Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

opiadc

      inseamna ca io-s mai cu ghinoin! :'(
        din 4 lastari de etoile feu pe care i-am rupt de pe bulbi ca erau prea inghesuiti si erau si marisori -doar unul s-a prins; ceilalti 3 s-au topit!


Nicol Caloian

Si la unele dintre cele pe care le am au inceput sa se vada bobocii dar cred ca mai e de asteptat.

opiadc

       foarte frumoase, heidi!
    au iesit anul acesta din bulb si sunt deja atat de mari si de frumoase?

      ale mele sunt mici in comparatie cu ale tale :'(; mai am pana ajung la flori;
       si din astea nu am...
         cand te induri sa rupi cate o frunzulita dai si mie? ;D please, please?
    anul asta am luat-o razna cu gloxi ;D; cersesc de la toata lumea;
        cred ca sunt dependenta, asa ca va rog sa ma intelegeti! ;D e o boala!

cara

Quote from: opiadc on April 20, 2008, 11:40:09 PM
cred ca sunt dependenta, asa ca va rog sa ma intelegeti! ;D e o boala!

vezi la "discutii diverse" de picaturile alea pe care le recomanda opia!  :D :D :D

larisa

Eu am facut inventarul si........dezastru .am doar doi bulbi de gloxi rosie ,restul au inghetat iar din padurea de frunze puse la inradacinat ,nimic .SE mai gasesc bulbi de gloxi de cumparat pe undeva?,ati mai vazut?sau e tirziu

vciupa

Mai sunt bulbi de gloxinii Larisa.
Si la Metro si la Praktiker.

Fleurf

  Uita-te la ei Larisa sa fie incoltiti ca altfel e foarte posibil sa dai banii degeaba. Mie din 4 abia mi-a iesi unul.

cara

subscriu, mare atentie!
am cumparat 4 bulbi si toti patru erau putreziti.  >:(

Erwin

Cara te referi la cei din comanda comuna?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

Quote from: Erwin on April 21, 2008, 02:44:30 PM
Cara te referi la cei din comanda comuna?


nuuuuuu!!!!!!
am cumparat de la metro doua pungi cu cate 2 bulbi. unii grena si unii rosii. toti erau putreziti.  >:(

lala

Larisa,fii atenta ca gloxi puse din frunze,ies un pic mai greu!Mai ai rabdare un pic!

larisa

O ,am luat la cernut tot ,am trecut tot pamintul printre degete ,doar doar voi gasi ceva ,dar nimic.o singura margica ,.am gasit un pic cam deshidratata ,de gloxi alb,sper sa.si revina .

Fleurf

  Isi revine ca am avut si eu niste bulbisori cat bobitele de mazare si au crescut plantute din toti. Ba unul l-am mai si zdrobit putin intre degete ca am crezut ca e o pietricica :-\

sicamin

Larisa ,lasa ca te ajut eu si-ti dau frunze de la ale mele. Am deja cateva imbobocite si cand infloresc iti arat si-mi spui de care doresti. Am de 5 feluri  dar nu duble (din comanda comuna )

larisa

Multumesc ,Sica ,dar acum nu ,ca in iunie plec iar si sotul meu nu le stie rostul si e pacat sa le pierd iar .Cind ma linistesc acasa atunci tip din toti rarunchii si cersesc din poarta in poarta ,sa -mi completez colectia

opiadc

Quote from: cara on April 21, 2008, 07:52:51 AM
vezi la "discutii diverse" de picaturile alea pe care le recomanda opia!  :D :D :D

     dar eu nu vreau sa ma las! ;D imi place dependenta asta! ;D

opiadc

       sunt pe fuga, dar tot trebuie sa va spun ca azi am intrat cu o prietena intr-o florarie-eu nu voiam nimic, pe cuvant, ea voia un aranjament pt casa ca-i veneau socrii in vizita, am si vrut sa raman in masina- si inauntru erau 3 gloxinii minunate, care mai de care mai pline de boboci:2 visinii si o tigrina mov :o; cele visinii mi-au intrat la inima adanc de tot, dar tot cu tigrina am plecat acasa ;D; are 2 flori deschise si 32, da, pe numarate, 32 de boboci! :D :D :D sunt ca si boabele pe ciorchine!
     si are niste frunze gigantice;ma si gandeam la strategii de inmultire, oare nu se poate frunza taiata, pe nervura principala, ca si la strepto? ce credeti?

Erwin

A venit Epurasu':


Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Fleurf

  Opia cei care au incercat sa taie frunza se pare ca n-au obtinut rezultate, dar poti despica codita pe o lungime de vreo 2 cm si vei obtine cel putin 2 plante dintr-o frunza. Eu asa fac si la gloxinii si la violete si obtin 2-3 pui din frunza, deci metoda e verificata.

Nicol Caloian

Primul boboc de gloxi. Este din cea pe care am avut-o de anul trecut, Mov batuta.
Erwin, tot din aceasta ti-am trimis si tie. Vad ca iepurasul a fost darnic, sunt tare frumoase, sa-ti traiasca!

[attachment deleted by admin]

Erwin

Nicol, le recunosti?




Azi a inflorit o gloxi prinsa din frunza:


Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Fleurf

  Sa ma laud si eu cu dragalasa mea de gloxinie, care tot din frunza s-a nascut. De altfel cu o singura exceptie toate gloxiniile mele, si sunt cel putin 20, sunt din frunze.

[attachment deleted by admin]

Erwin

Felicitari Fleurf; da' ce plina e de boboci!
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Fleurf

 Asa sunt toate Erwin si nu le-am pus decat pamant bun la plantare si le-am mai udat uneori cu macerat de balega cu urzici. Cred ca asta chear face minuni desi n-ai crede. Acum vreo 2 ani cand le-am plantat le-am pus si niste granule de miracolo verde si am avut cele mai proaste gloxinii. Cred ca a fost prea mult ingrasamant si nu le-a placut deloc.