In cautarea pomilor fructiferi

Started by einsteinitza, July 02, 2012, 11:17:33 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Quote from: Oana on July 02, 2012, 10:32:10 AM
Buna ziua dragii mei.
Am sa explic simplificat, prin acest anunt, care este rugamintea mea. Cum am mai spus pe acest forum, sunt peisagist, doctorand la pomicultura, cu o tema de reabilitare, restaurare si conservare peisaj.
Astfel, caut exemplare de pomi vechi, soiuri traditionale, pe unde or mai fi in tara asta. Scopul este acela de a le ,,aduna", ca si exemplare valoroase, de a le da o identitate, de a le face cunoscute, studia, si a le pune sub o anumita ,,protectie", printr-un soft online, cu stadiul actual al acestora. Am explicat in linii mari care este ideea.
Astfel, marea mea rugaminte este daca stiti o locatie, un pom, etc.; orice informatie este binevenita si va multumesc anticipat.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Este o initiativa minunata dupa mine, cam ce incerc eu sa fac cu trandafirii vechi. Am insa o nelamurire-cauti si soiuri neidentificate de proprietari sau doar soiuri la care stapanul cunoaste si numele? Pentru prima varianta eu as avea meri, pruni , cires amar si visin, stiu cam ce varsta au nu stiu numele insa.
Mai am cativa meri Poinic batrani, sa-mi spui ce vrei , poze, detaliii, etc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Multumesc foarte mult!!! Desigur ca voi dori niste informatii si poze, dar deocamdata sunt in stadiul de cautare...In scurt timp am sa-mi fac un plan concret si o sa va spun. Multumesc inca o data!

einsteinitza

Oana, gandest-te repede fiindca la visine si cires amar pot sa fac inca poze la fructe, dar saptamana viitoare golesc complet pomii, deja am cules marea majoritatate. CAre sunt punctele cheie de determinare la cires si visin?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Saru-mana...Azi iti trimit un model de poza, cum trebuie sa arate ca s-o pot digitaliza. De unde esti?
Cum se identifica? Intreb pe cei mai experimentati...Au ei metoda, dar crezi ca spun???

einsteinitza

Oana, trebuie o cheie de determinare. cu anumite caractere de diferentiere, un fel de determinator. Ar trebui sa faci un fel de fisa, sa te gandesti ce caractere diferentiaza pomul-vigoare, tip de polenizare, tipul de rodire, pe ce fel de ramuri face rod, asta pentru pom. Apoi la fruct-forma, culoare, culoarea a doua, procentele din fiecare culoare pe fruct, marime, greutate, grad de dulce, parfum,textura coaja,puncte, lungime codita, habar n-am , or mai fi si altele. Apoi perioada de maturare , perioada de inflorit....
Uite, pentru meri
http://www.braniste.ro/index.php
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Ah, da, desigur! Numai ca o sa trimit un model de fotografie, astfel incat dintr-o singura fotografie sa pot extrage odata toate datele biometrice, prin digitalizare foto. Sa nu necajesc prea mult, plus ca am...."dovada"!

einsteinitza

Oana, maine pot face poze, hai, spune-mi ce sa fac.... ???
Mi-am adus aminte ca mama are si ea un cires batran, si un mar din cel varatic cu mere galbene.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, nu uita sa-mi tii samburi din ciresul amar!!! Sau daca ai vreun pui pe langa el e si mai bine  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

costieanuconstantin

De mult timp cautam acest soi de par :

costieanuconstantin

Am mai gasit si :

costieanuconstantin

Mai avem inca 3 soiuri ,sper ca de anul 2018 sa intre pe rod.
Am mai vrea sa achizitionam si :
http://www.zdravan.ro/par/napoleon

costieanuconstantin

Cautam meri tarzii ,
Soi :mar -lamai !