Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

Ella

A crescut desirat, dar nu-i exclus sa ai dreptate, suculentele astea au atatea forme  ::)

Am revenit, m-ai bagat in ceata ;D cred ca-i Echeveria  ::) :D

myky

ba eu cred ca e graptopetalum, poate apare myo si-si da cu parerea.

vivi23ro

opiaaaa ai leandru galben?as vrea si eu daca e chiar galben eu imi luasem galben si rosu anul trecut dar ala galben a murit inainte sa infloreasca, asta rosu mai e inca... arata asa,

opiadc


             Nu stiu ce culoare e! ;D
            L-am primit de la Mada anul trecut; e pui inca;daca o sa infloreasca o sa stiu! Eu galben ii cerusem, de aceea mi-am dat cu presupusul! :)

Codruta

A cazut si al doilea boboc la hibi primit de la Gabi Jalba :'( :'( De cand i-a cazut primul am avut grija sa aiba pamantul mereu umed. Cred ca totusi tratamentele si dusurile zilnice nu i-au placut. Alta explciatie nu gasesc. Sa mai aiba musafiri nepoftiti cu toate tratamentele si asta sa nu-i placa?

doina

Codruta am si  eu un  hibi caruia-i trebuie mai multe umezeala ,este alb simplu cu mijloc greana . Pana sa infloreasca primul boboc am vazut ca este deja ofilit asa ca am pus pe langa planta niste bilute colorate care se hidrateaza si asigura umezeala plantei. A inflorit si floarea a tinut o zi si jumatate . Incearca si tu tratamentul acesta sau pune ghiveciul pe pat de pietre umede .
Bilutele sunt decorative dar nu-mi convine ca sunt colorate si nu stiu daca nu sunt afectate plantele de chimicalele ce le contin . O sa caut pietricele sa inlocuiesc toate bilutele pe care le am la diferite plante.

stefana

Doina, sunt bilute de argila natur pe la Bricostore sau Praktiker, nu stiu exact. Se umezesc rapid cand uzi plantele si se usuca asigurand umiditate in jurul plantei. O punga destul de marisoara este in jur de 10 lei.

doina

Quote from: stefana on April 15, 2009, 09:29:44 AM
Doina, sunt bilute de argila natur pe la Bricostore sau Praktiker, nu stiu exact. Se umezesc rapid cand uzi plantele si se usuca asigurand umiditate in jurul plantei. O punga destul de marisoara este in jur de 10 lei.
Multumesc Stefana  :-* Inainte de o intalnire la Bucuresti poti sa-mi cumperi si mie , daca ai drum pe acolo , te rog ?

irina


Francesca

Un nou hibi.(cumparat din piata de flori de la o tanti :)  )...e atat de gingas ca deja e toata familia indragostita de el.

Codruta

Doina, a sa-i pun pietricele pana ma duc sa vad de bile de argila. E adevarat ca hibi e pe pervaz si-l bate soarele pana catre 11-12 dar in camera unde sunt hibi umditatea e de 80% masurata cu 32 aparate. O fi mai putin la soare dar tot nu inteleg cum nu-i ajunge :( Oare fiind mic si tanar nu-l deranjeaza soarele? I se formeaza acum un alt boboc. Pun ghiveciul pe pietricele umede si daca ii cade si al treile boboc mut planta de pe pervaz.

Francesca, frumos hibi. Sa ai noroc de el!

Francesca

Codruta, multumesc frumos.Asa ma bucur de el de nu-ti poti imagina. :-*Si chiar am nevoie de noroc  ca deja am pierdut 3 hibi cumparati .Mersiiii  :-*

doina

Nu cred ca hibi este deranjat de soarele de dimineata , asa sunt si ai mei si le merge foarte bine . Eu am i-am dat pe balcon de ceva timp  si au mai mult soare decat la fereastra .
Poate ii trebuie ceva ingrasamant daca zici ca este mititel.

Francesca , sa creasca frumos si sa infloreasca toata vara hibi rosu el tau .

Francesca

Quote from: doina on April 16, 2009, 10:50:26 AM

Francesca , sa creasca frumos si sa infloreasca toata vara hibi rosu el tau .

Multumesc frumos, Doina.Imi doresc sa infloreasca toata vara ca are deja multi boboci si sper sa mai apara si altii.Daca tu nu ai din asta rosu , iti dau si tie lastarel numai sa mai creasca un picut. :-* :-* :-*

IULIA

un rasarit de soare frumos, pentru ziua de azi.

rox94ana

a vrut sa-ti faca o bucurie de Pasti!
Felicitari pentru inflorite, sunt foarte frumoase!

Codruta

Asa soare sa tot ai!

Nicol Caloian

  :o Asta-i desmat total, si orhidee, si hibi, ce mai!  :o

Marmoset

Cumpar orice butas de hibiscus si abutilon ce va prisosesc!  :'(

Francesca

IULIA , hibi al tau este absolut superb.La cit mai multe flori... :-* :-* :-*

IULIA

cind voi mai face taieri, va voi anunta, cine doreste pui sa imi dea pm.

Nicol Caloian

Gabi, astazi mi-a inflorit puiul de hibi de la tine (cel rosu, simplu, cu petale ca de catifea)! Este grozav de frumos. Bucura-te si tu!  :-* :-* :-*

IULIA

nou intrat in colectie, deja imi face bucurii :




mi se pare superb.

Ella


opiadc

         Chiar e superb! :D :D Parca ar fi poposit Soarele la tine in casa! :D
       PS poti sa imi spui si mie cateva 'surse' de hibi? Multumesc anticipat! :)