Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

Codruta

Hai Gomez nu ma speria ca amu ma duc si-i pun ceasul desteptator sa-i sune pana se trezeste :D :D

Marmoset

Codruta, putin optimism, zau asa! Eu din mesajul domnului gomez am inteles ca desi ...e in dormancy ("e", ca e sub 50 bucati), se trezesc pana la urma! Important e ca se trezesc!  ;)

Codruta

Marmoset, te-ai grabit si nu ai citit ce a scris in final  ;D asa ca se vor trezi mai greu. daca se vor trezi Cum sa nu ma speriu cu asa incurajare?! :D :D

Francesca

Quote from: Codruta on April 07, 2009, 01:06:35 AM
Marmoset, te-ai grabit si nu ai citit ce a scris in final  ;D asa ca se vor trezi mai greu. daca se vor trezi Cum sa nu ma speriu cu asa incurajare?! :D :D

Asa e Codrutule....asa zicea"daca se vor trezi"...deci nu prea suna a bine...eu iti doresc sa se trezeasca la viata...nu te necaji prea tare, orice are o solutie. :-* :-* :-*

Marmoset

Quote from: Codruta on April 07, 2009, 01:06:35 AM
Marmoset, te-ai grabit si nu ai citit ce a scris in final  ;D asa ca se vor trezi mai greu. daca se vor trezi Cum sa nu ma speriu cu asa incurajare?! :D :D

N-am reusit sa te pacalesc nicicum! Credeam ca-mi iese si retii ce-i scris doar pana la ultimul punct, fara ultima propozitie!  ;) Dar gandeste pozitiv: se vor trezi ei!  :-*

Francesca

Codruta  nu te necaji ca o sa sara fetele care au hibi sa iti dea si tie , lastarei,daca aia nu se mai trezesc...... :-* :-* :-*


vernil

Quote from: Marmoset on April 06, 2009, 06:57:55 PM
Ne impartasesti si noua secretul?  :)

Inmultirea camelliei se face exact ca si la hibi.Citeste ce a scris Stefana la hibi, este absolut identic. Chiar daca pica frunzele, se formeaza radacina.

Nicol Caloian

Macar ca nu stau prea mult laga plantele mele , iata cu ce m-a intampinat in seara asta un hibi:

Francesca

Nicol, e foarte, foarte frumos.Sa te bucure mereu cu mii de flori. :-*

Codruta

Frumoasa intampinare Nicol :)

ani

Este foarte frumos si harnic hibi tau.
Si la mine a inflorit un hibi nou:
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

Claudya

ce frumos este Ani. :o ce culoare  superba are. iti doresc sa iti infloreasca mereu  :-*

vernil

Mie nu-mi zice nimeni un link de unde sa comand hibi ? :'(

Marmoset

Nicol Caloian, Ani, m-ati dat gata! Ce flori de vis poate sa faca minunea asta de planta! Sa va traiasca si sa va bucure mereu cu flori mari si frumoase! Si sa ne incantati si pe noi!

stefana

Quote from: zi_inflorata on February 08, 2009, 11:40:53 AM
... Sa speram ca va fi mai bine. Va tin la curent!
Ce mai face hibi, Zi_nflorata? Am vazut ca esti on line si voiam de mult sa te intreb ;D

GetaV

Vernil,eu am comandat la Floriana ,si sunt f. multumita de ei

stefana

Geta, hibi cred ca erau din alta parte (un nume olandez mai greu sa-mi aduc aminte acu, ceva cu Gommer)


GetaV

Gommer este numele d-lui care s-a ocupat de comanda noastra de la Floriana

stefana

E chiar numele furnizorului :) dar site-ul ala nu pot sa-l tin minte niciodata: "kwekerijgommer" (cred ca in olandeza inseamna "pepiniera Gommer"... Codruta, cum e?)

Marmoset

Quote from: stefana on April 08, 2009, 10:25:50 PM
E chiar numele furnizorului :) dar site-ul ala nu pot sa-l tin minte niciodata: "kwekerijgommer" (cred ca in olandeza inseamna "pepiniera Gommer"... Codruta, cum e?)

Stau si ma intreb cum le-or parea altor straini denumirile romanesti! Aveam un amic italian care zicea ca-si face 3 noduri la limba incercand sa pronunte cateva amarate de denumiri de mancaruri romanesti, si mai ales, nu reusea nicicum sa pronunte "intamplat" si "hartie"! Dar kerkij.... ala e dubios rau!  :D :D :D

GetaV

Asa o fi  dar pe topic este comanda Floriana si eu aici m-am uitat.

Codruta

Aceasta e adresa http://www.kwekerijgommer.com/webshop/index.html

kwekerij inseamna pepiniera si se pronuta cam asa cuecare(a)i  :D :D sa nu va incalciti limba :D

Apropo de pronuntat sotul meu nici acum dupa 6 ani nu poate pronunta Codruta corect iar cand trebuie sa spuna Ursut[z]iu (ca mi-am pastrat numele de fata) e si mai si ;D Sa va mai spun cat rade cand aude la tv cuvinte care se termina cu lul, cuvant care in romaneste inseamna un organ masculin pe care nu il pot scire aici :D :D

vivi23ro

 ;D ;D si cum lul avem destul in limba romina imi dau seama cam ce dotati parem ...

Marmoset

Quote from: vivi23ro on April 09, 2009, 02:27:16 PM
;D ;D si cum lul avem destul in limba romina imi dau seama cam ce dotati parem ...

Am un coleg al carui nume de familie e cu "lul" la urma!  :D