Mazarea

Started by gabriela jalba, February 20, 2008, 03:26:30 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Ionut,in toamna lui 2005 am pus mazare in pamint(mai bine zis,am intors mazarea cu tot cu pastai) si in primavara lui 2006 a iesit devreme si am avut prima recolta f devreme!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ionut

nu i nimic de mirare,exista soiuri de mazare rezistente la ger(Isalnita 60 de ex.)care se seamana de toamna
mazarea este o planta care face parte din prima urgenta ca sa folosesc un termen din agricultura,adica se seamana in ferestrele iernii(alt termen) altfel spus cu cat mai devreme cu atat mai bine(prinde conditiile de mediu care i plac cel mai mult)

myosotis

Nu stiu daca tocmai asta e topicul nimerit, dar fiindca veni vorba de mazare..... Am cumparat o mazare timpurie (scrie pe plic) si care trebuie insamantata cand temperatura in sol e 6-7C. Ionut ar putea sti, cumva, cam cand se intampla chestia asta ? Sau sa bag un termometru in pamant ?

ionut

e greu de spus cand in solul gradinii tale vor fi 6-7 grade,nu stiu de unde esti(cei din N seamana mai tarziu decat cei din S de ex.)daca ai termometru de sol treaba e simpla...nu ai spus nici ce soi este,ideea e ca mazarea se seamana in prima decada a lunii martie,de cand au cam disparut statiunile legumicole producatoare de seminte au aparut pe piata tot felul de seminta din import care fiind creeate si produse in alte conditii de mediu decat ale noastre pot avea comportamente diferite fata de ceea ce stim noi,eu pun mazarea atunci cant terenul imi permite sa l lucrez,este foarte apreciata in familia noastra,congelatorul mai are si acum mazare
succes

costieanuconstantin

Quote from: ionut on February 22, 2008, 07:33:25 AM
e greu de spus cand in solul gradinii tale vor fi 6-7 grade,nu stiu de unde esti(cei din N seamana mai tarziu decat cei din S de ex.)daca ai termometru de sol treaba e simpla...nu ai spus nici ce soi este,ideea e ca mazarea se seamana in prima decada a lunii martie,de cand au cam disparut statiunile legumicole producatoare de seminte au aparut pe piata tot felul de seminta din import care fiind creeate si produse in alte conditii de mediu decat ale noastre pot avea comportamente diferite fata de ceea ce stim noi,eu pun mazarea atunci cant terenul imi permite sa l lucrez,este foarte apreciata in familia noastra,congelatorul mai are si acum mazare
succes
ionut ,unde gasesc un soi de mazare inalta si cu 9 boabe, pe la noi au soiuri joase si semiinalte eu sunt din codlea.

ionut

Costi unde le gasesti nu stiu,pot doar sa ti spun cateva soiuri de mazare care sa se incadreze aproximativ cerintelor tale Alaska atinge inaltimea de 1 m dar boabe doar 5-8,Gotinga inaltime 70-80 cm nr de boabe9-10,Prima inaltime 1 m boabe 6,mingomark 90-100 cm,boabe7-8,Isalnita 60,inaltime70-80,boabe 9-10 (cea mai fina)deocamdata atat sper sa gasesti macar unul din ele...succes o poza cu Isalnita 60

[attachment deleted by admin]

myosotis

Quote from: ionut on February 22, 2008, 07:33:25 AM
e greu de spus cand in solul gradinii tale vor fi 6-7 grade,nu stiu de unde esti(cei din N seamana mai tarziu decat cei din S de ex.)daca ai termometru de sol treaba e simpla...nu ai spus nici ce soi este,ideea e ca mazarea se seamana in prima decada a lunii martie,...
Multumesc. Sunt in sud, adica la 30km S-E de Bucuresti. Mazarea este made in Ungaria. Am luat-o din Metro. Am avut si anul trecut. E pitica, cred (are max 40cm inaltime). Anul trecut am semanat-o pe la sfarsitul lui martie-inceputul lui aprilie. Am pus intrebarea fiindca ma gandeam sa seman la inceputul lui martie, daca vremea va permite. Nu am termometru de sol si nici nu am vazut pe nicaieri.

costieanuconstantin

am vazut ceva pe la basarabeni, dar cine le aduce nu sunt corecti si aducseminte de mazariche si mazare furajera ca mazare de consum, la ei totul este sativa

ionut

Myosotis daca poti lucra pamantul la inceputul lunii martie o poti semana linistita,asa voi face si eu,azi a fost foarte cald si s a mai uscat

costieanuconstantin

eu cultiv mazarea pe spalieri

myosotis

Adevarul e ca nu-mi place culesul in pozitia cocosat. Dar nu m-am gandit sa caut soiuri mai inalte.

Quote from: costieanuconstantin on February 22, 2008, 08:52:02 PM
am vazut ceva pe la basarabeni, dar cine le aduce nu sunt corecti si aducseminte de mazariche si mazare furajera ca mazare de consum, la ei totul este sativa
De unde esti ? Nu ai incercat la vreun magazin specializat? Eu am cumparat seminte diverse "profesionale" asta-toamna de la Indagra.

ionut

paii te invat o smecherie myosotis,astepti pana se formeaza boabele in mai toate pastaile(ramane una sau doua din varf fara boabe)smulgi plantele,le duci la umbra si acolo alegi tecile apoi boabele,puse in pungi si la congelator cu o mana de marar verde,eu asa fac..

myosotis

Scuze moderatorilor, ca am deviat de la rosii la mazare. Figura cu smulsul am practicat-o anul trecut cu o parte din plante. Dar,... intotdeauna exista un dar, pentru ca nu am experienta, cred ca le-am smuls prea devreme. Adica, poate mai faceau pastai  ???

cara

na, v-am facut topic de mazare!  ;D

gabriela jalba

 :-* :-* :-*
Myo,chestia e cu doua taisuri,ori smulgi cind se mai pot face,ori cind primele sint deja batrine.......Deci tot chestia cu culesul periodic. Ei,nu-i mare filozofeala,ca doar nu pui muuulta,ca sa intepenesti la cules...Si eu abia astept sa pot iesi in gradina;dar nu stiu cind se va intimpla,ca vad ca de-i ceva mai frumusel afara si zic ca se zvinta,da o ploaie...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myosotis

Multumim, de mazare.
Gabi, asa e, cu dus-intors. La mine e destul de frumos si pamantul zvantat. Deocamdata. Dar nu pot sa intru.

penelopa

Mie imi place sa cultiv mazare  chiar daca niciodata n-am reusit sa fac o mancare din ea. Cand o culeg, ori nu sunt pastai de ajuns pentru o mancare  ori am lasat sa se faca mai multe si jumatate din ele sunt deja batrane  >:(
E drept ca nu pun decat o brazda de 3 randuri a cate  7 m lungime fiecare.
...........   si n-am stiut ca trebuie sa numar boabele  din pastaie sa vad cate contine  :o

myosotis

Asta nici eu nu stiam, dar probabil ca are importanta pentru cultivatorii profesionisti, nu pentru noi amatorii.
@Costieanuconstantin - mazare (pachete 500gr) cumparata  din Metro:
- model "Bordy" de la Agrosel -citez de pe pachet: soi semitimpuriu, perioada de vegetatie-65-70zile, inaltime 62-65cm, lungime pastai 7-8cm, contin 7-9boabe. Boabe netede, gust placut, dulce. Consum in stare proaspata si industrializare.
- model "Petit provencal (Kleine Rheinlanderin)" de la Kertimag (Ungaria) - soi timpuriu, inaltime 35-40cm, pastai 6-8boabe. Recomandata mai ales pentru consum proaspat, dar merge si congelata. Se seamana de la sfarsitul lunii februarie.
Aceleasi modele le-am vazut si prin alte supermarketuri.

costieanuconstantin

multumesc , mie imi trebuie de  120 cm.

gabriela jalba

Pai de ce o lasi in parasire si n-o culegi,Pene? De-acolo ai si de mincare si de pus pe iarna.Periodic o stringi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Pai, asa am sa fac acum, mai Gabi. Am pus deja 3 randuri de mazare a cate 10 m fiecare.  Sper sa-mi adun de-o mancare  ;)

myosotis

Quote from: costieanuconstantin on February 26, 2008, 01:45:45 PM
multumesc , mie imi trebuie de  120 cm.
Ai gasit ?

Mazarea mea are 10cm.  :) Sper sa nu moara din cauza vremii asteia pacatoase.

gabriela jalba

nu moare precis!!! Cind vii la ES99 ,vii cu cosarca de mazare,sa o dezsghiocam acolo!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myosotis

O facem la gratar  ;D ;D ;D

myosotis

Gabi, ai avut dreptate. Mazarea e in buna regula. Chiar daca noaptea au fost si -4grade. Drept e ca nu aprea crescut. Asteapta caldura.