Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Va promit ca trimit frunze din toate gloxiniile ce le am. NUmai voi sa fiti priceputi in a le inmulti prin frunze, ca toate mi-au reusit, numai gloxiniile nu .... Printre altele, o prietena mi-a trimis gloxinia alba, dubla. Asa ca sanatosi sa fim si sa ne ajutam intre noi.
Era o domnisoara care era tare pofticioasa la gloxinii, violete si hoya, cred ca nu a avut rabdare sa dialogheze putin cu noi ...

Nicol Caloian

Mariana, o frunza de gloxi alba pot sa-ti cer si eu?

vernil

Sigur, Nicol ! Cand va creste, ca acum este pui mic, ne intalnim si-ti ofer din toate gloxiniile mele.

Nicol Caloian

Astept, nu-i bai!

Trofin Petrina

Erwin si Fleurf ce le faceti voi gloxiniilor voastre de au flori deja? Spuneti-mi si mie secretul :) Ale mele au cate 4 frunzisoare........mai e mult pana la flori? Le trebuie adminstrat ingrasamant?
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

Erwin

Gloxiniile inflorite sunt cele prinse din frunze in toamna trecuta. A mea are doua flori de mai bine de o saptamana. Am imbobocita si una care am scos-o in geam prin ianuarie, dar mai dureaza un pic pana infloreste.
Ce le fac eu? Iarna asta le-am udat cu ingrasaminte cam o data la 2 saptamani, vara le ud saptamanal cu ingrasaminte si din 2 in 2 saptamani le ud cu Revital.
Asa arata a mea:


Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vciupa

Si eu am una inflorita.
Ii fac poze mai tarziu si o pun pe site.
Si mai am una care are 17 boboci.
Nu am facut nimic deosebit, numai le-am tinut in repaus.

vernil

Opi, fii sigura ca voi da, important este sa creasca. Acum, sunt curioasa ca unele obsinuite nu dau nici un smen ca vor sa se miste ... Sunt bulbi cumparati anul acesta. Unii au fost foarte harnici, sunt maricei ...

vernil

Am zis ca anul asta voi cumpara din florarii sau sere orice gloxinie cu floare dubla. Mi s-a pus pe gloxinii, in ideea ca este placut sa ai flori cand este cald afara, iar iarna sa pastrezi bulbul, la racoare ...

martipan

Nu-i de disperat cu rasaritul gloxiniilor,unii bulbi sunt mai lenesi si rasar mai greu!
Acum m-am uitat din nou la bulbul de gloxi mov si vad ca a prins radacinute mai bine,plus se zaresc vreo 2 puncte fooooooarte mici,mai albocioase,care banuiesc ca-s viitori mugurasi!
Anul trecut mi-au rasarit mult mai tarziu,dar mi-au inflorit toata vara + inceputul toamnei ,deci nu-i bai ! ;)
Mult noroc!

Erwin

Quote from: vernil on October 22, 2007, 10:10:16 AM
Am achizitionat o mini-gloxinie. Special am pus langa ea repere, ca sa vedeti cat este de delicata. Si are flori !



Mai traieste acea mini gloxinie de care e vorba mai sus?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela iuliana

Buna,imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu cersitul meu(mai ales imi cer scuze D-nei Vernil),va rog sa ma intelegeti ,sunt incepatoarea si doritoare de tot ce e frumos.Multumesc pt intelegere. :)

Erwin

gabriela iuliana, stai linistita. Pana priimesti frunzele si pana cresc plantele, stai pe forum si inveti sa le ingrijesti.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela iuliana

Ok.mersi Erwin,o sa-mi dau toata silinta sa invat cat mai multe despre plante. :)

cara

cu tristete va anunt ca bulbii de tigrina blue, prince albert si wihelm cuceritorul au cazut la datorie, opintindu-se sa lastareasa...

tigrina red a reusit. de trei ori ura!

la voi care mai e situatia?

Erwin

Colega! Nici la mine situatia nu e mai roz. Tigrina blue, tigrina red si kaiser wilhelm - cate 4 bulbi din fiecare luati la comanda comuna au cazut la datorie. Am cumparat iar niste bulbii de la Metro, atata am rascolit toate pungile si am luat  cate o punga de tigrina blue si tigrina blue care aveau ceva mugurasi. I-am pus in ghiveci, sunt curios ce se intampla. Am luat si o punga cu 2 bulbi de kaiser wilhelm, pareau tari, nu se vedeau muguri, dar erau tari bulbii. cand i-am scos din punga am descoperit ca erau cam stricati...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

Nu-i nimic, am facut cu placere. Si nu renunt eu la gloxinii doar pt ca am nimerit pe un producator de bulbi de proasta calitate.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

deci tu-mi dai din toate cele care au crescut si io-ti dau tigrina red!  :D :D :D

ELA

la mine tigrina red s-a prins....ceilalti,nu prea!i n mare masura ma consider vinovata pt. ca sunt primii bulbi pe care ii pun la incoltit si cred ca nu i-am ingrijit cum trebuie(apa in exces)
la bulbii de begonie am succes 80%!

sicamin

Nici eu nu am prea avut noroc la gloxinii. Din 16 bulbi au iesit doar 9 dar am din toate 4 feluri ce am facut comanda la comun.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P3220040.jpg
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P3220036.jpg

vciupa

Cred ca la mine au rasarit toti.
Sunt micuti, sper sa reziste.

Erwin

La mine doar Prince Albert au iesit (vorbesc de bulbii din comanda comuna). Unul l-am dat, mai am 3. Din a doua tura de tigrine, luate de la Metro, cate un bulb doar parea sanatos. Acum stau cu sufletul la gura sa vad daca o sa creasca. Tigrinele mi le-am dorit cel mai tare si...

sicamin,  ai tai sunt foarte frumosi, felicitari.
vciupa, nu-i bai ca-s mici, important e ca au incoltit toti bulbii.

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Fleurf

  In sfrasit mi-a incoltit si mie un bulb de tigrina bleu, dupa vreo 2 luni fiindca ceilalti au luat drumul tomberonului.

vernil

Eu nu am facut comanda comuna cu voi, dar si la mine Tigrina bleu este cazuta ... am in schimb Tigrina red.

In Bucuresti se gasesc acum gloxinii cu floare dubla, toate culorile, unele au si margine alba. Pretul corespunzator, adica 20 ron.

Gabriela Iuliana, iti inteleg pasiunea pentru flori, iar ceea ce a spus Erwin este de bun simt. Nu sunt suparata pe tine, probabil ca dupa ce va trece un timp si ne vom cunoaste virtual, iti voi trimite si eu pui de violete sau altele.

sicamin

Multumesc opi, sa le vad si florile ,ca frunze au destule.
Opi am pus trei bulbi, dar am lasat doar cate 2 si 1 lastar pe bulb.(cei din jardiniera ) iar cei din ghiveci i-am pus cate doi dar culori diferite.