citrice

Started by emilizzaa, March 20, 2008, 07:37:31 PM

Previous topic - Next topic

Dan Hibiscus

Toti prefera Calamondin sa aduca ca e f rezisetent dar putini stiu ca din fructe doar marmelada sa faci ca sunt fff acre. +hypno

lena

Am nevoie de ajutor ca sa salvez un lamai, am tot citit despre boli insa nu iam dat de capat. Are vreo luna de cand i-au cazut aproape toate frunzele si acum are ca niste panze de paianjen pe el, si sunt lipicioase . In afara de panze, pe ramuri are si ca niste cuibusoare tot albe si lipicoase, cu ce s-l dau ca sa il salvez. Nu-i al meu, e al mamei si ea e plecata din tara, lasandu-si florile pe mana fratilor mei, care sunt total neinteresati. am cumparat un spray insecticid, acaricid si fungicid, o fi bun?

Dan Hibiscus

poze poze poze , clare mai ales si te ajut

Insa dragostea te costa , cand am avut la unu din gasca mea de lamai , a trebuit sa terg mm cu mm de copacel si avea ceva frunze la activ

Niciodata sa nu dai cu spray din ala. +hypno

GetaV

Aia seamana a lanosi ::) Lamaiul meu in toamna era plin de testosi ,i-am taiat toate fructele si frunzele ,l-am tuns,l-am spalat cu solutie de geamuri,iar acum se vad frunzulite si un boboc. +dns

Dan Hibiscus

Am trait sa o aud si pe asta , solutie de geam .... +ham +ham Bine ca a scapat saracul  =))

GetaV

De ce,Daniel ,solutia contine alcool ,sapun ,mai lipsea tutunul si era perfect "eco''

Dan Hibiscus

Ei da, si chimicalele din el nu prea il fac eco , tu chiar crezi in reclama lor doar apa si alcool ;;) =))

GetaV

Asa cum cred si-n toate chimicale pe care ni le ofera .Am auzit in toamna o doctora care stropea toate plantele cu spirt si am incercat si eu  =))si pana acum a fost bine  toate plantele stropite sunt ok. Acum sunt napadita de musculita alba ,dar am prea mare inghesuiala acolo si nu pot stropi , mai astept sa le mai scot afara :-bd

Dan Hibiscus

Spirtul e super ok daca nu depaseste jumatate din cantitatea de solutie , la 500 ml pui 250 ml spirt 250 ml apa si 3 picaturi de Pur . si ai un insecticid bio , doar sa nu ai alarma de gaz in casa cum am eu si fug tocmai la baia din capat sa nu piuie prin casa ;;)

Eu zis sa faci asa ceva si acum , o alta smecherie e ca dupa ce stropesti sa acoperi ca intr-o sera planta si sa lasi peste noapte asa.

In felul asta mor si o mare parte din larvele mature :-bd

GetaV


acum primavara trec la fitosanitare serioase cand le scot afara ca sa nu umplu curtea cu lighioane +hypno

einsteinitza

Geta, este cineva foarte priceput pe forumul orhideelor, spunea ca spirtul normal arde , daca e foarte diluat nu chiar dar ca e mare risc sa dai cu spirt normal, chiar si in dilutie.Am sa-ti caut linkul ,erau si explicatii foarte la obiect.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lena

din pacate nu am poze, ca nu-i la mine acasa :( oricum fratemiu l-a tropit deja cu spray-ul ala. daca mai traieste pana maine o sa i zic sa-i faca un dus

GetaV

Da Es ,stiu ,dar nu mai este spirtul asa cum il stim noi ,concentrat ,iar solutia de geamuri are mai mult coloranti decat substante si aceea a fost singura solutie la momentul respectiv ,in mospilan nu am avut incredere,eu folosesc fructele de la lamai de aceea am optat pt, un rau mai mic

Dan Hibiscus

Quote from: lena on February 19, 2011, 07:15:18 PM
din pacate nu am poze, ca nu-i la mine acasa :( oricum fratemiu l-a tropit deja cu spray-ul ala. daca mai traieste pana maine o sa i zic sa-i faca un dus

Eu as zice in seara asta sa i faci o baie calda si sa lasi solul uscatel , vezi la dus sa nu intre apa in el prea mult

lena

daniel, le-am dat indicatiile baietilor, multumesc tare mult.

Dan Hibiscus

Succes Lena si iti tin pumnii , am si eu vreo 12 specii cel putin si cum plange unul cum ma doare inima  +apl

georgiana n

am si eu o intrebare: am primit anul trecut in septembrie o ramura de lamai productiv, pe care am plantat-o cu pet in cap
planta e vie sub pet, dar cat o mai tin acolo? nici nu ii cad frunze, dar nici nu creste......

Dan Hibiscus

Inca nu o scoate , chiar daca poate s-a prins , radacinile nu pot sustine inca coroana lui , asa ca asteapta inca cateva zile cand primavara isi va intra in drept ...dar .... daca radacinile vor umple vasul sau au umplut , se poate scoate petul gradual , de la cateva minute pe zi pana la definitiv, frecventa o va dicta el.

Succes

georgiana n

multumesc de raspuns

lena

multumes daniel, sa dea Dumnezeu sa isi revina caci e singurul pe care il are mama si ii este f drag. stiu ca s-ar intrista daca l-ar gasi mort, dar sper sa fie bine

Dan Hibiscus

Cu mare placere si ma bucur ca va sunt de ajutor.

Lena , o poza vb foarte mult si e mai bine sa faci rost de una sa ti dau indicatii mai bune , chestia e sa fie solul peste 21 grade si sa nu fie prea ud , lamaii au nevoie de oxigen la radacini

succes

sicamin

Pe lamaiul meu l-am "imbaiat" spalat si curatat manual de cateva cosenile.Are si o ramurica mai uscata dar in general si-a revenit (multumesc Danero pt .indicatii  ;) ). Vad ceva mugurasi la el dar inca nu sant sigura ca sant flori ,sau frunze noi. E cam golas ,ca i-au cazut multe frunze. Dupa ce i-am aplicat Fier-sol vad ca frunzele nu mai sant galbene ,doar un lastar nou e mai galbui .

Dan Hibiscus

Cu placere ,

Mi se pare sau pamantul e prea ud? Acum nu are nevoie asa de mare de apa , lasa l sa ia oxigen si la radacini :yrk

sicamin

Nu l-am udat ,doar un pic si am acoperit pamantul cand i-am facut dus  =))

Dan Hibiscus

Hmm , Politia Citicelor e cu ochii pe voi  +hypno +hypno :yrk