citrice

Started by emilizzaa, March 20, 2008, 07:37:31 PM

Previous topic - Next topic

GetaV

Eu m-am mirat ca nefiind polenizat a rodit

Fleurf

Sa stii ca si eu m-am mirat ca am dus unul la scoala si la fel ca al tau a facut numai o floare care s-a facut lamaie. Din pacate s-a gasit cineva care a rupt-o, caci daca ar fi cazut singura cazut singura as fi gasit-o pe jos.

Francesca

Quote from: Fleur on May 09, 2009, 07:08:19 PM
Francesca, poti sa-i iei borcanul, daca a facut floare e prins sigur. Ne fi dezamagita ca a cazul lamaia ca e prea mic sa rodeasca. Eu am unul prins din lastari care are 3 lamai cat maslinele. A avut o multime de flori dar au cazut si inca ii mai apare cate o floricica. Nu prea i-am pus ingrasaminte,azi i-am completat pamantul cu cel de citrice. Nu sunt sigura ca le va tine ca-l vor darama daca vor ajunge l maturitate fructele, ca are un ghiveci obisnuit de vreo 15 cm in diametru desi ma gandeam sa-l schimb cu unul mai mare.

Multumesc frumos Fleur :-* :-* :-* Mi-ai dat o veste foarte buna.Mii de multumiri si de pupici. :-* :-* :-*

penelopa

Lămâiul meu cumpărat anul trecut a făcut, încă din vară, 2 lămâi.
Acum sunt mari dar... parcă's cam "buboase" şi "gălbinicioase" în pete  :(
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/WPPXGDWJCRPIGVGGPFI

GetaV

Petele sunt de la o udare incorecta dar nu vor pati nimic ,tine-l la soare  ca-i place caldura.

simonaelena

Stiu cine e maestrul citricelor pe aici, insa nu pot sa nu va arat o parte din viitoarea recolta:

ati

Bravo Draga simonaelena
Mandarina cat de mare este (copacul ) ??
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

lyana

Felicitari Simonaelena , la cat mai multe fructe!!! cand vei avea un pui de lamai altoit te rog frumos sa-mi vinzi si mie unul  :-* :-*

simonaelena

Mandarinul l-am primit din Grecia anul trecut, impreuna cu un portocal, amandoi sunt altoiti si au cam 1,20 m inaltime. Mandarinul a facut cel putin 20 fructe, insa pana la urma au ramas doar 3. Portocalul e inca in repaus, adica nu mi-a aratat nici macar o floricica.

Lyana, lamaiul nu este altoit, l-am prins in urma cu cativa ani dintr-un lastar pus sub borcan. Anul asta e primul an cand face mai mult de doua lamai.
Din cate stiu eu, butasi pot sa pun in primavara, daca vrei te rog sa-mi amintesti atunci.

lyana

Multumesc frumos Simonaelena ,am sa-ti amintesc la primavara , sa ai parte de multe fructe de la pomisorii tai roditori!!! :-* :-*

myosotis

Quote from: simonaelena on October 05, 2009, 08:28:39 AM


Lyana, lamaiul nu este altoit, l-am prins in urma cu cativa ani dintr-un lastar pus sub borcan. Anul asta e primul an cand face mai mult de doua lamai.
Din cate stiu eu, butasi pot sa pun in primavara, daca vrei te rog sa-mi amintesti atunci.

Foarte curios. Cati ani zici ca are ?

simonaelena

Are 4 ani. Dar de ce spui ca e curios? Si persoana care mi l-a dat, tot prin butasire l-a prins.

Fleurf

Da, este posibil Myo dar butasul sa fie dintr-un lamai roditor. Am si eu unul care are 2 lamai acum care au inceput sa se coaca. A facut multe flori dar numai 2 lamai au ramas. A facut flori dupa vreo 2- 3 ani cred.

penelopa

Dacă obţii  lăstarul de la o  "citrică" ( ;D) altoită, ai toate şansele să savurezi fructe (sau să ţi se facă gura pungă  ;D)  destul de repede ........... faţă de 7 ani cât trebuie aşteptat la citricele obţinute din seminţe.

myky

deci, peneloapo, daca iei aspiratorul pt fuchsii, ia 2 lastari de mandarini, dau la schimb  de calamondin

penelopa

.........  deci, aspir tot ce găsesc în cale!!!! ;D

Kati

Are cineva cumva de dat lastari inradacinati de kumquat sau calamondin? Altoit, bineinteles. As fi interesata, ori contra cost, ori la schimb.
Am incercat sa inradacinez mai multi lastari de calamondin anul acesta, insa nu am reusit. Probabil a fost prea tarziu - in august.

penelopa

Nu văzuşi, bre, mai sus că are Myky "calamandarin" din ăla?  :D Cică, dă la schimb.  ;D

simonaelena

Abia acum m-am prins si io ce-i cu aspiratorul.......  :D Eu am numai "suprafete" de aspirat, insa la primavara!

Kati

Quote from: penelopa on October 07, 2009, 03:43:27 PM
Nu văzuşi, bre, mai sus că are Myky "calamandarin" din ăla?  :D Cică, dă la schimb.  ;D

O fi avand, dar eu nu vad ca ar dori altceva, decat tot citrice, la schimb.

myky

Quote from: Kati on October 07, 2009, 05:36:56 PM
Quote from: penelopa on October 07, 2009, 03:43:27 PM
Nu văzuşi, bre, mai sus că are Myky "calamandarin" din ăla?  :D Cică, dă la schimb.  ;D

O fi avand, dar eu nu vad ca ar dori altceva, decat tot citrice, la schimb.

dau, dar acum nu am timp nici sa respir. de unde esti kati?

myky

peneloapo, daca il iei tu de la mine si il duci la kati se rezolva imediat :D

getama

frumoase si bogata recolta,Simona,nu am ce zice decat sa iti traiasca...

myosotis

@Simona - m-am mirat pentru ca din butasi fructifica mai greu.
@Kati - pot sa-ti trimit butasi de calamondin (kumquat nu am). Numai sa spui cat de mare si de lemnificat sa fie. Poate stii mai bine. Eu am pus de cateva ori si nu am reusit sa prind niciunul.

Kati

Quote from: myky on October 07, 2009, 07:28:50 PMdau, dar acum nu am timp nici sa respir. de unde esti kati?

Abia acum am observat ca nu apare orasul, unde stau (Brasov). Dar nu inteleg de ce, din moment ce am completat in Profil tot ce trebuia. Vad ca la unii dintre voi apare orasul, spuneti-mi si mie cum ati procedat. Multumesc.

@ Myky, tu ai butasi inradacinati de calamondin? Daca da, restul aranjam prin MP.
@ Myosotis, multumesc frumos, dar am nevoie de butasi inradacinati (de pe un copacel altoit). Daca butasul este precum am spus mai inainte, o sa aiba si fructe la un moment dat. Am citit in mai multe locuri acest lucru.