Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

cristianabv

Oameni buni, cu riscul de a parea ametita si insistenta, sfatuiti-ma si pe mine, va rog. Am citit ce ati scris voi pe aici si sunt in ceata total. Gloxinia mea deja are trei lastari vigurosi, dar de dimensiuni diferite - cea mai mare e de 2 cm- care deja cresc stramb din cauza ca sunt fff apropiati. Am vazut ca unii dintre voi rup lastarii, altii taie bulbul (dar toamna) eu tot nu stiu cum e mai bine sa fac :'( ...si bulbul meu e destul de mare, ma gandeam sa il tai, dar nu e prea tarziu? as vrea sa am flori si anul asta...


http://community.webshots.com/user/cristianabv

cara

cristiana, nu stiu altii cum ar proceda, dar tinand cont de marimea ghiveciului si deducand de-aici cu aproximatie marimea bulbului, eu nu i-as lasa mai mult de doi lastari la gloxinia ta.
n-am taiat niciodata bulbi, deci nu-ti pot da sfaturi chirurgicale  ;D

vernil

Cristiana, daca ai curaj si crezi ca poti taia bulbul fara sa afectezi vreun lastar, ia un cutter si taie fara frica! Are consistenta unui cartof  :D.
Daca iti este teama, atunci pur si simplu rupe un butas si pune-l in apa. trebuie sa fie insa mai maricel. La mine nu sunt mai mult de 3 lastari la un butas.

cristianabv

te cred, Gabi, dar a mea a avut anul trecut 2 lastari si nu a putut inflori; din toti bobocii i-a inflorit unul singur. Acum, desi sunt mici, se vede ca nici lastarii nu au loc. Am sa pun poza ca sa vezi ce inghesuiti sunt.  :'(

cara

dar alea cumparate is dopate cu hormoni!
de aia pot duce florile. desi dupa ce le-am adus acasa si la alea le-au cazut jumate din boboci....

:D
crisiana, acum sa te vad ce decizie iei cand sfaturile noastre sunt diferite!

cristianabv

Sa stii ca e o decizie grea, cara. Dar de facut, trebuie sa fac ceva. daca vezi ce inghesuite sunt...... si nu au decat 2 cm. nu stiu unde isi inchipuiau ei - lastarii- ca vor creste ... :P
Va tin la curent.





http://community.webshots.com/user/cristianabv

cristianabv

Gabi, daca te ajuta cu ceva..sunt alaturi de tine..chiar era fff frumoasa.. dar sunt sigura ca nu te lasi si faci tu alta la loc.

mamaruta

Sau, poate, te ajuta prietenii sa o recuperezi! :-*

Erwin

Am o problema. Din gloxiniile "prinse" din frunze in toamna trecuta, am cateva alungite... desirate... par mai degraba curgatoare. Una din ele avea 2 lastari si ieri ma gandeam sa rup un lastar si sa las numai unul... si cand am pus mana pe el a iesit cu tot cu bulb afara. Tot e bine, ca in loc de una am doua. Bulbul destul de mic. Ce sa fac eu cu ele? Sa le las asa sa fie curgatore? Sa le rup? Daca le rup din bulbii aia mai ies alte gloxinii in primavara asta?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

nu le rupe, mai! las ca se invartoseaza ele la anu'!  :D

vernil

Erwin, poate nu au lumina suficienta, din cauza asta s-au alungit asa. Mai exista posibilitatea ca ele sa nu isi extraga din pamant suficienti nutrienti de care au nevoie. Mai bine trece-le intr-un ghiveci mai mare si schimba-le pamantul, oferindu-le si ceva mai multa lumina. Iar tulpina o poti sprijini de un bat. Eu mi-am legat unele flori (kohleriile) cu martisoare. Apoi am aflat ca asta de fapt este un vechi obicei, sa legi martisoarele in cracile coapcilor  ;D

Erwin

Au fost toate tinute intr-un geam, au primit lumina la fel. Eu ma gandeam sa le tai, si poate poate din bulbii aia dau alte plantute...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vernil

Mai bine faci cum a zis Gabriela, infasoar-o pe langa bulb si astup-o cu pamant, cine stie ... Anul rtecut am patit asa cu 2, le-a rupt si asa au ramas. Exista posibilitatea sa fie si ei, bulbii, bolnavi.

Nicol Caloian

Sunt tare necajita  :'( . Am gasit frunzulitele de la Kaiser Wilhem moi si cu petiolul maronit. S-au desprins imediat ce le-am atins. Mai pot spara sa iasa o noua plantuta din bulb? Acesta este tare si parca ar avea si alti mugurasi.

Erwin

Exact asa am patit si eu cu Wilhem, avea bulbu 3 lastari f frumosi si intr-o zi i-am gasit suparati... am scos bulbul... era mort...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

Dar gabi, care era ideea cu ondulatu prin pamant? Sa nu fie lastarul asa lung?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Nicol Caloian

Eu n-am indraznit sa scot bulbul. Il mai las ceva vreme si apoi voi vedea.

vernil

Quote from: Erwin on March 11, 2008, 06:49:01 PM
Dar gabi, care era ideea cu ondulatu prin pamant? Sa nu fie lastarul asa lung?

Da, ca sa nu-l rupi,  poate chiar mai inradacineaza  o data

Erwin

hai sa le lasam sa curga, sa fie gloxinii curgatoare  ;D
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

penelopa

O mare frunza de gloxinie (nici nu mai stiu de la cine o am ) pusa in apa a facut radacinute fara bulb dar au inceput deja sa creasca plantute mici din ea care stau .... in apa.
Ce fac cu frunza?

vernil

O pui in pamant cat mai repede.

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Trofin Petrina

Poate au nevoie de mai multa lumina.
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

Erwin

Sunt in geam , la fel cu celalalte plante, au lumina destula...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

Ce paraziti ar putea sa aiba?

Uitati cine ma astepta in seara asta:


Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro