citrice

Started by emilizzaa, March 20, 2008, 07:37:31 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Da, am inteles ca sunt mai multe metode de iernare, fiecare avand ca punct sensibil atentia marita la relatia udare, temperatura. Cu cat e mai scazuta temperatura, cu atat scade frecventa udarilor. Daniel Danero spunea undeva ca la o manastire in FRanta parca, sunt tinuti la beci cu o mica mica fereastra, si apoi sunt adusi treptat la lumina si caldura. Stiu ca la noi se practica metoda asta la rece si parca e cea mai buna.
Daca ii tin in sufragerie, sa ii vad ;D, atunci trebuie sa ii ud mai des.
Nu stiu insa cand schimb ghiveciul si cat de mare sa fie....mie mi se pare ca la asa frunzis are nevoie de un ghiveci dublu. Pamantul din ghiveci e cumva nisipos si batut, parca nu prea imi place, dar nu prea stiu ce vor lamaii astia, adica ceamestec sa le fac?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

La caldura in casa, mie mi se pare ca au prea multa caldura pentru lumina prea putina de care au parte. Si asta ii face vulnerabili la paduchi lanosi, paianjeni rosii, uscaciunea aerului.
Poate gasesti alta solutie mai racoroasa pentru el!

einsteinitza

Da, ma gandesc si eu la asta, totusi sunt la fereastra sudica, fix in mijlocul ferestrei. La pranz ii pulverizez putijn pe frunze, daca mi se pare cam uscat. Oare nimeni nu ii tine in camera, nu a incercat nimeni? >:( :-\
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GetaV

Iarna daca stau la rece nu sufera,numai lumina sa aiba . Cu mutatul asteapta pana trec florile ca sa nu cada si cumpara pamant de citrice

einsteinitza

Habar n-aveam ca este pamant de citrice, am sa cumpar.Multumesc mult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

De altoit a altoit cineva, in afara de Ati?
Pe ce se altoieste, pe lamai simplu oare? Stiam ca si pe Poncirus, dar cred ca se schimba ceva, probabil rezistenta la ger.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Si eu stiu ca se altoieste pe lamai din samanta (sambure) si, asa cum spui si tu, pe Poncirus. Danero stie multe despre subiect, dar vad ca nu mai intra pe aici  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dan Hibiscus

Ia sa intru si eu

Cu Corina am vb , ca idee un frigul si lumina , un lamai tinut de mine 4 luni la INTUNERIC in beci fara APA in sol a avut zero pierderi de frunze , zero stres la revenire si doar o usoara coloristica in verde-albastrui de la lipsa luminii care a disparut in 2 sapt de lumina

:yrk

einsteinitza

Asta asqutea sa fac, sa il bag la beci, dar parca nu ma indur sa incerc, beciul nu are fir de lumina, e drept are 12grade constant.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan Hibiscus

Nu incerca acum dar prinde un butas la vara si fa un test , francezii duc in pivnite lamai si nu au decat 10% maxim lumina prin vizierele la pivnita , iti dai seama ca nu e voie ca lumina sa bata pe vin :yrk

einsteinitza

 :D
La mine nu e nici atat, fiindca nu am acele viziere pentru beci, e total sub pamant! Doar intrarea are un geamlac, dar fiind deasupra doua usi orizontale, nu intra nimic!
Am sa incrc, oare pot sa butasesc lastarul lacom pe care il tai, cel crescut vertical? Pot butasi acum , ce fel de lemn trebuie sa aiba?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan Hibiscus

eu prind de oricare , conditia e ca pe lastar frunzele sa fie mature cel putin 70% din maximul posibil +dns

einsteinitza

Bun, adica frunzele samaiba dimensiunea normala...dupa asta
le recunosc?
Poti detalia putin te rog? In ce pui butasii?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan Hibiscus

sol de plante normal dar cu ventilare mai buna , frunzele trec de la etapa la etapa , de la cea de urechiusa la cea de "bucatarie" profi , cand frunzele de la varful lastarului luat (poate fi si fragment are frunzele aproape de maturare dar nu mai jos de 70% din perioada de maturare se poate recolta butasul , in felul asta e mai rezistent in fata fungilor

einsteinitza

Ii pun ceva in cap sa nu se deshidrateze, tai din frunze?

Bun, acum alta intrebare, are doua lamai lunguiete, au alta forma fata de lamaile normale, sunt ca niste bastoane,e din cauza ca i-au fortat acolo cu hormoni sau se mai intampla?

Nu pui niste poze cu ai tai? Ce soiuri ai?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan Hibiscus

nu am facut niciodata poza la colectie , doar candva cand erau in sera , e colectie privata si nu vreau sa o deoache careva :))

http://www.horticultorul.ro/pomi-fructiferi/inmultirea-lamaiului-prin-butasire/

einsteinitza

Da, bineinteles, nu trebuie deocheati  :D
Ai vazut poza cu lamaiul meu? Oare e usor de determinat un lamai? Adica pot sa ii determin soiul cu usurinta?

Multumesc de link. Am gasit un site cu un fel de determinator, ma tot uit insa la mine lamaile sunt de diverse forme. ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan Hibiscus

la poza aia nici rama de tablou nu merge  =))
ceva mai clar prin preajma si nu cu obiectivul spre lumina ci invers  +hug

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

ES, sa-ti traiasca copacii!!!! Si la multe fructe !
Dani,ce stii de un lamii crescut din butas de la planta fructifera? Cam in citi ani ar trebui sa rodeasca. Am unul de multi ani,dar nu prea m-am tinut de el. Nu i-am facut taierile la timp,l-am mai lasat inghesuit in ghiveci...Anul asta ce am taiat,am luat si am infipt in pamintul lui,si in toamna multi aratau bine. Mi-e ca in primavara o sa ma trezesc cu o plantatie  =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Pai din cate stiu nu trebuie taiati ca  le intarzii fructificarea!
Multumesc, sunt tare mandra de ei!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

De la Teo cetire !!! :
Un citric infloreste pe ramuri de rang 4 sau 5 asa ca trebuie fortat sa
ramifice prin ciupirea ramurilor.
Tulpina principala are rang 0 ramurile care pleaca din ea rang 1, cele care
pleaca din ramurile de rang 1 au rang 2 si asa mai departe.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Dan Hibiscus

eu am butas care a inflorit prea repede  +ham la doar 2 luni de la inradacinare , si cam asa e normal , din ramura matura asa fac mereu

Astia de jos sun prinsi si tot flori au facut , normal ca le rup ca nu mai cresc frunzele

Si mai am un Rosso (lamai) care e prins in vara si deja am al doilea rand de flori , inaltime cam 20 cm , flori la prima tura 40 , acum cred vreo 20 , si desi are doar 8 frunze

concluzii ....fiecare cu ce crede



cred ca ramurica ta e fie luata din ramura juvenila fie e un lastar "de apa" care se poate sa nu fructifice niciodata


Dan Hibiscus

Quote from: einsteinitza on January 30, 2013, 08:13:29 PM
Pai din cate stiu nu trebuie taiati ca  le intarzii fructificarea!
Multumesc, sunt tare mandra de ei!

nu daca nu depasesti 1/3 din volumul coroanei , per infloriri va fi prima tura mai slaba , dar vei compensa la cea din toamna cu mai multe flori  +dns

einsteinitza

Butasii aia ii tii direct pe calorifer fara nimic in cap?
Sunt simpatici asa mici cu flori!  Un Rosso ..am cautat si e ceva superb...


www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro