

Erwin

Monica, cred ca e le prea frig acolo la puii de gloxinii...
Dar inainte sa tragem concluzii, spune-ne cat e temperatura minima in camera aceea. Daca e 10 grade C nu e bine.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gty

 salutare
am pus si eu niste frunzulite  si au facut radacinute si niste mici bulbisori
intrebarea mea este cind trebui plantate in pamint ?
care stiti va rog un raspuns
 
cu stima

dorinas

Daca bulbisorii sunt mai mari decat o boaba de fasole atunci poti sa-i plantezi in pamant dar nu la adincime mare si nu-i uda prea mult, sa fie putin umed pamantul.

stefana

Quote from: dorinas on October 21, 2009, 01:10:43 PM
Daca bulbisorii sunt mai mari decat o boaba de fasole ...
Dorina, dar daca sunt micuti de tot (Ella stie :-* ) cum ar trebui sa procedez cu bulbishorii (sunt fara frunza mama) ?

dorinas

Pai daca nu mai au frunza mama eu zic ca trebuie sa-i plantezi asa, acoperiti cu putin pamant si udati cate putin sa nu se deshidrateze dar nici sa nu putrezeasca. Acuma depinde si cat de fitosi sunt.

stefana

Ultima floare deschisa la o gloxinie cumparata din Metro n-a vrut sa fie la fel cu celelalte (rosii ) dinaintea ei ;D :

Iar aici este Kaiser Wilhelm, din bulbii 2008 (cam singurul ramas pe baricade, din sortimentul de atunci)

Ella

Quote from: stefana on October 21, 2009, 01:19:20 PM
Quote from: dorinas on October 21, 2009, 01:10:43 PM
Daca bulbisorii sunt mai mari decat o boaba de fasole ...
Dorina, dar daca sunt micuti de tot (Ella stie :-* ) cum ar trebui sa procedez cu bulbishorii (sunt fara frunza mama) ?

si Dorinas stie!  :D :D :D eu nu-i ingrop decat 90% in pamant si apa rar, rar de tot.

Gloxinia "nedefinita" ca si culoare este pe aceeasi tulpina cu cea rosie?   ::)  sau este vorba de alta planta?

opiadc

Quote from: Erwin on October 19, 2009, 10:00:35 AM
Monica, cred ca e le prea frig acolo la puii de gloxinii...
Dar inainte sa tragem concluzii, spune-ne cat e temperatura minima in camera aceea. Daca e 10 grade C nu e bine.

      Acum e mai mult de 10 grade, am urmarit la vecina mea care inca nu s-a intors de la tara si in casa la ea, fara incalzire, sunt cam 14 grade.Dar asta in conditiile de acum, la iarna va fi mult mai frig.am cumparat deja un raft cu 4 polite- e cam uratel el, de-ala de plastic, cica pt fructe si l-am pus pe masa langa calculator, dar e plin deja, sunt 65 de ghivecele si paharele cu frunze si plantute de gloxinii, siningii, achimenes si chirita. ;D Mai trebuie sa mai imi cumpar unul, ca as putea sa-l umplu si pe ala la cate mai am la inradacinat.
    De fapt, daca le-as pune si ultimele frunze care le-am pus la inradacinat pt ca mi-a fost mila sa ale arunc atunci cand am pus planta la iernat, mi-ar mai trebui 2 rafturi! :D :D

Erwin

Daca e mai putin de 10 grade C nu cred ca e ok pentru gloxinii.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro