Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

emilia68

Stiu ca acum gloxiniile sunt in repaos...si a mele mai dorm.

Am crezut ca ai cumpatat-o acuma...deja apar la florarii gloxinii inflorite.
Aveti experienta cu gloxinii cumparate deja inflorite? Ramin de la un an la altul?
Eu am doar din bulbi cumparati. Din pacate nu prea gasesc prea multe feluri.

doinabacau

  Cred ca depinde si de indemanarea noastra! Mai de mult,am citit ca pentru a mari rezistenta plantei,bulbii se tin cateva ore in  zeama bordeleza,se planteaza,iar lastarii se stropesc de cateva ori cu aceeasi solutie,pana la aparitia bobocilor.

emilia68

Poate ar fi o modalitate pentru a mari rezistenta plantei.....dar mie mi-ar fi frica sa tin bulbul in apa  ....cind sunt asa  de sensibile la excesul de apa.
De la multe persoane am auzit ca nu ramin in viata plantele cumparate deja cu flori.
Poate nu au fost ingrijite corespunzator.
Oricum eu anul acesta vreau sa cumpar citeva culor diferite...vom vedea cum rezista.
Cu cele din bulbi crescute nu am probleme

http://emilia68.sunphoto.ro/Gloxinia

penelopa

Mie nu mi-au rămas în viaţă nici cele prinse de mine din frunze. Nu reuşesc să le trec peste iarnă.  :( Primăvara, când trebuie să scot bulbii de la iernat, nu mai găsesc decât ... mraniţă. :(
Aşadar, am pus .  acestei plante. :)

BoboROM

Gloxinia rosie a fost primita de nevasta-mea acum ceva ani, in ghiveci. Deci rezista. Poate nu au stiut sa le ude corespunzator.  Nu am cumparat bulbi la punga pana acum.

doina

Quote from: penelopa on February 04, 2011, 12:53:06 PM
Mie nu mi-au rămas în viaţă nici cele prinse de mine din frunze. Nu reuşesc să le trec peste iarnă.  :( Primăvara, când trebuie să scot bulbii de la iernat, nu mai găsesc decât ... mraniţă. :(
Aşadar, am pus .  acestei plante. :)
Pene , plantele proaspat inradacinate  se tin in vegetatie prima iarna pentru ca bulbul este mult prea mic si nu rezista , se usuca , dupa aceea nu mai sunt probleme .

emilia68

Eu cind am cumparat bulbii, am cautat sa fie deja un pic lastariti si pe urma nu apar surprize neplacute.

Bobo, ma bucur ca la tine a rezistat planta mai multi ani.. inseamna ca daca sunt ingrijite corespunzator poti sa te bucuri de ea mai multi ani.

Din frunze nu am incercat inca sa le prind, dar anul acesta sigur voi incerca.

doinabacau

 Emilia,eu am procedat in consecinta,si te asigur ca bulbii ies teferi,dar eu am balconul orientat spre vest si chiar daca le am in ghivece suspendate,gloxiniile se simt confortabil pana pe la 22-24 gr. si nu prea am parte de explozii florale.Am locuit ,cu ani in urma ,intr-un apartament cu balconul spre est,si acolo faceau cate 12-16 flori,de nu ma induram sa plec de langa ele,de aceea imi e greu sa renunt! Asa patesc si cu violetele,si am un pervaz ocupat degeaba,rar vad o floare ici,una colo.

doina

Am deja bobocei , oare peste vre-o luna infloresc ?

emilia68

doinabacau!
Asta inseamna ,conteaza forte mult si locul unde sunt puse, si eu am ferestra orientata spre vest...infloresc frumos dar nu fac multe flori.

Doina!

Tare dragalase sunt :-bd
Peste o luna tu siguri te vei bucura de floricele.Sunt prinse din frunze?

doina

Da sunt din frunze, am o gloxinie din seminte si toate celelalte sunt din frunze .

emilia68

Felicitari Doina!

Anul acesta si eu vreau sa-mi prind gloxinii din frunze....pot sa apelez la tine pentru sfaturi?

GetaV

Doina in camera la caldura infloresc mai repede de-o luna
Cu prinsul gloxiniilor din frunze nu este greu ,ori in apa pana se vede bulbisorul ,ori direct in pamant cu pet in cap :-bd

doina

Quote from: GetaV on February 07, 2011, 07:45:23 PM
Doina in camera la caldura infloresc mai repede de-o luna
Sunt in camera , la caldura , la lumina neon.
Deci e perfect  :-bd in curand voi avea flori la gloxiniile mele  ;D

doinabacau

 Doamne ajuta,tuturor! Din frunza se prind si fara pet,dar inradacineaza mai greu.

doina

Quote from: emilia68 on February 07, 2011, 06:50:06 PM
Anul acesta si eu vreau sa-mi prind gloxinii din frunze....pot sa apelez la tine pentru sfaturi?
Daca reusesti sa citesti ce s-a scris pana acum ar trebui sa te descurci dar daca mai ai neclaritati, postezi intrebarea si va raspunde cine citeste si stie raspunsul  +hug
Bineanteles ca poti apela  :D

paraschivvvv

Doina gloxinia ta s-a grabit cu imbobocitul-bravo ei si stapanei;ale mele toate au muguri ,altele mai grabite au frunze dezvoltate dar nu au boboci;si bulbisorii din Ukraina au mugurasi iar altii inca stau in asteptare;sa vad ce va iesi din multitudinea de bulbisori de afara.

doina

Multumesc, d-nul Paraschiv ! Gloxiniile mele au bobocii atat de mari pentru ca au fost in vegetatie toata iarna.

BoboROM


Am dat din greseala peste alta poza veche cu gloxinia rosie pe care am dat-o lui tata:

geodezia

foarte frumoasa mai ales ca e floare dubla

emilia68

E minunata...si cit de multe flori are! +hypno


paraschivvvv

Bobo foarte reusita!!

gabriela jalba

Quote from: emilia68 on February 03, 2011, 12:08:44 PM
........................................................
Aveti experienta cu gloxinii cumparate deja inflorite? Ramin de la un an la altul?
...............................
Draga mea,Anul trecut am primit 6,de o frumusete  Daca te uiti mai departe in album,le vezi pe fiecare in parte(nu erau doua la fel!!! ) Nu pot sa-ti zic ce m-am bucurat. Am urnat protocolul cunoscut pt repaos. Acum,am vrut sa vad ce bulbi au si sa le schimb pamintul. Am ramas stupefiata!!1 Nimic bulb!! Doar ceva ca un bob de mazare si cam stafidit. Nu stiu de-o mai iesi ceva. Deci erau dopate in indopate cu toate cele !!! Veci nu mai vreau de cumparat. daca am sa gasesc bulbi o sa-mi iau. cum doi ani mi-am pierdut toate gloxi ca n-am avut conditii bune de iernat....
  Deci,eu nu as sfatui pe nimeni sa-si faca colectie din cele inflorite.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

emilia68

Draga Gabriela, imi pare foarte rau pentru gloxiniile tale.
Chiar ca au fost minunate..pacat de ele.
Iti multumesc ca ne-ai impartasit experieta ta...imi dau seama cum te-ai simtit cind nu ai gasit bulb in ghiveci.

GetaV

Astea cumparate se tin in vegetatie pana creste bulbul