De unde procuram...

Started by diana, February 13, 2007, 03:46:47 PM

Previous topic - Next topic

myosotis

Heidi, multa sanatate, sa-ti traiasca sa v-aduca numai bucurii !
La Baumax (pe Mihai Bravu) aveau artari japonezi (Acer palmatum) diverse modele in ghivece de 20cm. Copaceii inalti de cca 60cm. Pretul - 85 lei. 

flordel

Myo, multumim.
Vezi ce-am gasit si eu la Hornbach Militari, am scris la trandafiri ca din astia erau mai multi, poate te intereseaza ceva.

myosotis

 :D am citit. Au avut si anul trecut multi Tantau.

einsteinitza

Am fost si eu, fortata de imprejurari la Hornbach.
Ma asteptam sa gasesc o mare de chestii, dar nu a fost asa. Multe seminte, unele foarte interesante, dar extrem de scumpe, chiar si 16 lei un plic.Da-o incolo,chiar atat niste seminte?
TrandafiriTantau, muuuulti, frumosi foc, sanatosi, la vas de productie ;), cu marca Tantau pe ei, tot ce a zis Flordel, rafturi intregi asezati frumos in picioare.
Niste soiuri mai interesante de liliac si ceva bujori tot la ghiveci, arpagic la saculeti, bulboase in vase decorative.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Si un rhododendron, ceva, nu s-a lipit de cosul tau? ;D

einsteinitza

Nu, sunt foarte cuminte ;;) ;;) ;;) ;;)
Adevarul e ca nu mai am fir de loc.Singurul plan de plantari e in zona legume, unde, bineinteles, oricum vreau sa cresc mult mai multe decat pot =)) =))
De ex, chiar acum mi-a intrat in mana un plic de ardei iuti Habanero :-bd Sunt din aia de-ti sar ochii +hypno +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Eu astazi, de la Obi, Aster Albastru.

flordel

Am uitat sa va spun ca la Obi mai aveau clematite, vreo 4-5 modele, numai una am retinut-o, era Laura Dibley parca.

simonaelena

Daaaaa si la pret super! 13 lei bucata. M-am dotat si eu cu doua, una alba si una mov, dar nu m-am uitat si pe buletinul lor :) Unde mai pui ca au si boboci

cristinaf

Sunt super, super bucuroasa ca astazi mi-a adus postasul plicul cu semintele comandate din Anglia.  +dns  +dns  +dns
Daca tot era frig afara si nu prea aveam ce face, m-au mancat mainile si am comandat cinci plicuri cu seminte de la http://www.molesseeds.co.uk/ As fi luat eu mai multe, dar au englezii niste preturi...  +hypno , dar stiu si sa-si prezinte marfa, n-am ce zice  :-bd Am stat cu frica in san, ca nu am primit niciun email prin care sa-mi spuna ca imi trimit comanda, doar email-ul care se trimite automat dupa ce comanzi, dar au fost corecti, chiar si posta romana merita s-o aplaud  +apl , de bucurie.  :D
Asa arata semintele

flordel

Bravo, ma bucur pentru tine, dar ce ai luat? Una-i salvie, dar celelalte?

havrincea

de curiozitate,cat a fost transportul pana in RO?
multumesc

cristinaf

Da, una-i salvie nemorosa si trebuie sa recunosc ca am ajuns sa o cumpar pe ea si geranium 'johnson's blue', care trebuie sa-mi soseasca de la gardener, datorita lui Schnuppe. El tot discuta despre ele, iar mai apoi cand am inceput sa ma uit pe diverse fotografii, langa trandafirii englezesti, musai sa fie si ceva albastru si asa au ajuns sa-mi placa.
Si listuta:
primrose arctic
primula auricula
salvia new dimension blue
veronica blue bouquet
lobelia cobalt blue
Primulele le-am vrut ca sa incerc soiuri care sunt recomandate ca rezistente la frig, iar veronica am vazut poze pe dave's garden si mi-a placut in mod special, desi era 'royal candles', dar m-am multumit si eu cu ce-am gasit.

Transportul a fost 3,75 lire care s-a adaugat la costul semintelor, iar la final 20% tva, pentru ca pretul afisat e fara, asa cum scrie si pe site.

flordel

Sa ai succes cu ele, si mie imi plac florile albastre si mov, sunt foarte utile pentru diverse combinatii. Mie si albul imi mai place.

Rux

Ika ,sa te bucuri de rezultat!!!! +apl

einsteinitza

Bravo Ika, sa ne arati ce flori fac, ca toti am inebunit cu salvia asta si eu cel putin si cu Heucherele ;;)  Schnuppe si Gomez sunt de vina :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Cine vede Heuchera mai multe modele pe undeva sa spuna ca si eu vreau. Adica sa nu fie numai Purple Palace, ca aia este cam peste tot, daca mai vedeti si altceva.

cristinaf

Multumesc frumos. :) Astazi le-am semanat si sper sa le mearga atat de bine incat sa pot da si la altii cat mai curand, sa se umple gradinile cu 'chestii albastre'.  ;D
Cat priveste fotografiile, mi-am pus in plan sa-mi cumpar in primavara aceasta un aparat foto, ca nu am deocamdata decat la telefon, si Doamne ajuta sa am ce face cu el.

flordel

Si noi ne bucuram sa-ti vedem pozele.... +dns

simonaelena

Quote from: ika on March 15, 2011, 03:53:14 PM
Multumesc frumos. :) Astazi le-am semanat si sper sa le mearga atat de bine incat sa pot da si la altii cat mai curand, sa se umple gradinile cu 'chestii albastre'.  ;D
Cat priveste fotografiile, mi-am pus in plan sa-mi cumpar in primavara aceasta un aparat foto, ca nu am deocamdata decat la telefon, si Doamne ajuta sa am ce face cu el.

Ika, cu plata cum ai procedat? Ca taaare ma gadila si pe mine una, alta...  ;D

cristinaf

Plata am facut-o online, direct cu cardul, desi din ce-am citit pe ici, pe colo, ar fi mai sigur sa ai un cont paypal, dar eu nu am avut si nici nu stiu daca s-ar fi putut cu asa ceva, pentru ca formatul lor de plata de pe site imi cerea datele de identificare ale cardului.
Trebuie sa ai in vedere ca la mine a durat fix 2 saptamani ca sa le primesc, dar am citit pe site ca este posibil ca din anumite motive termenul de livrare sa ajunga chiar si la 28 de zile, iar cel care cumpara trebuie sa tina cont de asta.
In rest, pot sa spun ca semintele aratau foarte bine, unele fiind chiar drajate, ceea ce la flori nu am intalnit pana acum.

simonaelena

Multumesc Ika. Mi-ai lamurit si problema pentru care ti-am trimis mp
+hug +hug

flordel

Au deschis la Agronomie (firma de la poarta), deocamdata au numai ce era si in toamna, plus pomi fructiferi si magnolii.
Din experienta trecuta aduc multe plante la inceputul lui aprilie.

einsteinitza

La Gardener au reduceri de 20 la suta la toate plantele ornamentale. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro